• Hudební

Kára plná bolesti (1985)

Osvěžující poetický film s trochu temnou náladou danou dobou, ve které se odehrává. A životními osudy jednotlivých protagonistů. Některé scény jsou opravdu hodně silné, zejména ten šílený závěr s vlakem. 3+

25 let neviny (2020)

Čekal jsem to na základě komentářů mnohem brutálnější, ale to nebylo účelem filmu. Nejbrutálnější bylo už to, že se taková věc může vlastně docela jednoduše stát. A ani miliony odškodného už nevrátí zpátky promarněný čas a utrpení. Poláci se opravdu předvedli, kam se na ně hrabou americké filmy s podobnou tématikou. 4+

Poslední výstřel (2021)

Snesitelnost jinak nijak zajímavého filmu ještě trochu udržovalo charisma Liama Neesona. Bez něho by to byl totální propadák. I tak bylo tohle koronavirové road movie, s poloprázdnými městy a silnicemi, na hranici únosnosti.

Poslední hranice (2020)

Rusové zkrátka válečné filmy umí. Bylo potěšením sledovat parádně nasnímané bitky, i když občas mi vadilo efektní zpomalování. Ale rachot tanků a kanonády děl či katuší to zase napravilo. Nechyběl ani děj a kupodivu mi nevadilo ani úvodní povídání na představení jednotlivých aktérů. Nicméně celkově film nevybočil z lepšího průměru a brzy se na něj zapomene. Ale zážitek na dvě hodiny byl skvělý. 3+

Rozpuštěný a vypuštěný (1984)

Dnes už klasické zlidovělé hlášky. Ale jsou to ještě takové nesmělé začátky pánů Smoljaka a Svěráka, jiné filmy se jim povedly více. Ale rád se znovu kouknu.

Kukačky (2021) (seriál)

Téma se jevilo jako zajímavé, a tak jsem se podíval na první díl a poté i na druhý. Pak už se to začalo rozmělňovat a vařilo se z vody. Děj se už nikam neposouval, všichni se každý týden hodinu hrabali sami v sobě, až už jsem toho měl dost. Z nějaké setrvačnosti jsem však vydržel až do konce, abych se dozvěděl rozuzlení. Slibovanou druhou sérii ale nedám, ani si nedovedu představit, o čem by mohla být. Úspěch tohoto seriálu beru spíše jako východisko z nouze, kdy žádné nové české filmy ani seriály nevznikly a televize jen opakuje desetkrát viděné. Až takový zázrak to opravdu nebyl, ČT umí lépe. Ale nikdy neříkej nikdy - a tak jsem se pustil do druhé série a opět vydržel až do konce. Ačkoli tentokrát chybí nosnější příběh a ty drobné dějové linky to nezachrání, protože ani jedna není zajímavá a nosná. Scénárista zřejmě na dovolené. Jen nekonečno lásky v každé hodině a stejně to celé končí silně otevřeně. Tak snad nevstoupí do stejné vody potřetí.

Nestřílejte! (2018)

O skutečném případu jsem dosud neslyšel, nebo jsem tomu nevěnoval pozornost. Bohužel ani z tohoto filmu jsem se toho moc nedozvěděl. Ačkoli se jedná o solidní evropské dílo, není to film, ke kterému bych se někdy vracel. Bylo to až moc zdlouhavé a plné nezodpovězených otazníků, že mi toho moc nezůstalo.

Princezna zakletá v čase (2020)

Obrovské překvapení, které jsem od tohoto pohádkového titulu rozhodně nečekal. Herecké obsazení bylo skvělé, všem protagonistům to spolu pěkně ladilo, vztahy fungovaly. Dokonce i příjemná dávka humoru se vloudila a rozhodně neurážela. Scénář povedený na jedničku, stejně tak výborně zpracovaný režisérem. Mělo to spád a silné napětí v trochu tísnivé atmosféře, která k tomuto filmu opravdu ladila. Ani efekty nepůsobily lacině. Zkrátka solidní evropský film, který bych od českých tvůrce nečekal.

Hnízdo (2020) (seriál)

Na vysoké hodnocení a označení nejlepšího slovenského seriálu jsem čekal trochu víc. Příběh nebyl ničím zajímavý a už po prvních dvou dílech nudil a nikam se nevyvíjel. Některé příběhy vyzněly do ztracena. Nebyl žádný jiný důvod se dívat dál, než jen setrvačnost a skutečnost, že v posledních měsících nic nového v televizi ani mimo ni nedávají. Statečně jsem tedy dokoukal až do posledního dílu, ale nepřineslo mi to vůbec nic, kromě promarněného času, který bohužel nešel trávit jinak vzhledem k situaci, jaká tu teď je.

Žalman aneb Naslouchám tichu Země (2018)

Žalmana jsem jeden čas docela hodně poslouchal, než jsem se posunul zase někam dál a jinam. Na dokument jsem se rád podíval. Hrané pasáže zrovna nemusím, ale tady všechno tak nějak ladilo dohromady a vytvářelo příjemnou výslednou náladu. Moc jsem si tento film užil.