Arcane (2021) (seriál)

Nečekaně excelentní - příběh, postavy, animace... nebylo co vytknout. Naopak, mnohé věci byly výborné - nebo nevšední, včetně například "rozdělení" vyprávění v čase, práce se stereotypy postav a s očekáváními atd. (Herní předlohu vlastně neznám, nijak to nevadilo) Popravdě to je tak dobré, že vlastně moc nevím, co víc k tomu dodat - výborný alchemypunk, možná trochu společensky temná stylizace?

Duna (2021)

Hezký vizuály a dobrej casting. Nicméně z Duny jako takové ve filmu skoro nic nepřežilo - příběh zjednodušenej do zprimitivnění, world-building naprosto odfláklej (zejména co do společnosti Duny, která je pro Dunu klíčová), postavy zahozený nebo totálně osekaný a zjednodušený, klíčové scény vynechané nebo zpracované bez původní hloubky nebo pointy... kdo knížku nečetl uvidí jen vysokorozpočtovou efektovku, ale z toho co dělá Dunu Dunou tam nezbylo nic. Slabý 2* a ohromný zklamání :(

Kingsman: První mise (2021)

Snaha doždímat poslední penny ze slibný, ale nakonec vlastně dost slabý značky, u které i její obecně dobrý první díl je bojím se spíš přeceňovaný; vážně-temným sociálně protiválečným tónem je to úplně někde jinde než předchozí sebe-ironický pulp, ke kterému to ale sem tam odskočí v jakýchsi záchvatech krizí identity (a pak ve většině finále). Záporák totálně o ničem, konspirace naprosto nevykreslená a nezajímavá, jen s naplácanými dobovými xichty, kdy každý jeden "poskok" je vlastně mnohem zajímavější než onen "mastermind", u kterého naprosto není jasné proč že je vlastně v čele. Na druhé straně jsou vedlejší postavy vlastně zajímavější (a osobitější), než ty hlavní. Celý děj má několik pasáží, které spolu vlastně moc nesouvisí a jeho pro-pacifistické moralizování je po chvíli dost otravně přehnané.

Raya a drak (2021)

To málo, co neni vykradený z Avatara, je vykradený z Dračího prince (fun fact: obojí od Ehazse+Richmonda), celé na fast-forward samozřejmě a tedy zploštělý, protože seriál do filmu nenarvete. Ale. Vykrádá to top materiál a vykrádá to dobře, takže to má solidní základ. Raya (...trochu zhrzelá Rayla z DP, možná se špetkou Katary z A) je sympatickej charakter a Sisu (vykradená, ale upravená Lujanne z DP) je super v obou svých podobách - na ostatní postavy moc nezbývá místo (u Zuky z A - pardon, Claudie z DP - pardon, Namaari - to docela bolí) - tzn. je to neoriginální, ale neurážející a zábavnej film, solidní 3* určitě - a pak +1* za tu úžasnou animaci (doplněnou o výbornej vizuální world-building - byť na ten ve filmu taky moc času nezbývá...) Jakože vlastně - když si vezmu kolik věcí které jsou nutné aby podobná věc fungovala to zvládlo narvat do +- hodiny a tři čtvrtě, tak i když sou všechny vzatý povrchně to je vlastně docela úctyhodnej výkon. Honest trailers (SPOILERS!) to mimochodem shrnuli fakt trefně :) Že "bintury" = "bitch" si všimnete brzo, ale když to víte hned z kraje, je to zábavnější.  EDIT: mínus 1*... Navzdory zjevným prvním dojmům... Ten film je hrozně snadno zapomenutelnej.

Sebevražedný oddíl (2021)

Nudný postavy, nezajímavej děj, nijakej humor, rozvleklý tempo - Gunn fakt zklamal. Od totálního fiaska film zachraňuje Harley Quinn, Daniela Melchior, která potí krev, aby vařila z vody (ale je to marný, její postava není nic víc, než pytel "ok boomer" stereotypů) a sem tam nějaká povedená pasáž, kterých je ale hrozně málo. Film má PG 15, ale působí to křečovitě a samoúčelně - ona brutalita s krví cákající na všechny strany nakonec ani není zajímavá. Možná to neni tak hrozně zpackaný, jako původní Suicide squad, ale je to... plytký, nevýrazný, nezapamatovatelný - což je ale v důsledku možná ještě horší.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Ultimate spiderman... excelentní love-tribut oběma dřívějším trilogiím plus "dokončení" základního spiderman-mýtu pro současného MCU spidermana. A ukázka toho že když se MCU soustředí na postavy a jejich osobní příběhu víc než na zachraňování světa a sociální komentáře, tak stále dokáže vyprávět zajímavé příběhy a tvořit dobré filmy. Postavy fungují, herci si role zjevně užívají, scénář jde uvědoměle odněkud někam a režisér zjevně ví, co dělá.

Princezna zakletá v čase (2020)

Jakože - na "pohádku" dobrý (na fantasy ne). Je to takovej funkční mišmaš kdečeho odjinud (takže pro někoho kdo nezná fantasy ale jen pohádky to možná zapůsobí "originálně") a Dračího doupěte k tomu (druhá půlka vypadá jak hráčskej fan-film; což ok, je fun...) a snaží se to tvářit moderně - ale bohužel to nemá odvahu překročit stín českejch pohádek a jejich ohranejch a nudnejch klišé a stereotypů. Pár momentů je dobrejch, pár nápadů tam je, narozdíl od jinejch českejch pohádek to neni nesledovatelnej dětskej mozek degenerující shit, ale na solidní film to bohužel nestačí. Řemeslně se to snaží, efekty jsou na cz tvorbu dost nadprůměrný, ale má to klasické neduhy - místy to je rozvleklý, scénář je v některých pasážích spíš slabej, autorský záměr ne vždy funguje, herecké výkony... ujdou je asi nejlepší souhrn (některé lepší, některé ne). Dabovaná slovenská princezna je úsměvná, fakt, že herečka neumí jezdit na koni a záběry ty stunt-jezdce maskujou fakt špatně. TLDR: neurazí, nenadchne, sledování s dětma nebo rodinou bych přežil bez jakékoliv duševní újmy, zkouknutí nelituju, ale asi bych to nedoporučil.

Půjčovna masa - Série 2 (2020) (série)

Střídání těl postav je pro obrazovku mnohem větší výzva, než pro knížku, a tady mi bohužel přišlo, že to kulhá. I když jsem si na "nového" Takeshiho nakonec přivyknul, tak to trvalo dlouho a nikdy jsem z něj nezískal "intuitivní" dojem té samé postavy, co byla v s01. Větší problémy jsou třeba to, že s02 jakoby skočila z (drsného, špinavého) cyberpunku do (temnějšího) hard-SF - rozměr nějaké hlubší reflexe společenských a technologických témat a jejich provázanosti úplně zmizel. Nebo fakt, že by linka s AI byla zajímavá, kdyby se AI projevovaly nějak "cize" a ne jen jako "digitální lidi" (je fakt tak těžký mrknout pro inspiraci třeba na PoI?), nebo kdyby tam byla nějaká větší reflexe otázek rozpadu osobnosti (popř. dokonce přesah do otázek konzistence a identity digitální osobnosti obecně). Tohle všechno "škodí" cca podobně, jako chyby co měla s01. Co s02 skutečně SHAZUJE jsou dvě věci: 1) bolestivá předvídatelnsot (skoro) všeho. Prakticky nic nepřekvapí, nezaskočí, nestrhne děj zajímavým zlomem někam jinam - všechno je čitelné dlouho předem a mnohdy to je na téma "to nejnudnější, jak to lze vysvětlit/pojmout". 2) Všechno je hrozně rozvleklé. Dost slabých dialogů, různých zbytečně dlouhých scén atp. První 4 díly to skutečně bolelo. 5.-7. díl se zlepšily a začalo to vypadat nadějně - jenže 8. díl je v tomhle snad nejhorší (a série předvídatelně-nudných zakončení tomu dává hřebíček do rakve). Jako - pořád to je slušný, ale prostě to už nebylo zdaleka tak dobrý. Nadějí je, že koncept seriálu dává možnost aby s03 byla zase hodně jiná, než s02.

Roh Gondoru (2020)

Hromada dloooouuuuuhejch záběrů na někoho někde, pak jedna nic moc bitka na zrychlenou kameru (pak pár zpomalenejch dramatickejch záběrů), tři koníci... zápletka žádná, děj žádnej, zajímavá akce žádná.

Sexuální výchova - Série 2 (2020) (série)

Bohužel, oproti první sérii se trošku ztrácí lehkost na úkor mírně tuctově působící dramatické vztahovky. Což jako chápu, že diváci chtějí, ale pro mě tím seriál ve skutečnosti ztrácí zajímavost. Chápu i, že nějaký ten vývoj okolo tam být musel, aby seriál nestagnoval, ale šlo to myslím udělat bez příklonu k mainstreamu.