• Western

Texas Terror (1935)

NOW TELL ME MARTIN! OR I BREAK EVERY BONE IN YOUR BODY! WHO KILLED DAN MATTHEWS!!! John Wayne ve své typické roli. Nízko rozpočtový western z produkce Lone Star a tak v závěrečné akci chybí jakákoliv hudba, indiánský ryk nebo křik bílých tváří. S tim člověk ale počítá. Milý film na který jsem se podíval uprostřed noci, protože jsem nemohl spát. A myslím, že lépe strávit čas než s Dukem snad ani nejde.

Kosti a skalp (2015)

YOU'RE PRETTIER THAN MOST COWS. MOST? YOU NEVER SAW JESSICA! Hororový western to vskutku. Začínáme v pochmurné noci v městečku Bright Hope. Vypadá to jako jakýkoliv jiný pozdní večer, až na to, že do města dorazí podezřelí cizinec. Šerif si sním vymění pár slov a pak mu při útěku prostřelí nohu. Standartní postup. Jenže pak se začnou dít věci, a tím nemyslím sex u O'Dwyerů. Druhý den ráno je ve stodole nalezen vykuchaný pomocník, který má víc střev na podlaze než v břiše, kde by měly být a pohřešuje se zástupce Nick, madam O'Dwyer a záhadný cizinec. Tím odstartuje výprava, která ví, že s největší pravděpodobností již nikdy neuvidí nápis Welcome to Bright Hope. Film dokáže udržet diváka v napětí po celou dobu. Hororová kamera, kdy záběry na určitá místa jsou dlouhé a tiché a vy jen čekáte, kde se něco objeví, vás prostě nenechá klidným. Hned první setkání pronásledovatelů s "indiány" je masakr a končetiny se sekají jako dříví na těžkou zimu. A o vězení ani nemluvím. To už jsou přímo jatka, lidi se tam porcujou jako prasata, akorát že prasata jsou u toho již mrtvá. Western heroic bloodshed nejhrubšího zrna! SAY GOODBYE TO MY WIFE. I'LL SAY HELLO TO YOURS!

War Arrow (1953)

DRAW ME NOT WITHOUT CAUSE, SHEATH ME NOT WITHOUT HONER! Zvláštní sledovat film, ve kterém účinkuje Maureen, když víte, že tato legenda zemřela teprve před pár dny. Trošku z toho mrazí. Jeff si odvedl svůj standart a není mu co vytknout. Film nemá žádné velké ambice a je to klasická westernová záležitost z 50s, takže Kiowové padají jako Windows 98, rvačky vypadají lacině a romantická linka je nechutně přeslazená. Nic co bych od takového filmu nečekal.

Incident at Phantom Hill (1966)

O'ROURKE! DRINK HE SAYS!! Dan jako padouch opět exceluje. To samé Robert jako kapitán, který má charisma až do nebe a Memphis? Člověk na první pohled by řekl, že je to děvka, ale stejně se na ní skvěle dívalo a myslím, že jsem se do ní zamiloval. Film má jednoduchou zápletku, ale to mi vůbec nevadí, protože přijet z bodu A do bodu B a pak se vrátit je aspoň pořádné dobrodružství. Akorát teda máchání mečů na začátku filmu mi přišlo dost teatrální. To samé, když Dan skopne vojáka co se snaží dostat na vůz. Dan kopne asi půl metru před něj a voják odletí jako by nakopl kůň, kterého právě označkovaly rozpáleným železem. Nebo scénky na poušti, kde jim došla voda? Nevypadali jako by byly na pokraji zhroucení. Ale to jsou jen takové ty malé drobnosti, které dodávají těmto starým filmů své kouzlo.

Cattle King (1963)

THERE ARE GETTING TO BE TOO MANY FENCES FOR ME, SAM! MY BUSINESS DEPENDS ON OPEN RANGE! WELL, THEN MAYBE YOU OUGHT TO CHANGE YOUR BUSINESS, CLAY!!! Western, který nemá až zase tolik co nabídnout. Téma, které bylo použito již ve spoustě jiných westernů, kdy zloduch chce vše jen pro sebe a blbne lidem hlavy. Sam v podání Taylora působí skvěle a je vidět, že jeho postava má v hlavě všechno na správným místě. Jen jsem myslel, že na konci bude řádit jako uragán a to se bohužel nestalo. Za jednoznačně nejlepší scénu filmu považuji tu, kde je Harry opilí. To jsem se i nasmál: SURE, HARRY, I KNOW THAT! a opilí Harry ho začne opakovat: SURE, HARRY, I KNOW.. YOU KNOW EVERYTHING, DON'T YOU?

Detektivní příběh (1951)

I WANNA PUT HIM IN THE ELECTRIC CHAIR WHERE HE BELONGS AND PULL THE SWITCH MYSELF!!! Kde můžu dát 6. hvězdu? Protože tohle byla panečku podívaná. Miluji tyhle ty staré černobílé filmy, které se odehrávají na minimalistickém prostoru (samozřejmě díky tomu, že se jedná o divadelní přepis). Kirk hraje jako kdyby to mělo být naposledy a ostatní mu skvěle sekundují. Všichni detektivové na stanici mi byli strašně sympatičtí. Ta neskutečná atmosféra padesátých let: noční šichta, místnost provoněné tabákem a cinkot psacích strojů.. to vás vtáhne a vykopne roztrhané na kusy, jako motor Boingu 747. Já se přiznávám, že jsem při poslední scéně měl slzy v očích. Film, který se mnou dokáže takhle emočně zamávat, si vždy ukládám do jedné z mých komor v srdci. Už jen ty dialogy, vyhrocené situace a poslední žijící legenda Hollywoodu pan Kirk Douglas.

The Last Challenge (1967)

THE MAN WHO'S NOT BEST IN SOMETHING IS DEAD ANYWAY! THE BEST MAY NOT LIVE LONG, BUT WHILE IS THE BEST HE'S ALIVE!! Glenn i na svůj věk září jako ta nejjasnější supernova a skvěle mu sekunduje mladý, ne hloupý, Chad Everett. Příběh o pistolnících, kteří i přes vzájemné sympatie změří svou rychlost na život a na smrt. Vytkl bych snad jen dvě věci. Tou první je, ne zrovna zdařilí hudební doprovod a tou druhou, občasně natahované pasáže. Například k čemu byla scéna, kde Dan a ta jeho slepička jedou navštívit děti?

Powder River (1953)

FEEL ALIVE AND FEEL NOTHING AT ALL! THAT'S GOOD! Wou to byla jízda. Chino sympaťák a jeho přítel Mitch, který zde připomíná Doc Hollidaye jakbysmet. Holky jsou tu pěkný, whiskey teče a kulky lítají vzduchem jako supy nad mršinou. Proč všechny westerny nemohou být tak skvělé jako tento. Přátelství, odvaha a drsňáctví je vidět v každém metru filmu. Smekám klobouk.

Red Sundown (1956)

I HATE TO REPEAT MYSELF, BUT I DON'T LIKE ANY PART OF YOU AND I NEVER DID! Natřískaný western, kde Rory hraje neskutečného drsňáka, který by zahanbil i smirkový papír zrnitosti 600. Parádní městečko, holky jsou jen vata a stále se usmívající protivník, Chet Swann. U mě dobrý.

The Marauders (1955)

DESERTERS! HOOK! YOU'LL NEVER MAKE IT! YOU'VE GOT NO WATER! Zlomoví to okamžik v tomto filmu, kdy generál přišel o svou jednotku a tubera ho zevnitř roztrhala jako hejno krkavců svoji oběť. Dan hrával vždycky tyhle záporné role a já mu vždy fandil. Mno ono ani moc tomu farmářovi fandit nešlo. Celkem nezáživný western, který je sice napěchován střílením a akcí, ale jako celek mě nezaujal.