„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

Výtečná parodie, skvěle natočená i zahraná. Vedle kvalitního scénáře a hereckých výkoný stojí za pozornost i výtvarná stylizace snímku, která hodně čerpá z poetiky komiksu, což je paradox, protože komiks byl u nás v té době vzácnější než džíny. Škoda, že jsme byli odděleni od světa, snímek by určitě v konkurenci západní kinematografie obstál...

Hvězda padá vzhůru (1974) odpad!

Spolu s Romancí za korunu tvoří tandem příšerných hudebních filmů sedmdesátých let. Ale Hvězda je několikanásobně horší v tom, jak oblbuje diváky. Karel Gott zpívat umí (spoustě lidem se jeho zpěv líbí), ale říkat o něm, že ve filmu hraje, by byla urážka opravdových herců.

Rychlé šípy (1969) (seriál)

Úžasně navoděná atmosféra Foglarových knih - směs dobrodružství, akce i napětí, někdy hraničícího s hororovou atmosférou. "Em" stoupající po schodech do zvonice, kdy poze vidíme blížící se lucernu a slyšíme jeho sípot, pátrání ve Stínadlech, válka Vontů... Nezapomenutelné okamžiky. Stejně jako "vřískoťácká" postava Širokka. A ježek v kleci. Naštěstí je to celé černobílé, což dodává kulisám na věrohodnosti.

Čest a sláva (1968)

První historický film Hynka Bočana s netypickým hlavním hrdinou ve výtečném podání Rudolfa Hrušínského. Vyhýbá se tradičním představám o naší hrdinné minulosti.

Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Nestárnoucí filmová pohádka, u které mi jako malému vadilo, že je veršovaná. Se stářím a senilitou mi na ní nevadí už nic a každoročně si ji o vánočních svátcích vychutnávám plnými doušky.

Dařbuján a Pandrhola (1959)

Už klasický pohádkový příběh s vynikajícími hereckými výkony, kterému ale z mého pohledu škodí ovanutí dobovou ideologií. Když musí Pandrhola po veškeré šikaně přeci jen zemřít, tak je to poněkud kruté. Hodnotit tento film v roce 1959, asi bych mu dal o hvězdičku víc :-)