Ti druzí (2001)

Čekal jsem spíš další kvalitní horor ze španělské filmové tvorby na základně některých místních komentářů. Byl jsem připraven na dávku hutné atmosféry a napětí, ale dostalo se mi rozvláčněné, místy dost nudné konverzačky s pěkným interiérem, který měl diváka zarazit do židle Shyamalanovou pointou s Šestého Smyslu. U mě se tak nestalo. Nicole Kidman je v roli matky přesná jak hodinky, ale to je tak vše. Amenábar natočil řemeslně dobrý thriller, ale atmosféra mi přišela mnohem lépe vystavěná například u Baynovoa Sirotčince.

Mrtvý sníh (2009)

Dvě hvězdy za slibné masky a závěrečných 20 minut gore efektů, jinak je to fanboyovský pokus jak přispět do zombie subžánru, ale film u označení "amatérský pokus" bohužel aspon u mě zůstane.

Kovbojové a vetřelci (2011)

V rámci letošních blockbusterů definitivně nejstupidnější scénář (kam se na to hrabou Transformers!) a film celkově může upřímně bavit maximálně kluky kolem 12 let. Přesto pro mě překvapivě je film místy dost brutální a pro děti určen učitě není. Takže lze těžko určit, pro koho vůbec tento žánrový experiment byl určen, očividně byli zmateni i diváci v Americe, co jen potvrzují nízké tržby.

Zrození Planety opic (2011)

Jedno z největších překvapení roku. Upoutávky nepůsobily zrovna důvěřivě, ale tohle je pecka! Funguje to jako alternativní prequel ke Schaffnerově klasice, ale především jako skvělý inteligentní!! letní blockbuster. Weta Digital primáta přivedli k životu a Andy Serkis mu přidal emoce a osobnost. Plný počet nedám kvůli pár klišé momentům, kterým se Wyatt rozhodně mohl vyvarovat + nadbytečné a otravné romanci mezi Francem a Pinto. Myslím, že během sledování Rise of the planet Apes prostě těm šimpanzům nemůžete nefandit :)

Sunshine (2007)

Horizont událostí měl výbornou klaustrofobickou atmosféru, ale postrádal emoce a psychologii postav, což je zase výhoda Sunshine. Jednu věc mají ovšem společnou, a to zmrvený závěr. I Sunshine se těsně před koncem zvrtne v akční boj o život, který mi totálně zkazil dojem z filmu. Navíc "badguy" je celý film rozmazaný, takže ani pořádně nevidíte, s čím má Cillian Murphy čest. Po audiovizuální stránce naprosto skvělé. Murphyho hudba a nádherné scenérie Slunce jsou nádherné. Nebýt té akční vložky, šel bych na plné hodncocení.

Win Win (2011)

Docela mě udivuje, že režisér skvělého Nezvaného hosta natočil naprosto obyčejný film podle šablony "americké drama komedie pro celou rodinu". I přes herecké obsazení to dost drhne, Giamatti nijak neoslnuje a na film si dost možná nevzpomenete ani druhý den ráno. [MFF KV 2011]

Restaurátor (2010)

Velmi slušné izraelské drama, které stojí především na minimalistickém herectví herce Gabaie. Všechny postavy fungují dobře, příběh zasazený do staré části Tel Avivu má zvláštní až melancholickou atmosféru. Jen jsem postrádal hlubší vykreslení postavy nádeníka Antona. To, že soupeřil s Fidelmanovým synem o jeho manželku, mi bylo jasné, ale zajímala mě spíš jeho minulost, proč prchal před zámožnou rodinou atd. [MFF KV 2011]

Další patro (2008)

Pomocí symboliky a atmosféry ztvárněná nekonečná nenasytnost lidské rasy, která nezná mezí. Podobně jako v Maelstromu i zde lze zpozorovat dávku cynismu a černého humoru, která se v režii D. Villeneuva objevuje. [MFF KV 2011]

Maelström (2000)

Náhoda života spojená s přesnými herci, mysticky tajemnou atmosférou a nejoriginálnějším vypravěčem, co jsem kdy ve filmu viděl. Vše pevně uchopeno režií D. Villeneuva a na světě je maximální hodnocení! [MFF KV 2011]

Časové pásmo bylo změněno