Hanna (2011)

Wright natočil divný film, který je žánrově těžko zařaditelný. Režisér koketuje s komedií, rodinným dramatem, road movie a v neposlední řadě také thrillerem a hororem. V kostce se jedná o béčkové revenge movie s pořádnou dávkou artu, zajímavé kamery a naprosto skvěle sedící hudby od Chemical Brothers (v čele s skladbou Container Park). Nebýt stupidní pointy a špatně nasnímané akce, šel bych minimálně o hvězdu výše.

Zdrojový kód (2011)

Duncan Jones i podruhé dokázal, že s poměrně malým rozpočtem dokáže natočit inteligentní a stylové sci-fi. Tentokrát, ale budu hodnotit o hvězdu níž než předchozí počin Moon. I v Source code funguje na první pohled neštastná romantická rovina, ale Jones očividně změknul a alternativní happyend propojený s americkým vlastenectvím mě moc neoslovil. Každopádně film má spád, styl a zabaví. Jake Gyllenhaal v roli funguje na jedničku a Jones potvrdil, že si herce do hlavní role umí vybrat pečlivě (stejně jako Rockwella do Moon). Moc se těším na další filmy od Duncana Jonese, ale Source code k jeho nejzdařilejším podle mého názoru zkrátka nepatří. 60%

Lidice (2011)

Nikolaev se látky zmocnil důstojně. Z příběhu Lidic vytlačil na české poměry slušné drama, které má za úkol vyprávět skutečný příběh Lidic a především diváka dojmout. Na emocionální strunu hraje především hudba (James Harries a Hrůza), která je sice povedená, ale všeho moc škodí. Můžu vám říct, že tak agresivní, prvoplánovou hru na city jsem už dlouho ve filmu neviděl. Naposledy snad 20-minutové loučení se psem v Marley a já. Nemám tohle tlačení na pilu rád a možná právě tohle mi celkový dojem z filmu dost ovlivnilo a trochu zkazilo. Jak Karel Roden, tak Zuzana Bydžovská patří k české herecké špičce a jsem toho názoru, že Zuzana Bydžovská byla v závěru filmu značně herecky nevyužita. Postava Romana Luknára bude pro leckoho možná nejzajímavější. Neštastný sluha nelidského režimu, který si uvědomuje, že přežít není vždy výhra, každý tuší, jak to s ním dopadne, ale stejně si na to počkáme dalších zbytečných 10 minut stopáže. Tím se dostávám k dalšímu problému – délce. Lidice má úctyhodné dvě hodiny a drobné prostříhání vizuálně zajímavých záběrů, které do kontextu surového historického velkofilmu nikterak nesedí, by nebylo rozhodně na škodu. Za nejsilnější scénu považuji příjezd nic netušícího Šímy na místo Lidic a jeho zoufalý běh po zasněžené pláni, kamera se neustále oddaluje a plán vypadá nekonečně. Lidice jsou celkem povedeným snímkem, ale mé očekávání byla trochu jiné. Očekával jsem, že se Nikolaev vydá podobnou cestou jako v jeho Kousku Nebe, které bylo skromné, komorní drama s vyváženou romancí. Nestalo se tak. 60%

Takešiho hrad (1986) (pořad)

Modla mého dětství. Nejoblíbenější soutěžní pořad. Nový Ninja faktor je proti tomu slabý odvar.

Rango (2011)

Ranga je třeba vidět v originálním znění. S dabingem Johnnyho Deppa je hodnocení hned o hvězdu vyšší. Odkazy na Leoneho westerny a Apokalypsu potěší. Jsem si jistý, že tento animák více ocení starší diváci než děti, a to nejen díky podivně realistické animaci.

Neznámý (2011)

Serra si natočil svoji vlastní bournovku. O ten film jsem se zajímal prakticky jen kvůli účasti mého oblíbeného herce Liama Neesona. Po skvělém Taken jsem doufal, že si Liam hodí nějakou akční scénku, protože i v akčních žánrech má neskutečný potenciál. Bohužel, většinou za něj špinavou práci činí zde nikterak přitažlivá Diane Kruger. Serra by měl zůstat u horrového žánru. Jeho cit pro temné brutální až morbidní scény mu prosakoval i do této látky a mě to tam zkrátka vadilo. Neznámý je naprosto průměrná žánrovka. Serra se pokusil film oživit závěrečným twistem, ale z mého pohledu to film ještě víc sráží a hodnocení 3* je naprosto adekvátní.

Blbec k večeři (1998)

Neskutečně zábavná komedie vystavěná na geniálních dialozích. Osobně to považuji za lepší komedii než Veberovu další komedii Uprchlíci, nesnaží se to hrát na city a netěží to z vtipně šílených scén. Skvělý snímek na odpočinek, který je perfektní na více zhlédnutí. Můžu vřele doporučit!

Dilema (2011)

Příšerná komedie pokud se to tak vůbec dá nazvat. Typický příklad zkaženého amerického mainstreamu. Jednu hvězdu dávám za to, že si Vaughn jakožto producent vydupal ukázat svoji loyálnost vůči týmu Chicago Blackhawks, ale to je spíš moje osobní malé plus. Kdyby se ten falšený konec trochu zkrátil, možná by to bylo na 2*, takhle zůstanu u jedné.

Všemocný (2011)

Od Limitless jsem nečekal vůbec nic, přesto jsem se dost rychle ponořil do tempa filmu a film jsem si 100% užil. Začátek je svižný, rychlý a především stylový. Právě první třetina, kdy je hlavní hrdina především stále looser mi připomnělo Kick-Ass, který opravdu nemusím. Bradley Cooper je sympaták, ale po herecké stránce byli přeci jen lepší De Niro a také mladá Abbie Cornish. Během druhé části filmu občas zamrazí (scéna s Melissou), ale fetácké dram alá Rekviem za sen se nekoná, spíš se to scénáristům hodí pro vygradování celé zápletky. Závěr má grády a pořádnou dávku napětí, solidní biják a zatím bez debat nejlepší Burger!

Rychle a zběsile 5 (2011)

POZOR! Komentář obsahuje nepatrné SPOILERY!!! Naprostá testosteronová jízda! Viděl jsem všechny díly série kromě třetího a nepovažuji se za fanouška. Ovšem tento díl byl rozhodně nejlepší a měl zkrátka to, co předchozím dílům strašně chybělo. Mělo to koule. Kombinace Vin Diesela a Dwayne Johnsona fungovala perfektně. Ve chvíli, kdy postava Dwayne Johnsona prohlásí, že jde do šíleného plánu s Dieselem taky, normálně jsem se v sedadle tetelil blahem. Přestřelky v brazilských favelách s klidnou duší přirovnám dynamikou ke Scottově Black Hawk Down a naprosto oprávněně.Tempo filmu šlape jak hodinky, scénář občas zaškobrtne, ale to divák, který viděl předchozí díly nemůže považovat za vyloženou chybu, spíš za klasický standard. A na závěr to nejlepší, a to akce. Lin akční scény zvládnul naprosto skvěle, závěrečná honička nepostrádá grády, a především, rozpočet filmu je vidět! V Rychle a zběsile 5 upustili plyn a začali více střílet a je to jedině dobře. Obrovské překvapení a vzhledem k úspěšným tržbám pětky, lze očekávat, že na šestý díl dostane Lin ještě větší rozpočet a nás bude čekat ještě větší akční peklo!