Rychle a zběsile 5 (2011)

POZOR! Komentář obsahuje nepatrné SPOILERY!!! Naprostá testosteronová jízda! Viděl jsem všechny díly série kromě třetího a nepovažuji se za fanouška. Ovšem tento díl byl rozhodně nejlepší a měl zkrátka to, co předchozím dílům strašně chybělo. Mělo to koule. Kombinace Vin Diesela a Dwayne Johnsona fungovala perfektně. Ve chvíli, kdy postava Dwayne Johnsona prohlásí, že jde do šíleného plánu s Dieselem taky, normálně jsem se v sedadle tetelil blahem. Přestřelky v brazilských favelách s klidnou duší přirovnám dynamikou ke Scottově Black Hawk Down a naprosto oprávněně.Tempo filmu šlape jak hodinky, scénář občas zaškobrtne, ale to divák, který viděl předchozí díly nemůže považovat za vyloženou chybu, spíš za klasický standard. A na závěr to nejlepší, a to akce. Lin akční scény zvládnul naprosto skvěle, závěrečná honička nepostrádá grády, a především, rozpočet filmu je vidět! V Rychle a zběsile 5 upustili plyn a začali více střílet a je to jedině dobře. Obrovské překvapení a vzhledem k úspěšným tržbám pětky, lze očekávat, že na šestý díl dostane Lin ještě větší rozpočet a nás bude čekat ještě větší akční peklo!

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

No dobře, asi mě to bavilo více než jednička, především kvůli výbornému konci, ale je z toho cítit kalkul. Slizký kalkul a já doufám, že můj oblíbený režisér svižných gangsterek z podsvětí Londýna dostane rozum, posbírá poslední vydojený peníze z literární klasiky a začne točit opět osobité filmy, kvůli kterým ho milujeme. P.S.: Akční scény překvapivě dobré (obzvlášt úprk lesem) a velké zklamání co se týče využití a zapojení postavy nádherné Noomi Rapace do děje.

Strom života (2011)

Nejrozporuplnější zážitek letošních Varů. Malick vyjadřuje své filozofické myšlenky za pomocí obrazů a krásné hudby a ne vždy je jednoduché vše pobrat ve správné míře. Pokud se divák dokáže naladit na Malickovu vlnu, bude velmi spokojen a film se ho dotkne. Každopádně film rozhodně pro každého není. Bez nadsázky lze tvrdit, že Aronofskyho Fontána je oproti Stromu života letní blockbuster. Během příštího týdne chystám druhou projekci, tak budu snad moudřejší. P.S.: Po druhém zhlédnutí se mi dostává plnohodnotného filmového zážitku. Více v mé recenzi [MFF KV 2011]

Sucker Punch (2011)

Neskutečně promrhané dvě hodiny s tímto filmem. To, že je Snyder vizuální úchyl ví snad každý. Zásadní problém je totální absence příběhu a fungujících dialogů. Kdyby mi bylo o 5 let mín, film bych asi hodnotil podstatně lépe, ale skutečně dám přednost hraní počítačové hry než opětovném sledování tohoto snímku. Sucker Punch je zkrátka jeden dlouhý videoklip s přehnaně rádoby atraktivními herečkami, které ovšem herectví moc nepobraly. Snyder by měl nadobro zůstat u adaptací a nejlépe komiksových. Snad to s chystaným Supermanem dopadne líp...

Super 8 (2011)

Mrzí mě to, ale Super 8 se mi ani zdaleka nelíbil tolik, jak jsem očekával. Film je prošpikovaný odkazy na Spielbergovu filmovou tvorbu, ale já jsem na nostalgii k jeho tvorbě nejspíše přiliš mladý a na čistokrevné dobrodružství mladých hrdinů, které dokáže tak ladně převést na plátno pouze Spielberg, asi moc starý...Mimochodem Elle Fanning roste do herecké hvězdy a Giacchinův soundtrack je opět boží!

Světová invaze (2011)

Měl to být mix Independence day a Black Hawk Down. Ve výsledku to působí jako film podle herní předlohy. Za Eckhartovo charisma a slušnou hudbu mírně vykrádající OST k Počátku dávám aspon dvě hvězdy. Více v mé recenzi ZDE

Šéfové na zabití (2011)

Po delší době jsem v kinosále dostal opět to, co jsem očekával z traileru. Film dost připomíná Phillipsovu Pařbu ve Vegas. Jsem toho názoru, že ze strany tvůrců byla i velká snaha divákovi naservírovat fungující buddy movie s pořádnou dávkou mužského humoru, jako se to před lety povedlo právě Phillipsovi. V zásadě to funguje i zde, ale chemie hlavní trojky není zdaleka tak silná, jako v Pařbě ve Vegas. Šéfové na zabití těží ze skutečně perfektních vedlejších postav, které jsou pro kostru příběhu klíčové, ale bohužel mají ve filmu zatraceně málo prostoru, především démonicky zfetovaný Colin Farrell. Osobně jsem měl největší problém s Charlie Dayem, jehož hlasité přehrávání mi dost lezlo na nervy. Obzvlášt na konci filmu. Každopádně v rámci letních komedií v našich kinech se jedná bezesporu o lehký nadprůměr.

Tenkrát v Anatolii (2011)

První dojem byl silný, krásné statické záběry na ponurou krajinu a v pozadí se odkrývá rutinní vyšetřování a jeho aktéři, kteří prožívají běžné problémy v turecké společnosti. Vizuál je skutečně působivý (kvůli té noční scéně na prašné silnici si film možná pustím časem znovu), ale obsahově mě film nedokázal pohltit, a to jsem se opravdu snažil přijmout režisérův rukopis a dost pomalé tempo filmu. Možná budu po druhé projekci časem moudřejší. Nutno podotknout, že to byl asi můj úplně první turecký film (určitě jeden z prvních). P.S.: Rád bych také zmínil úžasnou práci se zvukem (bouřka, pitva).

Terapie - Série 1 (2011) (série)

Na hodnocení je zatím brzy, ale zatím u mě převažují negativní dojmy. Věděl jsem do čeho jdu, těšil jsem se na 20-30 minut dialogů, drobných hereckých grimas a především na obrovský prostor pro Karla Rodena. Jenže, právě kvůli tomu, že jsem celých 30 minut sledoval pouze pravděpodobně nejkvalitnějšího českého herce současnosti a půvabnou zrzku Pauhofovou (která mimochodem excelovala už v Kousku Nebe), jsem í dílnabýval dojmu, že se Roden v jeho jistojistě obtížné roli topí, možná je to jen domněnka, ale celý první díl se mě pevně držela. Doufám, že budou nadcházející díly A pacienti zajímavější!

The Art of Flight (2011)

Wow. Na jednu stranu do očí bijící reklama na značkové oblečení a redbull a především vizuální onanie, které se snad nevyrovná ani Zack Snyder. Ovšem když ono se na to ve spojení s magickou hudbou (především M83 a The naked and famous) tak krásně kouká... Art of flight se zcela jistě stane mezi snowboardisty a skateboardisty zaslouženým kultem. A není se co divit. Ke konci dokument trochu začíná nudit, protože jednotlivé kousky snowboardistů začínají splývat, přesto jsem dostal chut okamžitě vyrazit na hory, což se mi například u Extrémních svahů nestalo. 4*