Divoká stvoření jižních krajin (2012)

Nejlepší film, který jsem letos na filmovém festivalu v Karlových Varech viděl. Je to sice silně subjektivní, ale od debutu mladého režiséra Bena Zeitlina jsem dostal přesně to, v co jsem doufajíc vyčkával frontu na jedinou projekci. Stálo to za to a vím, že film minimálně ještě jednou spíš dvakrát uvidím. Quvenzhané Wallis bude jednoho dne velká paní herečka a já musím konstatovat, že mě film ve vydírajícím závěru emocionálně sejmul. Zeitlin skvěle zobrazuje hranici mezi dětskou fantazií opředenou naivitou a dospěláckou realitou, která je zasazená do divokých koutů Louisiany. Během 91 minut rozehraje mladý režisér silnou paletu emocí, mikro příběhů, bizarních ale uvěřitelných postav a především nám ukáže krásný příběh mladé Hushpuppy v jejím obtížném období dospívání a uvědomování si sebe sama. Nádherný soundtrack skvěle dokresluje podbízivou a v závěru trochu agresivní emociolnální stránku. Přesto se pro mě jedná o velmi silný, intenzivní a nádherný film. Těším se na další Zeitlinovy projekty! Rozhodně doporučuju ke zhlédnutí. [MFF KV 2012]

Do Říma s láskou (2012)

Do Říma s láskou symbolizuje v programu našich kin určitou „sázku na jistotu“, protože Allen je zkrátka Allen. Film se navíc opírá o jistý herecký soubor, který se skládá z mezinárodních i italských filmových hvězd. Film vřele doporučuji divákům, kteří se chystají italskou metropoli v nejbližší době navštívit, protože líbivější prohlídku Říma najdete těžce. Ovšem jinak Do Říma s láskou symbolizuje průměrnou vatu vyplnující Allenovu filmografii.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Pecka! To, co fungovalo na jedničce je recyklováno do dvojky s přidanou dávkou dalších akčních megahvězd. West s dle mého názoru silným dozorem Stallona projekt ukočíroval a 103 minut mi uteklo v sále jako u málokterého filmu v poslední době. Kupodivu celkem fungují i momenty, kde se hraje na vážnější notu. Adkins přetavil potenciál do skvělého zápornáka, kterého budete nesnášet a nadsázka akčních veteránu září z každé hlášky a scény. Moc příjemná jednohubka na ukončení letní sezony. Po skvělých Avengers, zklamanému Prometheovi a rozporuplnému Rytíři konečně pořádný druhý zářez :)

Hněv Titánů (2012)

Říkejte si co chcete, ale Hněv titánů je pro mě zatím král jarních blockbusterů. Epičtější než zmatený John Carter a roztřesený Hunger Games dohromady. Příběh druhých titánů se dá odvyprávět ve dvou větách, ale film má tempo, Worthington vypadá sice jako zanedbaný alkoholik ,ale když dojde na ohrožení syna, dokáže se pěkně nasrat. Velká škoda je, že jako vždy nevýrazný Liebesman nevytřískal se souboje s Kronossem víc. SPOILER: Závěrečné spojení sil Liama Neesona s Ralphem Fiennesem ve mně vyvolalo podobné "nerd chills" jako spojení Dwayna Johnsona s Vin Dieselem ve Fast Five. Jasně nejlepší scéna filmu je boj s rozzuřenou chimérou, oproti Hunger games přehledná akce se střízlivou kamerou a překvapivě dlouhým záběrem. Jako tupý výplach s kýblem popcornu ideální.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Rozdělení poctivé, ale mnohem "obyčejnější" knižní předlohy na tři části považuji za šílenou prasárnu. Příběh vycházející z klasického konceptu fantasy žánru alá Dračí doupě – skupina hrdinů na cestě za neznámým dobrodružstvím, kde na konci končí pohádkový poklad a drak roztažený na 166 minut a to je jen TŘETINA filmu! Film je překvapivě trapný, nevkusný, dětinsky odměřený až naivní. Freeman Bilba zahrál přesně a scéna s Glumem je asi to jediné, na co budu ve spojení s první částí vzpomínat. Nová Středozem je skrz na skrz prolezlá digitálem, který atmosféru ještě více zmenšuje. Rok 2012 pro mě zůstává na poli blockbusterů a velkofilmů zklamáním. Batman, Hobit, Prometheus...díky bohu za odpočinkové Avengers.

Hon (2012)

Precizní skandinávsky chladná a přitom nesmírně emotivní podívaná s brilantním Mikkelsenem a charizmatckým Bo Larsenem, která ve vás zanechá silnou škálu pocitů a emocí. Filmu nemám co vytknout, jen jsem si ze začátku obtížně zvykal na kameru, která během dialogů nepříjemně přibližuje obličeje hlavních akterů, ale kromě kamery naprosto špičkové drama, které musíte vidět! Těším se na druhou projekci. [MFF KV 2012]

Hunger Games (2012)

Ve všech ohledech lepší než studený Twilight nebo většina dílů Harryho Pottera. Přesto "romeojuliovský" závěr zanechá pachut v puse a akce by mohla být mnohem přehlednější a brutálnější, ale pak by nebyly tržby takové, jaké jsou, že:-) Jennifer Lawrence je ve své roli silně přesvědčivá a Harrelson místy zábavně sekunduje. Neodvažuji si odhadovat, zda-li byl potenciál knihy vytěžen. P.S.: Za zmínku stojí také slušný hudební doprovod Jamese Newtona Howarda, který absolutně nikdo nezminuje. Více v mé recenzi na realfilm.cz !!

Chlapec pojídající ptačí zob (2012) odpad!

Nejhorší film letošních Varů, co jsem měl možnost vidět. Přišlo mi podezřelé, že bych letos nenarazil na bezúčelnou, kreténskou rádoby šokující sračku bez špetky smysluplného příběhu. Otřesná kamera, scénář o velikosti ubrousku v Mcdonaldu, proti debutu režiséra Lygizose byl podobně laděný film Laurentie skvostem. Naprostý paskvil, který si svoji chvilku slávy užil na projekci ve Velkém sále, po ničem víc nemohli tvůrci snad ani doufat... [MFF KV 2012]

Je to jen vítr (2012)

Učebnicový příklad, co dokáže skvěle natočený film v duchu pozorovacího realismu. Sugestivní podívaná...

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

John Carter není špatný nebo dokonce příšerný film, spíš ho považuji za průměrný mix většiny "lepších" blockbusterů za několik posledních let. Bohužel si Stanton od výše zmíněných filmů nevypůjčil nejdůležitější věc na poli popcornových filmů, a to velkolepost. Osobitý rukopis jednoho z nejvýraznějších tvůrců Pixaru je ve filmu také velmi nepatrný (snad jen naspeedovaný pes je typická pixarovská postava se vším všudy). Vzhledem k obrovským ztrátám Disney si troufám tvrdit, že se dalšího dílu ze světa spisovatele Edgara Rice Burroughse hned tak nedočkáme. Moje recenze na realfilm.cz