• Krátkometrážní

Ochránce (2012)

Na Germánov celkom pekný počin. Škoda, že tomu nevymysleli nejaký originálny koniec, lebo to klišé, skopírované spoza oceánu, tomu teda veľmi nepridalo. Skoky v deji som akosi nepochopil, zrejme preto, že nemeckú precíznosť nemám v krvi. Asi je už po tých rokoch poriadne zriedená kadejakými sračkami. Ak však budú v SRN pokračovať v takto nastúpenej ceste, prestanem nad nemeckými názvami filmov kriviť ústa.

Ni vu, ni connu (2011) (TV film)

Filmov s námetom ako tento je viacero a niektoré sú aj lepšie a prešpekulovanejšie. Ale pozerať sa to dá. Postavy sú sympatické, fandíte im. Na druhej strane má to svoje muchy, hrdinovia majú viac šťastia ako rozumu, policajti sú ako z vtipov o nich.

Ruská ruleta (2005)

Snáď trochu preceňovaný film... (?) ... alebo asi táto šálka kávy nie je tou mojou pravou. Téma je dosť zaujímavá, ale to prevedenie sa mi nepáči. Uznávam však, že pre filmových fajnšmekrov to musí byť bomba. Všimnite si však jednu vec - poniektorí si myslia, že medzi nami žijú magori a švihnutí (teploši, swingers, náboženskí fanatici, štetky a podobne). Existujú však aj oveľa viac drbnutí ľudia, napr.. takí, čo usporadúvajú podobné súťaže ako v tomto filme. Kým si pozriem remake, zostanem radšej obyčajným magorom, čo má rád dobré jedlo, sex a iné neškodné zábavky.

Druhá přirozenost (2003) (TV film)

Takto odfláknutý koniec som už dlho nevidel. Bohužiaľ pre celý film. Myšlienka dobrá, prevedenie dobré... ale scénarista už mal asi termín, tak na to tam nejako zbastlil. Asi preto je problém tento film vôbec niekde zohnať o CZ/SK titulkoch ani nehovorím.

Tichá noc, krvavá noc (1972)

Má to logické chyby, z hercov sa dalo vyžmýkať aj viac, príbeh je dosť jednoduchý, ale koniec nie predvídateľný. Vo svojom čase to musela byť pecka, no mne to pripadá dobre aj dnes. Odporúčam púšťať v noci, na nejakej osamotenej chate alebo samote. Pridá to na atmosfére.

Fortress (2012)

Poloanimák pre fanúšikov vojnových leteckých filmov. Pozerať sa to dalo, na konci mi chýbalo trochu vysvetlenia, ako posádka ďalej, takže celkom priemer. Nikoho to neoslní, nikoho to neurazí.

Vlak do pekel (2008)

Chápem, že na film asi nebolo veľa peňazí, ale zopár šušňov mohli na skript obetovať. Alebo vôbec nevedia čo to je? Potom vzniká toľko chýb ako tu. Ale mix bulharské vlaky, ruský hovoriaci personál, trať s trolejom aj bez, koľajová splietka na moste... Dalo sa to pozerať, ale iba raz.

Hlídač č. 47 (1937)

Dnes som zvládol oboch starších "Hlídačov". Je to možno divné, ale ten Americky sa mi páčil zo všetkých troch najviac. H.Haas bol perfektný, aj prostredie sa mi páčilo najviac. To nemôžem povedať ani o Rodenovi ani o Průchovi. Celkovo mi Renčov príde trochu ťažkopádny a Rovenského z roku 1937 je poznačený dobou natáčania. Pre súčasníka dosť divný spôsob.

Hlídač č. 47 (1951)

První velká vlaková loupež (1978)

Vyhodiť z vlaku jednoručne kabelu plnú zlatých tehál? No určite! A ešte veľa iných "chybičiek" mal tento film. Inak natočený celkom dobre, ale dosť podstatne skresľuje skutočne udalosti. Naozajstní zlodeji museli byť oveľa šikovnejší a predvídavejší (mosty, dym) ako tí vo filme. Inak by sa im lúpež nikdy nepodarila. Len šťastie, ktorého neuveriteľné množstvo mali filmoví zlodeji, totiž nestačí.