Gravitace (2013)

To, že Gravitace přibírá žezlo pro krále 3D asi nemá cenu zmiňovat, protože jestli tento film neuvidíte v kině ve 3D (nejlépe v IMAXu) tak se vám bude něco takové stejně špatně popisovat a pokud to v kině uvidíte, připomínat tento fakt bude asi stejné jako říkat, že voda je mokrá. Cuarón s Bullockovou si stoupli do čela řady která si říká o Oskara, to, že vizuální efekty už žádnou řadu čekatelů o tuto sošku nemají, protože Gravity je vítězem - je jasné. Potřebuji film ještě trochu vstřebat, ale každopádně aspoň pár poznámek. Přijde mě k neuvěření, že u filmu který se pravděpodobně tak z 95% natáčel před modrým plátnem řeknu, že je to stará dobrá filmařina, ale je to prostě tak (kompletní balíček - vizuál, herecké výkony, hudba, zvuk, kamera, ani minuta nudy) . Po Avatarovi první film, u kterého může s klidem v duši říct, že nelituji extra peněz za 3D. I přes na dnešní poměry krátkou délku (která je vůči ději naprosto opodstatněná) film neskutečně utekl, už od první minuty se do vás zakousne a pustí až při závěrečných titulkách. Sandra svůj herecký výkon před modrým plátnem zvládla úchvatně (její sexy kaťata za to opravdu nemohou...nu dobrá, jen okrajově :p). Jsme si plně vědom, že nějaký scény by normálně nebyli možné, ale pořád je to film a ne literatura faktu převedená na plátno. Toto je PŘESNĚ ten film, na který by měli lidi chodit do kina, ještě stále chrochtám blahem. 100%

Elysium (2013)

Pokud v něčem Blomkampovo Elysium vyniká, je to vizuální zpracování, ale tím to tak bohužel všechno končí. Asi bych býval byl schopen se přenést přes tu až směšně levicovou agitku (nějak mě právě vyskočila v hlavně představa Škromacha, chrochtajícího si blahem u svého bazénku, brrrrrrrrr) podpořenou naprosto černobílým chováním VŠECH postav (což opravdu někdy vyznívá až trochu legračně). Ale už nejsem schopen se přenést přes totální sterilitu děje (film vás nevtáhne do děje, prostě jen sledujete), přes zbytečnou až kontraproduktivní dějovou linii okolo Frey, chaotický střih závěrečného souboje a hlavně už vůbec nechci tolerovat naprosto účelové nesmysly SPOILERS: při naši naší návštěvě Elisia vidíme nekompromisní jednání s trojicí lodí a následnou armádu dronů na základně samotné. Podruhé (světe div se) si jen tak mimochodem jedna loď nepozorovaně přistane jak chce a mezitím banda tří sabotérů v podstatě vyřídí celou základnu - droni asi byli na koblihách. Poté co dopadnou Maxe a jdou mu zkopírovat kebuli (bez nějakého hlídání - vždyť je přikurtovanej, ty železný věci kolem jeho těla jsou asi jen na ozdobu), jen tak mimochodem tam nechaj v rohu sledovat Frey a jejího sviště. bylo by toho více SPOILERS_KONEC Nedokážu posoudit, zda-li tentokrát Blomkamp jednoduše vyhořel, nebo byl částečně sežvýkán Hollywoodskou mašinérií, ono je to v podstatě jedno, ale po excelentním D9, přichází se stěží průměrným Elisiem - žádná tragédie se zatím nekoná, chybami se člověk učí! 45%

Šmejdi (2013)

Je vcelku smutné, jak lidi nechápou podstatu dokumentární tvorby obecně. U Šmejdů vůbec nevadí, že zanechává dojem, že je kompletně dělaný "na koleni", je vcelku vedlejší, že většina oněch stařičkých nebožáků si za to tak trochu může sama. Obsahuje totiž dva hlavní prvky, které jakýkoliv výborný dokument mít musí a to jsou: 1) silný příběh, 2) následnou masivní rezonanci ve společnosti - což je dle mého ten nejzásadnější aspekt všech dokumentů. Nepamatuji se na jediný podobný český dokument, kterému by se něco takového povedlo. Takže, za výsledný efekt tohoto dokumentu > 90%

Lepší svět (2010)

Chápu, že odolat mixu africké mizérie z pohledu severského humanitárního pracovníka procházejícího těžkým partnerským obdobím, opepřené dětským traumatem ze ztráty matky, je něco, čemu se neubrání žádná festivalová (slovy JXD - sluníčková) porota, ale já čekal opravdu něco VÍC. Chvíli to vypadalo, že z toho budeme mít něco zajímavého, leč pachuť desetkrát přežvýkané žvýkačky nezmizela. Pěkná kamera, přesvědčivě zahrané. 65%

Film 2013 (2013) (pořad)

Pokud hledáte něco jiného než českou "produkci" od Franty Vomáčky nebo novinky z Uzbekistánské popř. Srbské kinematografie, je tento pořad naprostá ztráta času. Nudné rozhovory, jasné protlačování filmů z (ko)produkce ČT jako bonus. Je smutné jak česká televize totálně rezignovala na toto téma, o nějaké snaze o zajímavý filmový pořad nemůže být ani řeč. 10%

Po zániku Země (2013)

Will je většinu filmu zakaboňený až to není hezké, Jaden má k nějakému herectví pořád stále daleko. I přes výborný vizuál film nakonec sráží naprosto dementní scénář (konečné "vyvrcholení" jste odhadli hned poté co oba Smithové skončili na nejmenované planetě / scéna s oním obřím orlem - seriously???). Stále v hloubi duše doufám, že se M. Nightovi dostane do ruky nějaká kvalitní látka, u které by nám skutečně ukázal, zda-li opravdu podstoupil nějaký druh lobotomie, nebo si jen poslední léta prostě vybírá jeden horší scénář vedle druhého. 45%

Kluk na kole (2011)

Dvojice Thomas Doret a Cécile De France hraje opravdu skvěle a tím to tak bohužel všechno končí. Sledujete příběh Cyrila, kterého se zřekl jeho otec, tím pádem je psychicky totálně v háji (to opravdu není dvakrát originální) , ale i přes to se ho chce ujmout Samantha (proč - vůbec netušíme, asi protože má srdce ze ZLATA! hah - to si opravdu nešlo odpustit, omlouvám se :p), která má se Cyrilem víc trpělivosti než by člověk dokázal pochopit, ale budiž. Cyril je totální pragmatik (na cvoka si asi jenom hraje), protože jakmile mu dojdou všechny možnosti (SPOILER otec se ho definitivně zřekne a začne mít problémy se zákonem), obratem kouzelné hůlky se jeho vztah se Samanthou změní v idylku. Jinou pointu jsem v tom neshledal. Trochu nuda co? 60%

Královská aféra (2012)

I přes občas až k pláči mizerné zpracování ("davové" scény), je to pořád příběhově velice silné téma. A v neposlední řadě výborná (a o nic měně rozkošná) Alicia Vikander, takže nakonec za čtyři - 75%.

Království nebeské (2005)

Director's cut Neuvěřitelná změna! Z filmu, který měl občas výborné, přes naprosto hluché pasáže s nesmyslným dějem, se stane film, jaký jsme všichni chtěli vidět hned napoprvé. Velice silné postavy, celá Balianova linie se najednou nezdá tak hloupoučká jako v původním střihu. Epický hudební doprovod, který je jeden z nejlepších z poslední dekády, vizuálně dokonalé. Takže pokud jste náhodou režisérský střih neviděli, neváhejte a sežeňte si ho. 90%

Da Vinciho démoni (2013) (seriál)

1. sezóna Naprosto čistý popcorn, který se tak trochu svezl na na Da Vinciho jméně. Nehledejte tady něco jako vzdáleně připomínající Da Vinciho život (nedej bože reálie), protože někdy máte pocit, že si Tom Riley ještě ušije škrabošku a my se vlastně dozvíme, že byl vzdálený příbuzný Bruce Wayna, protože tento Da Vinci má k Batmanovi blíže než ke skutečnému Da Vincimu. Jinak vizuálně velice solidní, místy až moc přestřelené, kdyby se bývala polovina dílů seškrtala, jenom by to prospělo. Třešnička nakonec (doslova) - klasické "zakončení" první série - kde se o žádné zakončení nejedná a to ani v tom nejmenším (toto mě u dnešních seriálů začíná opravdu dost vadit). Pokud máte ten luxus, prokoukat 8 hodin na takovou blbůstku (nemyšleno zle), měli by jste se v celku i bavit. To, že mi hlavní představitel nějak do role vůbec nepadl, nechávám stranou, díky bohu to vyvážila Laura Haddock :) 65%