Interstellar (2014)

Musím před Nolanem smeknout. Jako velký fanoušek žánru velice oceňuji, když se někdo odváží natočit, dnes již vcelku staromódní, klasické "dospělácké" sci-fi, které jde opravdu na dřeň. Chápu, že pro některé diváky můžou být věci jako relativní tok času vcelku matoucí, ale to je vcelku vedlejší. Nolan se naprostou většinu drží v rámci dnešní vědeckých poznatků (tam kde něco takového vůbec existuje) a ani v nejmenším mu nikdo nemůže vyčítat, že na úplném konci přeci jen pustil svoji představivost z uzdy, protože se tady bavíme o věcech, o kterých s nějakou dávkou jistoty dnes nikdo nic neví. Zpracování, efekty výborné - tam asi bez nějakého překvapení, ale věci jako samotné chování postav a chápání jejich činů je už něco úplně jiného. Musím říct, že jsem cítil někde na začátku poslední třetiny filmu mírný úpadek v tom, jak mě film držel, ale poté co jsem viděl konec jen suše konstatuji, že to byl chvilkový odpočinek na nabrání posledních sil na totálně zabijácký konec. Asi není náhoda, že film byl pro mě osobně emočně nejsilnější na samém konci, kde Nolan zabředl do (z pohledu znalostí dnešní vědy) naprosto neprozkoumané oblasti, celý film tam skvěle graduje až mě naskakovala husí kůže. V neposlední řadě hudba a Hanz Zimmer, samotného by mě zajímalo, jaké by to bylo, kdyby hudbu skládal někdo jiný, protože dle mého, je jeho hudební doprovod jednoduše geniální a v samotném závěru z vás opravdu ony emoce přímo tahá. 95%

Lucy (2014)

Lucy je jeden z nejbizarnějších filmů co jsem v poslední době viděl, na mysl mě jen přichází toto shodou okolností (???) také se Scarlett Johansson. Lucy je ve své podstatě až směšně jednoduché téma zabalené do neuvěřitelně seriózně se tvářící kabátu, je to takový Kameňák přetočený s myšlenkou toho, že výsledný remake bude vážné konverzační drama - ale i při veškeré snaze to bude stále Kameňák. Vůbec se nepouštějte na nějakých rozborů či teorií, zda-li je něco z toho třeba jen částečně možné, čím více se v tom začnete hrabat, tím více se budete vzdalovat od filmu jako takového. Lucy je vskutku skvěle natočená sci-fi taškařice bez viditelné špetku humoru, který ale plně nahrazuje samotný "příběh" kterého jsme svědky. Luc Besson natočil neuvěřitelný film, který mixuje věru jednoduchoučký námět společně se vším co uvidíte v hodině a půl, tvářící se přitom, že se jedná o seriózní sci-fi, kde ke konci nechybí ani něco jako obligátní "poselství", slovo neuvěřitelný používám proto, protože když jsem si tento fakt, někdy po 25 minutách uvědomil - film jsem opravdu užil (ještě teď se mi tomu nechce věřit!). 80%

Nejhledanější muž (2014)

Anton Corbijn nám servíruje (dle mého laického názoru) jedno z nejreálnějších podání práce dnešních špionů, jeho již klasické pomalé tempo tomuto filmu skvěle sedí. Nečekejte dalšího Bourna, ale spíše opravdu reálnou sondu do špionážního světa, kde není pouze neustála akce, ale sledujete také byrokratické střety, politiku a např. i fakt, že lidé v této branži asi opravdu nemůžou věřit nikomu jinému než sobě a svému týmu lidí. Philip Seymour Hoffman (ať je mu země lehká) naprosto přesvědčivý. 80%

Čínský syndrom (1979)

Ve velké většině filmu velice solidní, pro dnešního diváka stále koukatelný film u kterého to dle mého názoru ke konci zbytečně zabíjí zbytečnočnosti, které tak trochu kazí celkový dojem. Spoilery: Asi bych byl ochoten částečně pochopit Jacka Lemmona, kdy se pohybuje v nejzásadnější chvilce na hranici demence, ale např. když se v podstatě stane to, čeho se jeho postava celý film obává, kdy vidíte jak se jednotlivé části dokonce hroutí, aby se následně celá elektrárna...vypnula a následuje konec prťavec, se logicky nabízí otázka, jestli Jack Godell opravdu nepřeháněl, protože jestli jsem to vše pobral správně, jediné ohrožení bylo...odpojení ze sítě. 65%

Agresivní virus (2014) (seriál)

The Strain je solidní žánrovka, která očividně čerpá ze Stokerova díla a ke konci se blížíme k filmovému Bladovi - proč ne? Ano hlavní záporák vypadá opravdu směšně, ale jinak jsem si první sérii určitě užil i s vědomím toho, že nám toho první sezóna zase tolik neodhalila. Samotné zpracování seriálu nepůsobí nějak lacině, herci se taky snaží, starej profesor je opravdu cool. Druhé série se určitě bránit nebudu. 75%

Defiance (2013) (seriál)

Původně jsem měl myšlenku, že první dvě sezóny seriálu ohodnotím velice silnou čtyřhvězdou, ale poté co jsem se podíval na místní hodnocení, tak jsem se sám sebe zeptal co mě v prvních dvou řadách chybělo a věřte nebo ne - moc toho opravdu není. Za prvé musím tvůrce pochválit, že se očividně nechali inspirovat o Firefly a BSG, ale nepřišli pouze s tupou kopií, ale snažili se jít vlastní cestou - ano není to žádná opera hodná BSG, ale stále mě to nepřijde vůbec špatné. Obsazení je výborné, Grant Bowler je sympaťák, Julie Benz a hlavně Jaime Murray Milfky, nad kterými oko každého nerda nenechá nit suchou a pro mě osobně naprosto neznámá Stephanie Leonidas jako Irisa zvládá svou postavu výborně. V neposlední řadě musím kvitovat fakt, že se na konci druhé řady opravdu dočkáme vyústění děje a není to pouze lákadlo na další sezónu (jestli to bylo tím , že se neví jestli nějaká bude je věc druhá - EDIT bude). Pokud hledáte sci-fi seriál, který si na sci-fi pouze nehraje (tzn tuctový děj ve vymyšlených kulisách) s Defiance určitě nebudete litovat. EDIT: Po shédnutí třetí sezóny konstatuji, že Defiance zraje jak víno :)90%

Equalizer (2014)

Představovali jste si někdy, jak by to vypadalo kdyby byl Jason Bourne černoch a jaký by měl život na stará kolena? Podívejte se na Equalizera :) 75%

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Nemůžu si pomoci, vizuál Sin City prostě miluju, bohužel taky musím konstatovat, že je velká škoda, že se druhý díl nesnažil někam posunout. Jsme svědky v podstatě stejného, co jsme viděli v prvním díle, což by ještě tak nevadilo, kdyby se udržela kvalita u jednotlivých příběhových linií - což se bohužel ale také nestalo. Přes výbornou část s Dwightem (Josh Brolin), přes trochu bizardní, ale stále dobrou linii s Johnym (J Gordon-Levitt) až po hloupoučkou etudu s Nancy (Alba), která v celém filmu soupeří s Hartiganem (Willis) o nejzbytečnější postavu celého filmu, Eva Green to nějak jen-tak-tak ustála (pohled pro bohy). Nevyváženost je opravdu největší problém celého filmu. Abych ale nebyl takový pesimista, SC2 je stále solidní zábava, sledovat Marva kosit jednoho panáka vedle druhýho je stále žrádlo, Josh Brolin se zžil se svojí postavou také výborně a najelpme si čistého vína - sledovat každých 15 minut nahou Evu Green, bude zabírat i kdyby s ní točil Zdeněk Troška. 70%

Legenda (1985)

Vizuálně a hudebně nádherná a nebojím se říci i nadčasová pohádka s naprosto ass-kicking Pánem temnoty. Ridleymu se podařilo natáčením v reálu i v kulisách to, co mnozí dnes nedokážou pomocí nejmodernějších triků. Jerry Goldsmith jako naprostá extraliga. Doufám, že nikdy nezestárnu natolik, abych si jednou za uherský rok takovéto filmy vychutnal tak, jako včera večer.90%

Signál z neznáma (2014)

Jako fanoušek žánru vítám, že se někdo snaží točit filmu, které jsou položeny na základě něčeho rádoby originálního, něčeho z čeho člověk nemá až takový pocit, že už to viděl milionkrát předtím. Bohužel Signal jen tak proplouvá na povrchu, žádnou hlubčí myšlenku či poslání v něm nehledejte. Člověk s průměrnou představivostí po 10 minutách děje v "karanténě" chápe co se děje, otázky ohledně postupu té či oné strany si raději asi nepokládejte a film si tím užijete o to lépe (SPOILER: proč to velké divadlo na začátku, mimozemská entita s takovou technologickou vyspělostí by měla zapotřebí někoho takto potajmu někam lákat aby je poté "vycucla na svojí loď? / proč proboha Morfeus-mimozemšťan střílí na své mimozemské lodi úplně normální pistolí, kterou ještě k tomu nosí v červeným kufříku? atd SPOILER_KONEC). Film který neurazí, ale podruhé ho už neuvidíte. 50%