Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Jednoznačně nejryzejší popcorn letošního léta, od kterého nikdo nemohl čekat nic jiného než jednoduchou zábavu (na rozdíl od muže z oceli, kde to ale dopadlo úplně stejně). Musím říct, že se to del Torovi povedlo na jedničku - svižná velkolepá akce, klasický excelentní Idris Elba (SPOILER jen doufám, že se nebude muset obětovat pro dobro dalších v každém jeho filmu), naprosto úchvatně zahraná scéna s malou Mako v podání výborné mlaďoučké Many Ashy, povedená hudba, 3D klasicky tmavší než by bylo záhodno - ale dalo se to. Guillermo ukázal, že i tento žánr zvládá bez problémů, jen doufám, že to nebude to, čemu se bude věnovat více, na to je až příliš dobrý. Dvě a čtvrt hodiny zábavy, s malou třešničkou na dortu na úplném konci, kterou tak 3/4 lidí v kině neviděla - protože odešla, chachacha - amatéři. Měl jsem na výběr 2D s dabingem nebo 3D s titulema, takže jsem se pro tentokrát nemohl 3D vynout.80%

Trans (2013)

Už jen kdyby tam nebylo nic jiného než několika sekundová scéna (61:24 - kdo viděl - určitě vi :) opravdu pohled pro bohy, slint), tak to určitě stálo za to :)))) Ale teď vážně. Dobrý začátek, kdy už tušíte, že všechno nebude tak jak se zdá, v polovině filmu jsem začínal mít strach, že já sám upadám do svého "transu" jako si mi úspěšně podařilo zde tempo hodně zpomalilo, . Ale naštěstí zmiňovaná scéna si vydobyla mojí plnou pozornost (společně ze zvýšeným tlakem) a ke konci je to Danny Boyle jak ho všichni máme rádi, všechno nám začíná zapadat do sebe tím způsobem, jaký asi nikdo nečekal. Nemá cenu být více konkrétní - podívejte se. Kdyby mužská část publika i přesto upadala do transu nastavte si budíka na 61. minutu :) 80%

Země z vesmíru (2012) (TV film)

Plné nových poznatků, člověk se nestačí divit co se na Zemi děje. Nejlepší dokument, který jsem za poslední léta viděl. 100%

Rychle a zběsile 6 (2013)

Nebýt totálně nesmyslné dějové linie - vzkříšení Letty a někdy až šílené přepálenosti scén, F&F6 mohla být stejně dobrá jako pětka. Stále ale jde o solidní ryzí akčňák, který naštěstí nechává onu bídu z dílů 2 - 4 daleko za sebou. 65%

Útěk (2012)

Zajímavé herecké obsazení, příjemná kamera, stopáž odpovídající dění a středověk genderově otočený o 180° než jak ho známe. Přeci jen se nemůžu zbavit dojmu, že z toho přeci jen šlo vyždímat více, ale i tak vcelku podařený film. 65%

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Zásadní dílo které mě osobně přivedlo k žánru jako takovému, vyrostl jsem na SW ještě VHS, dabovaným jedním člověkem někde z garáže. Nevím jestli nějaká jiná generace měla podobný film, který v podstatě nastavil základy hodnot celé jedné generace diváků. Kdyby již Geroge Lucas nenatočil nic, nebo všechno špatně, není moc lidí, kteří se mu i tak dokážou vyrovnat. Pokaždé, když se podívám na polici na mojí SW BR kolekci, svět vypadá o malinko snesitelněji :) May the Force be with you 100%

Pád Bílého domu (2013)

Konečný projev prezidenta jsem byl nucen vypnout, nebo by proces sebedestrukce mého mozku nazastavil ani agent Mike Banning (Gerard Butler). Po takové dávce klišé a patosu vypadá Michael Bay jako právoplatný nástupce Akiro Kurosawy. 40%

Světová válka Z (2013)

Světová válka Z je přesně ten typ filmu, u kterého konečný výsledek určuje fakt, s čím na film jdete. Pokud jdete jednoduše na letní zábavu, kde forma vítězí nad obsahem (pozor, to vůbec nemyslím špatně) nevidím jediný důvod, proč by jste si film neužili. Pokud čekáte další Nákazu či Smrtící epidemii budete zákonitě zklamáni. Já jsem naštěstí ten první případ, tzn mozek si odpočinul na dvě hodiny ve stand-by režimu a nechal jsem se jednoduše bavit.70%

13 (2010)

Zlákán obsazením, po 93. minutě tvrdé vystřízlivění, tak intenzivní pocit neustále natahované nudle jsem již dlouho neměl. "13 – to je strhující příběh o štěstí, příležitosti, ztrátě nevinnosti a vztahu mezi mocí a penězi.(oficiální TROLL distributora)" - fixed for you. Jménu Géla Babluani se budu vyhýbat jak čert kříži, nebýt klasicky precizně vyšinutého Shannona a nejvydařenější části - konci, vážně bych po uvažoval proč nedat za odpad. 30% a 90 promarněných minut mého života k komu

Vedlejší účinky (2013)

Netradiční, inteligentní, bohatě obsazené. Jen škoda, že konečná scéna (ano, Zeta-Jones a Mara) netrvala o pár minut déle xd. Soderbergh jako ho máme všichni rádi. 85%