Mateřské galeje (2009) odpad!

Čúza Uma Thurman pachtiaca sa v každodenných problémoch a nástrahách materstva (čo by si tá krava asi počala, keby mala mať popri tom ešte aj normálne zamestnanie?). Poruke má vždy notebook a píše si do neho rádoby vtipné postrehy a životné múdra na svoj blog. Popri tom sa snaží zapojiť do súťaže a napísať stĺpček o 500 slovách "Čo pre mňa znamená materstvo." To všetko popretkávané "britkými","inteligentnými","vtipnými" dialógmi. Skrátka film "zo života". ZASTREĽTE JU NIEKTO, PROSÍM!

Miss Březen (2009)

Trevor Moore je hovado. Konečne moja krvná skupina :)

Monstra vs. Vetřelci (2009)

Vždy poteší, keď tvorcovia animákov myslia aj na odrastenejších a dospelých divákov.

Neighbor (2009)

The Girl je fešné dievčisko, tak trochu psychopatka, ktorá sa votrie ľuďom do domu a hrá s nimi svoje hry. Tiež ste si vždy túžili vyskúšať, čo sa stane, keď niekomu hodíte do vane zapnutý fén? No prosím, presne vaša krvná skupina (Pre informáciu, vyhodia sa poistky a nešťastná obeť nie a nie skonať, ani keď daný postup zopakujete s rádiom či televízorom. Preto sa radšej odporúča podržať jej hlavu pod vodou.) Až na mierne psychadelickú časť zhruba v polovici stopáže, ktorú možno pripísať na vrub požitých mediakmentov hlavným hrdinom/obeťou filmu, snímok odsýpa celkom slušne a ničím nevybočuje z radu. Od žánrových súputníkov sa odlišuje snáď len mierou brutality a zobrazenia gore, kedy sme pohľadu na proces mučenia síce ušetrení, ale výsledok je nám predostretý v celej kráse/"kráse".

Nezvratný osud 4 (2009)

Bez mučenia sa priznávam, že moje hodnotenie je silne ovplyvnené (aj keď silne nevyužitým) tretím rozmerom. Ono je dosť ťažké nadviazať na tak nosný nápad a snažiť sa ho ďalej nejako konštruktívne rozvinúť. Pokusy by tu síce boli, ale všetky do jedného sú neskutočne kŕčovité a trápne. A tak aj Final Destination numero quatro je opäť len omieľaním toho istého (do zblbnutia). Človeka tak zaujmú len rafinované (ako ktoré),oku lahodiace úmrtia. V tomto smere sa Ellis pochlapil a s prehľadom prevalcoval Wongovu trojku, aj keď sebou nastavenú latku kvality bohužiaľ neprekročil (obzvlášť vydarená je scénka v kaderníctve alebo v autoumývarke, ktorá je ale utnutá v tom najlepšom).

Night of the Demons (2009)

Škoda. Mohla to byť pecka. Nestalo sa. Remake je v zásade upravený pre potreby dnešnej doby, ale v konečnom dôsledku je bezvýrazný rovnako ako originál. Prvá polovica nuda, ale zhruba od polky sa začínajú diať veci :) Odmysliac si tie "wtf" momenty (z hlavnej hrdinky sa mávnutím čarovného prútika stáva expertka na démonologiu a pekná drsňáčka, tak prečo zostať v miestnosti, kde démoni nemôžu vkročiť, keď máme brokovnicu a môžeme ich ísť loviť, že?) sa to dá prežiť bez vážnejšej ujmy na zdraví. Démoni sú ako blondínky. Neskutočne tupí, ale aspoň sú pekní :)

Nová dcera (2009)

Typická Costnerovská blitka typu White Noise (áno, viem že tam nehral :)) alebo Na krídlach vážky. Neurazí, nenadchne a za dva dni si na to človek ani nespomenie.

Pach krve 3 (2009)

Väzni medzi sebou versus zmutovaný hillbily. Toť stručný popis druhého pokračovania Wrong Turn. Žiadny gorefest sa však nekoná. Kanibalská rodinka je degradovaná na jedného muťáka, z ktorého sa ku koncu vykľuje Wolverine a jeho milučkého synčeka, ktorý však do deja výraznejšie nezasiahne. Tento útly a krehko vyzerajúci degenerát však trpí MacGyverovským komplexom a popri miešaní molotových koktejlov stíha pripravovať rafinované pasce, ktoré majú pre nič netušiacich nešťastlivcov fatálne a svojou prehnanosťou úsmevno-brutálne následky. Podarí sa mu tak odrovnať celú skupinu ozbrojených väzňov, ktorí po ceste náhodou narazia na havarované opancierované auto prevážajúce peniaze. Na raftujúcu dievčinu však očividne nestačí. Ach jaj, to sú mi scenáristické berličky. Jak sviňa :) A pritom zo začiatku to vyzeralo tak sľubne...

Pátek třináctého (2009)

Sterilný bezpohlavný zlepenec, ktorým si to u mňa Nispel pokašľal na plnej čiare. Masaker ešte ušiel, ale toto? Jason sa nám zmenil z vraždiacej mašiny na ľstivého(!) uvažujúceho(!!) maniaka bez štipky charizmy (ikonickosť a posvätná bázeň dostala nechutné K.O.), ktorý si veselo kladie pasce po lese(!!!) a vo svojom spletitom systéme podzemných bunkrov(!!!!) drží zajatkyňu(!!!!!). Je pravda, že majstrovstvo teleportácie ešte neovláda tak dokonale ako vo svojich predchádzajúcich/následných (ako sa to vezme) dobrodružstvách, ale začiatočník to rozhodne nie je (čo nám párkrát predvedie). Je sympatické, že zostal verný mačete... čo už je menej sympatické, že túto mačetu má odloženú v "pošve" a párkrát vo filme ju z nej priamo tasí (neviem, ale mám taký pocit, že pravému Jasonovi by sa ju za opasok nepodarilo dostať za celú dobu dĺžky trvania filmu). Nezanevrel ani na sekeru a jednu obeť odrovná veľmi profesionálne vyzerajúcim športovým lukom(!!!!!!). Čo ma ale úplne odrovnalo - v priamom strete s Jaredom Padaleckim ho nechá žiť...dvakrát(!!!!!!!). WTF?

Prci, prci, prcičky: Kniha lásky (2009)

Rok sa zišiel s rokom a ďalší American Pie je na svete. Ako už býva dobrým zvykom, ak chcete týchto 90 minút prežiť bez ujmy, treba sa oprostiť od akýchkoľvek ilúzií a pripraviť sa na dávku pokleslej "zábavy". O deji (točiacom sa okolo biblie, s ktorou sme mali dočinenia už aj v pôvodnej trilógií) sa nemá cenu baviť (stále fičíme o tom istom, len vtipov akosi ubudlo). Ako celok "Book of Love" nefunguje ani za mak, ale opäť sa tu nájde pár svetlých stránok, resp. vtípkov, ktoré človeku vylúdia na tvári aspoň pobavený úškrn. Prekvapila ma Rosanna Arquette, z ktorej sa vykľul viac než dôstojný nástupca Eugena Levyho, ktorý pre zmenu zase degradoval na prcičkovský trademark a okrem jeho účasti sa od neho vlastne ani nič iné neočakáva. Z podarených scén treba ešte vypichnúť epizódku v kanadskom bordeli so "zrelou" (alebo lepšie povedané prezretou) prostitútkou Monique, či záver epizódky v butiku s dámskym spodným prádlom, kedy častovanie predavačky nášho hlavného hrdinu obligátnym a nevinným pozdravom "Cum again" dostáva nový rozmer :). Redukciu vtipov a krok späť smerom k umiernenosti vnímam ako veľké negatívum, zvlášť pre podobný druh filmov. Palec dolu.