Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994)

Keď som Venturu videl po prvý krát, zhruba pred tými 11 rokmi, zostal som v šoku. Stále mi chodilo po rozume : Je ten Carrey normálny? Teraz už viem, že nie je :) A to je sakra dobre. Kto iný by si dokázal vydupať prítomnosť romantickej kapelky Cannibal Corpse a ich snáď najväčšej hitovky Hammer Smashed Face, ktorá musí zaručene pohladiť na duši každého milovníka a jej hrejivý a citlivý text nenechá žiadne oko suché.

Lesy (2006)

Soft hororík pre pubertiačky :), ale atmosféra starých hororov, záverečný splatterový masakrík, ako aj prítomnosť Bruca Cambella, poteší.

Auta (2006)

Moralizujúca nočná mora. Deti si ju nepochybne užijú, ale to je asi tak všetko. Neuveriteľne plytký, stokrát prežutý a vypľutý príbeh, obsahujúci snáď všetky možné klišé a len nepatrnú štipku zábavy. Až zarážajúco vysoký je výskyt moralít, ktorých koncentrácia v prepočte na mm filmového materiálu je snáď vyšia ako vo všetkých predchádzajúcich animákoch od Pixaru dohromady. Je tragické, keď si uvedomíme, že jediným "originálnym" prvkom je nahradenie ľudských charakterov autíčkami. Škoda. Pixarovské filmy som bral ako istotu, ale tetno krát si Pixar teda pekne nabil hubu.

Pivní bratři (1998)

Neviem ako vy, ale ja som sa bavil kráľovsky.Všetky možné situácie dohnané do krajností ad absurdum. Nie sm fanatickým vznávačom dvojice Parker/Stone, ale kombinácia s Zuckerom je smrteľná :)

The Roost (2005)

Štyria priatelia idú na svadbu a cestou im drbne auto. Dúfajúc v pomoc sa vydávaju na neďalekú farmu, kde ich však nečaká nič dobré :) Po dlhej dobe zase konečne film, kde cena dvd nosiča prevyšuje jeho celkový rozpočet. Klasické poznávacie znaky ako napr. kameraman v pokročilom štádiu Parkinsona, akonáhle má dôsť k nejakej akcií, sú samozrejmosťou. Najviac ma však pobavili dlhé statické zábery a kameramanove spolucítenie s hlavnými hrdinami. Zrejme bol posratý ešte viac ako oni, a preto ich jednoducho nechával napospas osudu, zatiaľ čo on sám si hovel v bezpečí. To je síce od neho pekné, ale sledovať ako herci vchádzajú do tmavej neosvetlenej stodoly a potom 2 - 3 minúty na ňu civieť a počúvať rôzne strašidelné zvuky, nie je bohviečo. Hlavným problémom tohto filmu je premrštená stopáž. Roost má síce len niečo vyše 70 minút čistého času, ale je to brutálna nuda. Určite by som si ho vedel predstaviť ako pol hodinovú epizódu Poviedok zo záhrobia, ale na celovečerák sa bohužiaľ nechytá.

Zamoření (2006)

Variácia na Midwichské kukučky, tentokrát made in zombie. Ako nápad je to zaujímavý, ale výsledok je bez chuti. Neviem čo bolo zámerom tvorcov, ale tento zlepenec, zabŕdajúci do rôznych žánrov (pričom si z nich samozrejme to najlepšie neberie), asi nedopadol ani podľa ich predstáv. Síce je pekné, že film má spád a ubehne pomerne rýchlo (veď má len necelých 80 min), ale už ťažšie možno obhájiť absenciu deja, ťažkopádny scénar či smiešné herecké výkony. Ani deti nevyzerajú ako zombíci a o nejakých šťavnatých krvavých scénach si môžme tiež nechať len zdať :) Tých pár vrážď je natočených buď veľmi decentne, alebo sa odohrávajú mimo záber (ako veľmi nefér mi prišla hlavne druhá polovica filmu, kedy sa deti vyzbrojili strelnými zbraňami). Slabý priemer.

Škola superhrdinů (2005)

Áno je to rodinný film, ale aj slušná zábava. Miestami mi fakt vadili tie pubertiacke kecy a situácie akoby vystrihnuté zo zlého seriálu/filmu (najlepšia priateľka hlavného hrdinu je do neho zamilovaná, on o tom samozrejme nemá ani páru a druží sa s inou, z ktorej sa nakoniec vykľuje mrcha a moho iných ingrediencií, tak typických pre filmy odhorávajúce sa na strednej škole). Ale naštastie sa to pánu režisérovi podarilo ukočírvať na znesitelnú úroveň a dá sa povedať, že nadhľad tentokrát nedostal na frak. Vyložeou chuťoukou je tak prítomnosť velikánov ako Bruce Campbell a Kurt Russell, ktorých postavy sú natoľko zábavné, že som si tú jednu hviezdičku naviac nemohol odpustiť.

Síla (1994)

V podstate priemerné béčko. Duša zavraždeného policajta sa premiestní do tela svojho mladšieho kolegu, aby vykonala pomstu (žeby sa niekto mierne inšpiroval Vranou? :)). Háčilk spočíva v tom, že náš hlavný hrdina o tom nemá ani podtuchy a keď duša mŕtveho prevezme občas vládu nad jeho telom, nič si nepamätá. U nás vydal Intersonic pod názvom Sila.

Škola letušek (1986)

Typická komédia 80.rokov o parte tých najväčších looserov, snažiacich sa uspieť v akadémií pre stewardov, ktorá zdárne nesie odkaz Policajnej akdémie. Btw u nás vydal Bonton pod názvom Škola letušiek.