30 minut po půlnoci (2012)

Tak nevím. Američani by jednou měli natočit nějaký akčňák o tom jak devastují svět kvůli neukojitelnému hladu po ropě, protože těchto patriotistyckých fláků, ve kterých oni jsou ti chudáci, se časem přejí (i když to bych je asi přecenil). S myšlenkami Islámu nesouhlasím, boj proti terorismu podporuju, ale podobné filmy mi prostě připadají zbytečné. Na druhou stranu uznávám, že zabití UBL je velký úspěch, takže to tady mám tak 50 na 50. Zero Dark Thirty je určitě poučný film, natočený s velkou dávkou nadhledu, bez zbytečných emocí, s malinko přepálenou stopáží, což je dnes vlastně moderní, takže proč ne. Já ho ale shledávám vinným ze zbytečnosti. Co se týče Jessicy Chastain, ta mě jako agentka CIA absolutně nezaujala. No, za to nejspíš může Carey Mulligan z Homelandu. Sečteno a podtrženo, po druhé si to určitě nepustím.

Gattaca (1997)

Utopie, to je pravděpodobně můj nejoblíbenější literární i filmový žánr. Přemýšlet nad tím, kam se lidská rasa může posunout, nemůže posunout, proč nedokáže vyřešit tohle a tamto, a když vyřeší tamhleto jaký to bude mít dopad na tamty a na támhlety. Ano, tyto myšlenky jsou mi velmi blízké. Proto mě vždy mile potěší, když se dívám na sci-fi, které se snaží na podobné otázky odpovědět. Pokouší se nám naznačit jak by naše budoucnost (ne)mohla vypadat. Gattaca není Válka s mloky ani nedokáže předpovídat politické události jako Orwell. Gattaca se nás ale dokáže zeptat proč by to tady za pár let nemohlo takhle fungovat? Myšlenka filmu je zkrátka výborná. Člověk, počatý přirozenou cestou, jakožto genetický odpad bojující proti nové formě diskriminace ve společnosti. V podstatě bojující proti systému, proti většině. Vše navíc dokresluje výborná výprava. Samozřejmě nemohu opomenout ani skvělé herecké výkony, v čele s krásnou Umou. Jediné co mi nedovolí vypálit plné hodnocení je moje neukojená zvědavost. Já zkrátka potřebují o nastíněném světě vědět mnohem víc -> chybí lepší práce s detailem. Pořád se ovšem jedná o grandiózní sci-fi, po jehož zhlédnutí jen těžko hledám slova (kecám, našel jsem jich až až).

Spoutej mě! (1989)

"Je mi 23 let, mám 50 000 peset a jsem sám na světě. Pokusím se ti být dobrým manželem a dobrým otcem tvých dětí." Jediné, za co jsem svému učiteli španělštiny vděčný (bože jak já ho nenáviděl), je fakt, že mě seznámil s Almodovarovou tvorbou. Do dnes sice nechápu proč se mi jeho filmy tak líbí, ale to vem čert. Pravděpodobně za to může ta bizarnost, která je Španělům tak vlastní, nebo možná ty ženy, kdo ví? Právě v Átame se vyskytuje hodně toho, kvůli čemu mám filmy z Pyrenejského poloostrova tak rád, ale bližnímu svému bych tento kousek nedoporučil. Přeci jenom to není nic extra, pokud tedy nemáte pro španělskou kinematografii v čele s Almodovarem slabost. P.S.: Banderas chrápající s otevřenýma očima - geniální.

Strážci vesmíru (1993) (seriál)

Morfoval jsem s nimi každý den u SuperMaxu. Ach jo.

Případ Dr. Horáková (1990) (TV film)

Fakt, že Komunistická strana u nás v průzkumech balancuje mezi druhým a třetím místem, je jen jasným odrazem toho jak sebestřední (a hloupí) lidé u nás žijí. Určitě nechci tvrdit nic takového, jakože současná politická situace je pohádka, ale argumenty zapšklých důchodců, jak tenkrát bylo dobře, mě rozpalují do běla. I kdyby třeba bylo dobře (teda kromě toho, že se nedalo pořádně cestovat, museli jste stát frontu na každou blbost, jen těžko jste se dostávali ke knihám a vůbec všemu ze západu, velmi těžko jste se dostávali k necenzurovaným informacím [děda vyprávěl] a tak dále, všichni víme....), tak stejně za jakou cenu? Režim popravoval a zavíral nevinné lidi, ale vám se žilo dobře, tak proč nevolit komunisty, kteří se nikdy za tyto činy ani neomluvili? (Ano, když teď zvolíme dvě třešně tak nebude žádná totalita, ale o to nejde!) Ani nevím proč to sem píšu, nejspíš se potřebuji ventilovat a zařvat si na lidi, kteří jsou tak omezení, že dokáží volit stranu s tak zrůdnou minulostí. Dokument je skvěle udělaný, jeho promítání na středních školách by mělo být dáno zákonem, protože když nám po ulicích začínají pobíhat "mladí komunisté" je někde něco špatně (nejspíš za to také můžou ty hovada co nám dnes rozkrádají stát, ale to je zase na jiné povídání).

Breaking Wind (2012) odpad!

Špatně pojatá parodie. Ve výsledku je to ještě stupidnější než Twajlajt, což je dosti špatné vysvědčení.

Arctic Monkeys at the Apollo (2008) (koncert)

Jejich koncerty sice nejsou žádná velká show, ale na tu hudbu nedám dopustit. Toto má navíc nádech šedesátek, což je u mě jen plus. Co se týče zpracování celého DVD, určitě to není na 5 hvězd, nicméně já opicím méně dát nedokážu.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Kýčovitá slátanina ve které je toliko vatové výplně, že bychom do ní mohli obléct celou Středozem! Toto Jacksonovi nikdy neodpustím. Takovým způsobem zprzní tak krásnou knížku a lidi mu to žerou. Chudák Tolkien teďkom rotuje v hrobce jako vrtule, ale co, lidem se to líbí. Ano, vizuálně je to zvládnuté bravurně, plno scén je opravdu povedených (zejména Zlobři), jenomže potom se už jenom utíká, Gandalfovi do toho začne kecat Saruman (co ten tam kur...?) a nakonec přijde epická scéna kdy se Thorinův pohled střetne s nepřítelem... hudba... světla... popcorn... cola... akce? Sračka! Roztáhnout to celé byť jen na dva filmy je podle mě veliká chyba, není to však chyba z marketingového hlediska. Jackson nejspíš nemá co do huby, když potřebuje peníze tak zoufale, že si začne vytírat prdel jednou z nejlepších fantasy knih jakou kdy kdo napsal. Dost mě to mrzí hlavně protože Pána Prstenu dokázal přenést na filmové plátno s naprostou noblesou. Zatím dávám hodně slabé tři hvězdy za tu vizuální baštu a Martina Freemana. Snad se z toho vyspím nebo se do Hobita zamiluju po druhém zhlédnutí, na které ale budu muset nějakou dobu sbírat odvahu.

Sinister (2012)

Konečně zase jednou solidní hororová podívaná z USA. Nabízí se srovnání s celkem povedeným Insidious, jenže tady dostáváme temnější verzi, která je podle mého názoru mnohem vydařenější. Mám už pár hororů nakoukáno, a tak si nebudu stěžovat na klišovatost, on samotný hororový žánr se dá s troškou nadhledu chápat jako jedno velké klišé. Takže až na trošičku jednoduchý konec a pár zbytečných lekaček nemám, co bych Sinistrovi vytknul. Mimochodem ti, kdo se tady ohánějí ohraností scénáře, by si měli uvědomit, že napsat (a natočit) originální horor je stejně složité, jako je složité vyrobit čtyřjádrový procesor z pomerančové slupky.

Máslo (2011)

Scénáristé v USA mají velmi, velmi snadný přístup k drogám, protože takhle nesmyslně máslový scénář bych čekal možná tak v reklamě na máslovou Heru. Myslel jsem si, že mám stupiditu za velkou louží zmapovanou celkem komplexně, nemám! Kdyby tam nehrála Olivia Wilde prostitutku nejspíš bych to nedokoukal a určitě bych nedal dvě máslové hvězdy.