Hvězdná pěchota (1997)

Akčních scifáren pro dospělé je (alespoň v áčkové produkci) zoufale málo. Skloubení Beverly Hills 90210 s krvavým akčňákem dopadlo lépe, než bych od podobně bizarní kombinace čekal. Verhoeven je prostě skvělý režisér a točí jako nikdo jiný. Jeho smysl pro nadsázku a vyžívání se v brakové estetice, dávají vzniknout výjimečným dílkům, ke kterým je vhodné přistupovat s otevřenější myslí. Hvězdná pěchota je jedním z takových filmů. Nabízí velké množství nadsázky, čistě humorné propagandistické prostřihy, lahůdkové krvavé scény a bombastickou akci. Verhoeven to ani chvíli nebere vážně a z té militaristické mašinérie si akorát dělá prdel (zřejmě hlavní kámen úrazu pro fandy knihy). Speciální efekty nemají vzhledem k době vzniku konkurenci ani u mnoha současných (2006) filmů a převážně neznámí, nebo ryze béčkoví herci (Van Dien) podávají adekvátní výkony. Sem tam se sice v ději objeví nějaká ta nelogičnost, ale nebavíme se zde přeci o kandidátovi na oscary v kategorii uslzených akademických dramat...i když minimálně za ty triky by si ho film zasloužil. Je to taková popcornová verze Vetřelců, která neomrzí ani při opakovaném shlédnutí. Pro fanoušky podobně fantaskních úletů přímo povinnost.

Král síly: Příběh Rickyho (1991)

Názorná ukázka, jak nehorázná prdel může být sledování přestřeleného filmového násilí. Masomlýnek Ricky likviduje své protivníky tak brutálně, že se budete těšit na každý následující masakr. Rozdrcené hlavy, z břicha vyhřezlá střeva, proražená čelist...je tu kopec nechuťáren. Záporné postavy jsou uhozené jak z kresleného seriálu pro děti a herci velmi přesní, tj. zábavně špatní. Vlastně ono je to celé tak špatné, že nevíte, kde končí úmyslná nadsázka a začíná nechtěná komičnost. Jeden z "nejroztomilejších" braků, co jsem kdy viděl. Pokud máte silnější žaludek, budete se výborně bavit a pokud ne, tak se budete bavit taky, jenom si připravte blicí pytlík.

Smrtelné zlo 2 (1987)

Nejdokonalejší práce dua Raimi/Campbell a jestli ne nejlepší, tak určitě nejstylovější horor let 80. Oproti jedničce sice ubylo krve i strachu, ale po filmařské stránce je to dílo mnohem vyspělejší. Raimi upustil od striktně hororové atmosféry, přidal více akce, černý humor, kopu hlášek, nádech fantastična, Ashe přetransformoval v superhrdinu a navíc ta motorovka...to se musí vidět.

Trans (2013)

Ne úplně čisté čtyři. Skončit to o deset minut dřív, tak nemám co vytknout. Takhle je to nesmyslně překombinovaná ptákovina, ...ale taky mimořádně dobře natočená, zahraná a do takřka úplného konce napínavá ptákovina. Cassel je frajer a Rosario Dawson taky nehrajě špatně...zvlášť když odloží ty přebytečné vrstvy oblečení. 70%

Patrola (2012)

Policajtský filmy jsem měl vždycky rád, takže End of Watch jsem bral jako jistotu, film kterej se mi určitě bude líbit. A líbil. Dost. Ayer po ospalém Harsh Times potlačil sociální komentáře a psychologické dloubání se v narušených makovicích svých postav a už se Street Kings přehodil výhybku na adrenalinovou akční krimi. Patrola v tom směru pokračuje, ale nechává přece jen trochu víc prostoru postavam, aniž by to film nějak brzdilo. Naopak. Šikovně se tu střídají civilní a často hodně vtipné rozhovory ústřední dvojice s napínavými policejními zásahy, které často snímá Gyllenhaalova ruční kamera. Po Act of Valor další ukázka toho, jak moc akčnímu žánru sluší first person záběry. A kdyby to mělo silnější příběh, tak bych si neměl vůbec na co stěžovat.

Hra na pláč (1992)

Hnusná, drsná romance x nevšední psycho-thriller....já sakra nevim jak to popsat, ale tenhle film je jak magnet - pustil jsem si ho někdy o půlnoci, jako kulisu ke spánku. Nakonec žádný spánek nebyl. Takové filmy Vám jednoduše zaměstnají mozek, ať chcete, nebo ne. Děj je sice (až příliš) jednoduchý, ale ty nejednoznačné(!) postavy se tak příjemně vymykají obvyklým stereotypům, že i totálně fádní situace působí jako něco nového. Rozhodně nejde o dokonalou záležitost, divadlo by takovému námětu slušelo víc (o původu vim hovno, třeba jde o divadelní/knižní adaptaci), i tak jsem spokojenej...neni moc filmů, které si z potenciálně velkého tématu ukousnou jen minimum - "zradí" diváka - a i tak jsou naprosto uspokojující.

Vražda na večeři (1976)

Už dlouho jsem neviděl film, u kterého bych se cítil tak příjemně. Jak jinak se taky cítit u filmu, ve kterém září herecká komediální elita své doby. Vražda na večeři sice není film, u kterého bych se zalykal smíchy, ale úsměv mi z tváře nezmizel snad po celou stopáž. Některé hlášky jsou fakt vymazlené a Peter Sellers jako japonský detektiv Wang jednoznačně ruluje.

Proroctví (1979)

Celkem podceňovaný monster-filmec. Hodnocení na IMDB nechápu. Frankenheimer dělá co může, kouzlí parádní atmosféru a navíc ty scenérie - ponurý les, rozbouřená řeka, zamlžené jezero...prostě paráda. V první půli se to trochu táhne, ale i tak to dokáže udržet pozornost. Scénář neni na žánrový poměry vůbec špatnej a dokonce se v něm najde pár vedlejších zápletek, které sice vyšumí, ale aspoň vás trochu sblíží s postavama. Suma sumárum příjemné překvapení. A na PGéčko slušně drsnej film.