• Krátkometrážní

Policajti na baterky (2003)

Je to troška šialené, ale táto bláznivá komédia paradoxne vyzrela časom, pretože v 2003 by nás ani nenapadlo, že o necelých 20 rokov bude nekorektný humor, ktorý si robí srandu z rasizmu tak strašne "fresh" a tak strašne "in". V čase, kedy sa človek bojí povedať akýkoľvek nekorektný vtip, aby ho nezmazali z FB, WA, či Twitteru. Takýto film dnes už nemôže byť natočený. A o to viac som sa na ňom smial. Jasné, že je to cele prehnané do absurda, jasné že veľa vecí sa môže stať len vo filme ako tento, ale situácie z ktorých vychádzal sú bohužiaľ real - predsudky, ozajstný rasizmus, obťažovanie, zneužívanie právamoci etc. Martin Lawrence ešte v čase keď bol chudý a vo forme. Ksichty teda strúhal riadne. Mňa to zabavilo, pri pár scénach som sa fakt že rehotal. :) Ako vravím, toto sa dnes už natočiť nedá, treba o to viac ceniť.

Hra snů (1999)

Škoda, mohlo to byť aj za 4*. Keby sa film držal prvej polky, kde šlo viac o vykreslenie komplikovaného vťahu so športovcom, ktorý (odovz)dáva športu naozaj všetko. Napriek pokročilému veku (či práve preto). Akurát následne sa film rozpadol na drobné kúsky, najmä keď začali stále viac a viac presakovať na plátno trápne glorifikačné zábery na basebolavé (sic) zázraky Billieho. To už aj obvykle presný Costner strúhal fakt trápne patetické výrazy tváre, až som sa divil. :) Keby mal film o 30 minút menej (stačilo vytrihať tieto nudné a vskutku zbytočné zábery), bol by to pekný romantický film so všetkým čo má taký film mať. Nič to, pozrieť sa to raz dá, ale nie je žiadny dôvod sa už následne k filmu vraciať. Ale 90-tkový feeling filmu ma potešil. :) 6/10

Miloval jsem svou ženu (2021)

V živote to občas tak chodí, že jeden si neváži druhého, až kým ho nestratí. A tiež veľa vzťahov zlyhá na chabej komunikácii. Tieto dve hlavné myšlienky mi šli hlavou počas sledovania tohto 3-hodinového eposu. A tiež ešte, že vzájomný rešpekt jo vzťahu kruciálnou vecou, ak má vzťah vydržať dlhodobo. Režisérka týmto filmom prestúpila do prvej ligy, čo sa týka budgetu a formy, film sa mi celkov páčil, ale určite nemusel mať takmer 3 hodiny (ten príbeh sa dal kľudne vyrozprávať aj za dve hodiny). A záver mi prišiel trošku rozpačitý. Na tak rozmáchly film mohol byť o niečo viac sofistikovaný. Každopádne, herci a kamera parádni, ale tak skoro si túto jazdu nezopakujem. Možno o pár rokov.

Architekt drsnej poetiky (2021)

Počuli ste niekedy o človeku menom Hans Broos? Ak nie, tak presne na to slúži tento krátky, no dôležitý dokument. Dôležitý preto, lebo len keď sa začneme zaoberať "našimi" úspešnými ľuďmi, budeme mocť motivovať ďaľších dosiahnúť niečo podobné. Treba poukazovať na talentovaných ľudí, nech máme aj pozitívne vzory. Ja som ešte donedávna o Hansovi Broosovi nič nevedel, ale som rád, že teraz už viem a je škoda, že taký pokrokový a významný prestaviteľ archetiktonického brutalismu nie je u nás ale že vôôôôbec známy, nie to ešte "slávny". Je fajn, že je dokument len taký krátky, lebo svoj účel poukázať na život tohto talentovaného (pôvodom) slováka úspešne plní.

Rytíři spravedlnosti (2020)

Dlho som váhal, ci dať 3* alebo 4*. Film dosť umne mení jednotlivé filmové štýly, kde sa z úvodného krimi dostaneme ku konšpiračnému thrilleru, následne k bizárnej komédii, potom ku psychologickému filmu a na záver k mafiánskemu westernu (resp. dajú sa tam badať také prvky). Celkovo je film originálny a pobaví, navyše Mads Mikkelsen zas a znova pred kamerou naozaj hviezdi, akurát ma to napriek tomuto všetkému nechalo dosť chladným a pár dni po dopozeraní mám stále väčší a väčší problém si spomänúť na jednotlivé udalosti. Je to tou rozrieštenosťou. Trošku dramaturgickej umiernenosti a mierne kratšia stopáž by v tomto prípade filmu ozaj prospeli. 7/10

Země nomádů (2020)

Rozumiem o čo režisérke išlo a takisko oceňujem (ako vždy) úžasný výkon Francis McDormand, ktorá bola v každom jednom zábere v tomto filme. Kamera tiež výborná. Avšak napriek vážnejšej téme a napriek Covidovej dobe ma bohužiaľ ten film nechal úplne chladným. A preto nemôžem ísť vyššie ako na 3. Úprimne povedané, nie úplne rozumiem tomu, prečo Nomadland bodoval všade kde mohol. Ja mám minimalizmus rád, ale myslím, že sa kažý rok nájde o dosť viac sofistikovanejších filmov aj obsahovo, aj formálne. Jednotlivé ceny za herecký výkon, alebo za kameru by som chápal, ale na najlepší film roka by som rozhodne našiel iných kandidátov. Tak či onak, je to už tretí Oscar pre Frances a dokonca všetky tri má za hlavnú ženskú úlohu. V tomto prekonáva dokonca aj Meryl Streep. Ale babe to patrí, fakt je skvelá herečka. U mňa film len za 6/10, očividne nemám úplne pochopenie pre takéto postavy (aj keď milujem osobnú slobodu).

Úniková hra: Turnaj šampiónů (2021)

Problém dvojky je, že je to verná kopia jednotky. A že sa - pozor, malý SPOILER - bohužiaľ ani teraz nedozvieme nič o "organizátoroch" tejto vražednej hry (KONIEC SPOILERU). Čím stráca dvojka totálne na príťažlivosti, lebo je to len nekončné čakanie, kým postupne jednotlivé postavy neumrú. Aspoň keby TROŠKU invencie tvorcovia priniesli, tak by som bol ochotný dať tretiu hviezdu. Ale dvakrát nastavovaná tá istá kaša už na druhýkrát nechutí rovnako dobre. Síce dvojka nie je príliš nudná a je aj relatívne krátka, ale naozaj neprináša žiaden posun deja a tým sa stáva úplne zbytočnou. Odchádzal som preto z kina sklamaný.

Úniková hra (2019)

Rozhodne nie prekvapujúce, no zábavne natočený slasher, ktorý ani chvíľu nenudí. Je to aj vďaka kvalitne navrhnutých miestnostiam a dobrému castingu, ktorý objavil mladé a neopozerané talenty, ktoré skvelo zapadajú do daného konceptu. Film v štýle Kocka, ktorý neprináša nič nové, ale splní úlohu zábavného filmíku pre mladých. Na konci som sa normálne začal tešiť na dvojku. :)

Las ovejas no pierden el tren (2014)

Milá malá vzťahovka zo Španielska. Takých filmov bolo, je a bude ešte veľa natočených, ide len o to, či sú dialógy a postavy uveriteľné a či to herci zvládajú. Oba tieto aspekty pri tomto filme platia, človek nájde aj dosť situácií, v ktorých sa už ocitol. Avšak zároveň je to ten typ pohodového filmu, na ktorý si po mesiaci ani nespomeniete. Ideálny na  weekendový chill, keď nemáte chuť na nič komplikované.

Prší nám na lásku (1946)

Iba druhý režisérsky počin filmovej legendy Ingmara Bergmana. Film je jednou veľkou sociálnou štúdiou spoločnosti, ktorá sa zo závisťou, ale aj prajnosťou (podľa naturelu daného človeka) rôzne správa k mladému zamilovanému páru. Ten samotný má svoju komplikovanú minulosť. Jednoduchý film, ktorý ale neurazí. Na konci v pravej chvíli zakročí do príbehu Deus ex machina v podobe rozprávača. Na to, o ako starý film sa jedná a na to, že to je len druhý počin Bergmana, je to napodiv stále sledovateľné dielo. Ale nejedná sa dnes už o film, ktorý "musíte" vidieť. Film bol svojho času mominovný na Kryštálový Glóbus na IFF Karlovy Vary 1948.