• Krátkometrážní

Planeta opic (1968)

Dodnes si pamätám ten skľučujúci pocit po prvom pozretí (a to už tomu budú dve dekády). Ešte dlho potom mi ostala Planéta opíc zahniezdená v myšlienkach. O čo lepšie, že ešte aj dnes film veľmi dobre funguje (onedlho bude mať 50. výročie!). Može za to premyslený príbeh, v ktorom nejde len o záverečnú pointu, cestou k nej lemujú Taylorovú výpravu trefné narážky na xenofóbiu, útlak, či zastieranie pravdy pred obyvateľstvom. A tiež pekná ukážka toho, že občas musíme mať šťastie na niekoho, kto nám v kritickej chvíli pomôže. Vynikajúce post-apo, ktorého atmosféru parádne buduje vtedy experimentálna filmová hudba Jerryho Goldsmitha (nominácia na Oscara) - je to zároveň pravdepodobne prvý kompletne atonálny soundtrack (minimálne v Hollywoode). Záver filmu sa do istej miery odlišuje od predlohy, ale neskôr sa s ním stotožnil aj autor knihy Pierre Boulle. Okrem ďalšej nominácie na Oscara za kostými, získal žltého plešivca John Chambers za revolučný make-up, vďaka ktorému vyzerali herci ako skutoční primáti (a ktorý pohltil až 17% z celého rozpočtu). Akadémia mu udelila čestného Oscara, kedže sa v tom čase ešte ceny v tejto kategórii neodovzdávali. Samotné predanie prekvapilo aj Chambersa, keďže mu Oscara do rúk prišla predať živá opica (s pomocou Waltera Matthaua). :) 9/10

I Work in Public (2009)

Veľmi jednoduchý kraťas v štýle mockumentary. Už samotný nápad ma pobavil (otvoriť si úrad na ulici), ale ešte viac u mňa zarezonoval "odkaz" idúci proti tej mase ľudí sťažujúcich sa na krízu (natočené rok po jej vypuknutí!). Namiesto nadávania skúsiť robiť niečo nové. Nemusí to vyjsť (ale môže!) a vždy je lepšie niečo skúsiť, hoc aj neúspešne, ako nerobiť nič.

Free Angela and All Political Prisoners (2012)

Slušný dokument, ideálny pre tých, ktorí veľa o príbehu Angely Davis nevedia (predsalen je to kauza zasahujúca predchodziu generáciu). Jasná ukážka toho, ako mocným nevyhovujú vzdelaní a na verejnosti nahlas vystupujúci jedinci. Angela Davis sa stala typickým príkladom politického väzňa a svojho času sa ju nebál Richard Nixon označiť ako teroristku. Dokument obdržal nominácie na viacerých festivaloch, na Image Awards dokonca získal cenu za "Outstanding Documentary - Theatrical".

Divergence (2014)

Nakoniec to nedopadlo tak zle, ako som sa obával. Teenagerské áno. Ale napriek tej dĺžke a téme, ktorá je mixom všetkého možného, čo sme už predtým videli, som sa obstojne bavil. Hlavne vďaka Shailene Woodley a jej hlavnej postave. Trošku mi však vadí ako Lionsgate studio točí tieto teenage fláky - aj Hunger Games, aj Divergent vyzerá strašne lacno. Mali by značne popracovať na výprave, pretože miestami to má televíznu formu. Pritom tie rozpočty až tak nízke nie sú. A tiež ma škrie, že aj tu sa rozhodli urobiť z trilógie tetralógiu. Tak uvidíme akú kvalitu budú mať ďalšie časti.

Transformers: Zánik (2014)

Po katastrofálnej dvojke a ešte horšej trojke som definitívne rezignoval a Transformerov beriem len ako Bayov šialený audio-vizuálny kŕč, vďaka ktorému zarába sebe a štúdiu stovky miliónov dolárov. A s týmto vedomím som si šiel do kina užiť štvôrku. Keďže som mozog mal celý čas vypnutý, tak sa mi darilo užívať si prestrofarebnú koláž plnú akcie, trikov a veľmi kvalitného zvuku (darmo, kino je kino). Z hľadiska formy určite špička. A trošku nám sériu ozvláštnili nové postavy - Mark Wahlberg i Nicola Peltz splnili čo sa od nich očakaválo. Ale neexistuje, aby som si to pozrel znovu. :)

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Severské filmy vždy potešia väčšou cynickosťou. 100-ročný starček (po)bavil, najmä svojou nekompromisnosťou, chýbal mi však nejaký presah, nejaká hlbšia myšlienka. Takže je to taká (nielen názvom) originálna švédska jednohubka. Nič viac, nič menej.

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Jednotka svojho času priletela ako rana z neba - neznámy animák plný akcie a nečakaných scén, no hlavne neskutočne vtipný kus. Pre mňa to bol animák roku a keď som počul, že sa chystá dvojka, ihneď som sa potešil. Trvalo dlhé 4 roky, kým prišiel do kín. O to bolo moje sklamanie väčšie - oproti jednotke menej originálnych nápadov a o dosť menej vtipov. Pár krát som sa uchechtol, ale bohužial je HtTYD2 iba slabším odvarom svojho staršieho brata. Jediné, v čom jednotku prekonáva, je vylepšená animácia.

Na život a na smrt (2013)

[#90/2014] Určite jeden z lepších Bergových filmov. Nepochybne dopomohol fakt, že je dosť verne natočený podľa skutočných udalostí (jediný preživší operácie "Red Wings" Marcus Luttrell priamo spolupracoval na filme). Škoda len, že úvod je značne rozvlačný a záver tak strašne klasický a predvídateľný. Zato prostredná časť, kedy Navy SEALS tím čelí presile je natočený špičkovo. Tu sa Berg naozaj hecol. Akurát príliš prehnal scénu nekontrolovaného pádu zo skál. Dokonca sa aj pár kaskadérov dostalo vďaka tomu do nemocnice, ale v skutočnosti by to asi ťažko chalani prežili. Tu sa dalo v pohode ubrať, aj tak by sa tým nič neskazilo. Okrem vydarenej ústrednej časti filmu mi utkvel v pamäti Taylor Kitsch. Ten už v John Carterovi ukázal, že vie potiahnúť celý film, tunak to len potvrdil. A tiež je už definitívne jasné, že sa mu viac hodia krátke vlasy. :) Berg je zručný režisér, len škoda že hrá stále na istotu. Jeho filmy sú formálne na úrovni, ale nikdy neprekvapia. 7/10

Karel Janeček, svět podle algoritmu (2014) (TV film)

Je len tenká čiara medzi genialitou a šialenstvom. Karel Janeček je nepochybne matematický génius, ktorý toho dokázal využiť a len vďaka svojim schopnostiam rozprávkovo zbohatnúť. Na druhú stranu, podľa tohto dokumentu vyznieva, že je vo viacerých ohladoch naivný. Asi len Janeček vie, čo mu ide hlavou - v tomto krátkom filme sme mali možnosť trošku do nej nahliadnúť, ale ostal mi na konci taký nejasný pocit, že by bolo ešte o čom. Tak možno opäť pri nejakom pokračovaní o pár rokov.

Na hraně zítřka (2014)

Tom Cruise je Last Action Hero tejto doby. Sly a Arnold sa už len bavia pri Expendables, Willis a Gibson majú tiež to najlepšie už za sebou a The Rock nesplnil to, čo od neho všetci 10 rokov dozadu čakali - že nahradí spomínaných borcov na piedestále akčných hrdinov. A tak Tom Cruise ide ako zmyslov zbavený, neuvedomujúc si, že už má 50 (kto by to bol povedal)! Je stále radosť sledovať každý jeho nový film. Edge of Tomorrow som dal v kine 2x a bavil som sa nesmierne. Škoda, že to 3D nestálo za veľa. Podstatné ale je, že film baví a to po celý čas. Pri prvom pozeraní som mal pocit, že sledujem nejakú počítačovú hru - tak dobré prevedenie save/load techniky na film nikdy predtým nebolo. EoT je zároveň jeden z mála prípadov, keď je film lepší ako predloha - scenáristi si z knihy zobrali len to dobré (hlavne nápad s časovými slučkami) a ešte pridali kopec vlastných nápadov navrch. Tom Cruise a Emily Blunt predviedli iskrivé výkony a veľmi im to spolu sadlo. Rovnako sa vydarila menšia rola pre Bill Paxtona. Teší to o to viac, že dobrých akčných scifi nie je veľa - tu sa navyše podarilo natočiť značný počet vyslovene vtipných scén. Tom Cruise zohral nemalú úlohu pre prepise predlohy do finálneho scenára a je vidieť, že filmom žije (ako sám povedal, snaží sa vidieť aspoň jeden film denne). Navyše sa rozhodol promovať tento film v priebehu 24 hodin na 3 miestach a 2 kontinentoch, kde sa na premiérach v Londýne, Paríži a New Yorku zúčastnili režisér a všetci účinkujúci! Nakoniec, bol to práve Tom Cruise (!), kto tento model premiér, na ktorých sa zúčastňujú tvorcovia filmu, zaviedol do praxe v polovici 80. rokov (a veľmi rýchlo sa to v hollywoode uchytilo). Spoilerovská pikoška na záver - rozlúčkový bozk Rity a Cagea pred posledným útokom nebol vôbec v scenári a bola to čistá improvizácia Emily Blunt, ktorá prekvapenému režisérovi a Cruisovi stručne vysvetlila, že to "tak cítila, že sa to tam hodí". Tak to tam tak ponechali. :)