• Krátkometrážní

Jednotka zvláštního určení (2006) (seriál)

Imdb hodnotenie je podla mna ovela "pravdivejsie" ako to, co sa nachadza na tejto stranke. Tvorca, producent a hlavny scenarista David Mamet nie je ziadny niktos, za scenar k divadelnym hram dostal Pulitzerovu cenu a nominacie na Tony (nieco ako divadelny Oscar). Jeho filmy mali vitazstva a/alebo nominacie na Oscaroch, Zlatych globusoch, na festivaloch v Benatkach, Cannes atd... To len pre predstavu neznalych, ktory mozu byt lahko odradeny celkovym hodnotenim. Serial The Unit je specificky tym, ze svojou vojenskou tematikou s vacsou pravdepodobnostou viac zasiahne muzske publikum. To zaprve. A za druhe, v takomto americkom seriali sa da ocakavat nadych patriotismu (podla mna by bol takyto typ serialu podobny vo vacsine krajin). No podstatna je zabava. A tu serial ponuka dokonalo. Nepoznam podobny serial zaoberajuci sa tajnou vojenskou jednotkou na takej urovni. A ktory chlapec nesnival ked bol maly o tom, ze je sucastou podobnej jednotky? Niektorym to ostalo aj do dospelosti. :) Tak teda - drviva vacsina dielov bola nadpriemerne zaujimava a napinava, navyse zvladnuta vyborne aj technicky. Casting vysiel na vybornu, celej jednotke sefuje skvely Dennis Haysbert, ale aj ostatni clenovia a rodinni prislusnici boli najdeni vydarene. Je sice pravda, ze viac ma (logicky) zaujali samotne misie, ako "rodinne problemy" rodin clenov jednotky, no zaroven treba spomenut, ze doraz BOL kladeny na dane misie a aj rodinne sceny neboli take nudne, ako to tu vela ludi popisuje. Pravdu povediac serial som videl uplne cely, komplet 4 serie, takze mozem s istotou potvrdit kvalitu, ktora sa udrzala az do konca a pri sledovani posledneho dielu mi bolo skutocne luto, ze viac casti uz neexistuje. 8/10

Pí a jeho život (2012)

Ang Lee konecne natocil dobry film. Na obranu rezisera treba povedat, ze som od neho zatial videl "iba" 4 filmy, takze mi mozno nejaky iny jeho klenot unikol. Life of Pi je po dlhej dobe naozajstny dobrodruzny film, ktory je perfektne zvladnuty nielen po technickej stranke, ale aj obsahovo (predlohu som necital). Mal som velke obavy, ze 127 minut bude prilis. No naopak, Ang Lee odhadol dlzku tak akurat a dokazal 2 hodiny naplnit silnymi emocialnymi momentami (SPOILERS: havaria lode, pomoc tigrovi na lod, scena tesne pred objavenim ostrova, atd. BTW pri objaveni ostrova som doslova pocitoval radost z toho, ze konecne bude vela jedla a pitia! KONIEC SPOILEROV). Obrovska scena "lod versus burka" bola NEUVERITELNA a davam jej titul "scena roku" - sedel som v kine ako prikovany a miestami som mal pocit, ze som tam. Oproti tomu su Pirati Karibiku rozpravka pre deti (co akoze aj su :)). Film sme videli v originali v 3D (na nase prekvapenie cisto v originali, tzn. bez tituliek :)) a velmi rad skonstatujem, ze skvelym 3D. Po dlhej dobe sa objavil snimok, ktory tuto precenovanu technologiu vyuzil na max a stalo to za to. Ale aj bez 3D ide o jeden z "najkrajsich" filmov vobec, urcite odporucam vidiet vsetku tu krasu na velkom platne. Suraj Sharma zahral Pi Patela perfektne. No a nabozenske keci na zaciatku, ci na konci? Som ateista a absolutne ma to nevyrusovalo, naopak z povedaneho som vyrozumel, ze je uplne jedno, kto v ake nabozenstvo veri, alebo ci si niekto najde Boha v Prirode. Skor mi tu sedi veta: "Pomoz si sam, aj Boh ti pomoze". (Ale to uz nech si kazdy rozhodne sam za seba. ;)) Nic na tom nemeni ani druha verzia Pi-ho pribehu na konci (i ked zamysliet sa ma donutila). Takze...revolucny film? Nie. Vizualne skvely? Ano. Pocitovo vydatny? Urcite. 9/10

Sintel: Příběh draka (2010)

Miestami uzasna animacia, miestami trosku slabsia. Celkovo vpohode animak, ktory na zaver malinko prekvapi, no nejedna sa o nic revolucne. Na to vsak, ze Sintel je nezavisly animak, tak ok. 6/10

Borsalino (1970)

Francuzska gangsterska klasika, kde sa stretli velki pani strieborneho platna. A sekne im to spolu. Dve porekadla mi napadaju: "Kde sa dvaja biju, treti vyhrava", alebo "Vo dvoch sa to lahsie taha". Bohuzial je uz citit tych 43 rokov, ktore nas delia od vzniku tejto snimky. V danom case to musela byt parada. Dnes uz hrane pastne suboje a dobova nadsazka nemaju tu silu. Najma prva hodina dost trpi spominanymi neduhmi. Nastastie v druhej sa to uz pekne rozbehne a z velmi lahkej komedie sa stava aj drama (a uveritelna), co je len a len dobre. Nebyt zubu casu, trufal by som dat aj styri, ale napriek tomu, ze som sa pri sledovani pobavil, nevidim dovod, preco by som si to niekedy pozrel znova. I tak musim konstatovat, ze Belmondo a Delon tu boli vydareni partaci. 7/10

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Nedotiahnute do spravneho konca. A zbytocne. Jacka Reachera pochovava tona klise. Zamrzi to, pretoze zaciatok je velmi vydareny, kamera, aj akcne sceny su viac ako obstojne, Tom Cruise sa do role Jacka hodi. Ale celucicky film "uplne nahodou" vsetko do seba zapada a od polovicky je to uz do oci bijuce. Takze tazko ostat napaty, ak vychadza vsetko bez (necakanych) zadrhelov. Za seba vravi to, ze Jack Reacher musi vraviet, ze nie je hrdina, aj ked kazdy jeho krok taky je a o Helen musi byt kazdu chvilu spomenute, aka je inteligentna, aj ked kazdy jej krok ukazuje presny opak (mimochodom Rosamund Pike cely film strasne prehrava). Naopak potesia male steky Wernera Herzoga a Roberta Duvalla (a male, no vtipne cameo autora predlohy Lee Childa). Christopher McQuarrie sa vezie na sinusoide. Potom ako nas pred 18 rokmi (to uz je to tolko??) potesil s Usual Suspects, presiel cez par obstojnych titulov az na dno (The Tourist) a teraz sa splha hore. Mal jedinecnu moznost vratit sa navrchol, zatial je to tak na pol ceste. Uvidime, co ukazu jeho najblizsie tri blockbustery (treba vsak spomenut, ze na ziadnom z nich nepracoval sam - nie ako to bolo tu).

La Charcuterie mécanique (1895)

Podla dostupnych udajov vobec prve filmove sci-fi. Kratky, ani nie minutovy, film stavia na vtipnom napade mechanickeho reznika, ktory ihned po vsunuti prasata poskytne hotove a naporcovane maso. :) Napad fajn, ale ja urcite uprednostnim Meliesovu Cestu na Mesiac. Jednak je napaditejsia a zabavnejsia a i omnoho technicky dokonalejsia (no treba poznamenat, ze ta prisla az o 7 rokov neskor).

La Lune à un mètre (1898)

Nieco ako predohra Le Voyage dans la lune. Je vsak ovela kratsia, ma len 3 minutky, takze obsahuje menej fantasktnych napadov (po cely cas ostaneme na Zemi), no i tak zabavi a uz obsahuje slusne triky (na tu dobu revolucne).

Cesta na Měsíc (1902)

Uzasna predstavivost, skvele triky. Navyse Cesta na Mesiac je velmi mila a vtipna. Vysperkovane rucnym malovanim farieb, cim sa tento film stal prvym farebnym filmom. A este obsahuje ku koncu aj animovane pasaze. Melies predbehol dobu a 60 rokov dopredu snival o tom, ako poletime na mesiac. Jeden z uplne prvych sci-fi filmov, podla dostupnych udajov je sice treti najstarsi, ale urcite je to najstarsi ZNAMY scifi film. BTW starsi je len The Astronomer's Dream tiez od Meliesa a The Mechanical Butcher od Lumiera. Tento je z nich ale definitivne najlepsi. A este jedna poznamka - v roku 2011 vysla digitalne zrestaurovana verzia (teraz uz dostupna na Bluray) s perfektnym originalnym soundtrackom od Air. Odporucam! 10/10

I... Dreaming (1988)

Experimentator Stan Brakhage dokazal preniest svoje pocity depresie a odlucenia (s manzelkou a detmi) na platno, ale na moj vkus az prilis experimentalnou a do seba zahladenou formou. Takze vravim nie.

Dredd (2012)

Judge Dredd is the Law. Karl Urban is Judge Dredd. Neskutocne priamociara a fungujuca zanrovka, ktora presne vystihuje duch komiksu. A to sme si mysleli, ze takehoto sfilmovaneho Dredda sa uz nikdy nedockame (a po prepadnuti v kinach sa uz ani dalsieho dielu bohuzial nedockame). Trailer vyzeral strasne tuctovo a odstrasujuco, ale Alex Garland to (zas raz) dokazal. Skvely Dredd, skvela Andersonova, skvele hlasky, skvele lietajuce kusky tiel. :) Tlieskam a pridavam do zbierky svojich najoblubenejsich filmov. A nabadam fanusikov kupovat originalne Bluray v takom pocte, ze sa stane zazrak a dvojka sa natoci (asi taky sen, ako ked si kriminalnik v Mega City 1 mysli, ze ujde Dreddovi). PS: Kto mi zozenie Slo-Mo, ma u mna bodik navyse. ;)