• Krátkometrážní

What's in the Box? (2009)

Než jsem se nadál, nápad udělat film z first-person pohledu mi vyfoukl jeden tvůrčí Nizozemec.

District 9 (2009)

Tak nevím, jestli to je úplně dobrá reklama pro JAR před fotbalovým MS 2010. Od začátku mi vrtala hlavou jen tak se vznášející loď, což všichni pozemšťané brali jako samozřejmost. Jinak Christopher se projevil jako zdatný následovník MacGyvera: když potřebuju bombu, za pět sekund si ji prostě vyrobím z toho, co je zrovna po ruce. Ale proč ne. Kdo ví, co to kočičí žrádlo dodává za dovednosti.

Window Cleaners (1940)

Nejlepší je vychrstnutí kbelíku šroubků a matiček na okno. Škoda trochu nedotaženého závěru.

Panika v městečku (2009)

V celovečerní versi se vše točí kolem Chevalových narozenin a 50 000 000 cihel (i když já mám pocit, že těch nul tam bylo mnohem víc). Je jasné, že takhle dlouhý film nemůže být stejně nabitý jako jednotlivé pětiminutové episody seriálu a že autoři tu a tam okopírují něco, co známe už ze seriálu, ale pořád je to dobrá zábava. (A ta závěrečná skladba taky není marná.)

Chaplin si vydělává na živobytí (1914)

Tehdy 25letého Chaplina jsem, přiznám se, ani nepoznal. Děj není nikterak závratný, ale zaujmou náznaky pohyblivé (ujíždějící) kamery.

Sklo (1958)

Téměř němý dokument o výrobě skla s nečekanou zápletkou... 5336...5336...5336... :) Dobrá synchronisace jazzového doprovodu s dějem.

Zrcadlo Holandska (1950)

Skvělý nápad ukázat Nizozemsko, pro něž je vodní živel tolik charakteristický, v odrazu hladiny Haanstra nejdřív sám dostal a pak i zrealisoval.

Déšť (1929)

V mých očích tomu uškodila bezprostřední konfrontace s nápaditými krátkými dokumenty Berta Haanstry... Ivensův Déšť je přece jenom o poznání monotónnější, i když si na něm dal režisér záležet a neodbyl ho jediným dnem natáčení.

Griffinovi (1999) (seriál)

Místy to je určitě na ****, ale to by tam nesměl hrát Stewie, kterej většinu dílů zbytečně kazí.