Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1965) (TV film)

Další skvělý český film který pojednává o nacistické manipulaci a "vychcanosti". Adamíra je v roli nacisického důstojníka excelentní.

Daleká cesta (1948)

Film který se okamžitě po shlédnutí řadí mezi moji TOP 10 českých filmů. DIvadelník Radok tu na plátno přenesl veškerou zlobu, zlo, nenávist a špínu holokaustu. Bez sebemenších patosů a zbytečně emocionálních scén (kterých se nevyvaroval ani takový velikán jako Šindlerův seznam). Radok šel cestou spíše skromnější komornější, ale o to více syrovější a s tvrdším dopadem na diváka. Je tu nastíněn osud dvou rodin, konkrétněji milenců (později manželů), arijce a židovky. Ze začátku poměrně nevinná provokace a výmluvná gesta se mění v boj o holý život, o přežití a taky o čím dál nedosažitelnou svobodu, která už pro oběti tohoto zla ztratila konkrétní podobu. Tito lidé většinou postupem času věděli že jdou na smrt ( scéna ve sprchách byla děsivá) ale pár odvážlivců kteří ještě neztratili naději se pouští do na první pohled nezvítězitelného boje s hitlerovskou diktaturou. Všeříkající pojem TRANSPORT se ale ozývá čím dál častěji a židové (už tak dost zoufalí ze situace a z podmínek panujících v Terezíně)začínají tušit že se chystá něco velkého a pro ně katastrofického.

Idioti (1998)

Film o bandě lidí kteří si hrají že jsou postižení. Ze začátku pevná a nerozbitná "grupa" odhodlaná pro to co dělá se pomalu přeměňuje v roztrhaný a uhádáný spolek. Postupně se probouzí v každém jeho vlastní vnitřní idiot, který se nečekaně dere ven a způsobuje že tito lidé si začnou uvědomovat hodnoty a pocity kterými se doteď od pravých postižených lišili. Vzhledem k tomu že se dost vžili do svých "rolí" přestávají rozlišovat právě tyto důležité životní hodoty a začínají se stávat uplně jinými idioti než na které si hráli. Opravdovými idioty v tom špatném slova smyslu. Dánský experimentátor Trier nám podává svou vizi opět v nezvyklém(dokumentárním) obalu kterým "balí" všechny své produkty, a který způsobil že jsem od tohoto dílka nemohl odtrhnout oči. Nee nebylo to ani tak vtipné jako spíš zajímavé. Ano to je to správné slovo. Velice zajímavé.

Funny Games (1997)

Tak jako hrají hlavní padouši hru s rodinou tak hraje sám Haneke hru s námi. A to dost podlou a nepředvídatelnou hru ve které ani neznáme pravidla a při níž má všechna esa v rukávu on. Nakonec nás na konci "vyplivne" z kola ven a my jako diváci jen přemýšlíme co jsme to vlastně viděli.

Pretty as a Picture: The Art of David Lynch (1997) (TV film)

Skvělý a hlavně přínosný dokument o tomto vyjímečném člověkovi, který je sám o sobě stejně zajímavý stejně jako jeho filmy...Všechno co bych chtěl říct už je tu napsáno. Akorát bych se opakoval. Lynch patří mezi mou absolutní TOP 5 režisérů a jsem rád že jsem se mohl prostřednictvím tohoto filmu o něm dovědět spoustu dalších informací především ze zákulisí výroby jeho filmů.

Braindead - Živí mrtví (1992)

Hodně hnusná a krvavá záležitost která si ale na druhou stranu dělá srandu sama ze sebe...Peter Jackson vytvořil věc naprosto nevídanou. Normálním divákům se chce zvracet, hororový fanoušci odchovaní raimiho Evil dead vískají radostí a hltají každou scénu a chudáci fanoušci Pána prstenů nemohou uvěřit že tohle natočil jejich milovaný Jackson. No jak napsal Kocour, filmový svět je plný překvapení...!! A nakonec menší rovnice: Všechny díly Evil dead+filmy Argenta+filmy Fulciho x 10 + dalších 100 litrů krve= Braindead

Mad Monkey (1990)

No mě se to zas docela líbilo... Filmy o natáčení a veškerých pracech na filmu mám rád. A tohle patří k těm lepším. I když filmování tu ze začátku bylo ustředním tématem, po čase nějak začalo ustupovat do pozadí a začali vyčnívat psychologické, vztahové a rodinné problémy hlavního hrdiny. Mimochodem Jeff Goldblum se opět ukázal jako skvělý herec... Dřív jsem ho nějak přehlížel (Jurský park, Den nezávislosti atd...) ale po tom co jsem viděl Mouchu a Igbyho jsem tohoto herce znovu objevil a zjistil jsem že je skvělý a hlavně ten jeho vyjímečný "démonický" vzhled.V tomto filmu mi to jen potvrdil... Ještě bych tu měl vzkaz pro Levné knihy (ačkoliv jsou pro mě naprosto nejlepší vydavatel dvdček)- kvalita teda nic moc!!!!....ale LK to lehce odpustím, protože se zasloužili o to aby u nás vycházely naprosté skvosty a za skvělou cenu... -troška reklamy nevadí snad !!

Scanners (1981)

Hodně našlapanej film... Hned po skončení se cítim taky jako kompletně proskenovaný. Stejně jako hlavní hrdinové, kteří po sobě šli jak kočka po myši až vše vygradovalo v docela extremní závěr.... Konečný souboj byl opravdu impozantní a to bez nadsázky..Fakt, kde se hrabou nějaci kouzelníci, roboti či nějací bojovníci kteří často svádí v závěru filmu souboje... V tomto filmu se to řeší pěkně "cronenbergovsky" ---hlavou,telepatií..A to má potom ten souboj jiné "grády"....

Evropa (1991)

FIlm který pro mě nabyl podoby naprostého uměleckého díla. Trier předvedl své filmařské schopnosti v plné síle a dokázal že i v 90. letech 20. století lze natočit tak uchvatný filmový skvost jaké dovedli točit takový mistři jako Tarkovský, Bergman, Paradžanov nebo Bresson. Stejně jako oni dokázal Trier vytvořit vyjímečnou formu vyprávění, která nenechá diváka ani chvíli oddechnout. Měnící se barvy, plátno za postavami, pozadí jako fotografie, změny stylu kamery (jednou vypadá jako z 20.let jindy zas jinak). Jedna z nejpovedenějších scén mi přijde ta kdy vypravěč odpočítává čas než hlavní hrdina omdlí a mezitím se začíná točit kamera ( jak se říká když někdo omdlívá "točí se se mnou svět"-i tenhle pocit dokázal režisér ztvárnit tak sugestivně že jsem měl pocit že omdlévám taky). Nebo taky závěrečná scéna kdy hlavni hrdina......nebudu prozrazovat.. Každopádně tohle doporučuju protože je to pastva pro oči. Alespoň pro ty kteří si pod tou pastvou nepředstavují efektivní výbuchy aut, domů a akční přestřelky. Europa je uplně jiný level filmařiny a myslím je to jedno z nejvýmečnějších děl posledních 20 let (soudě podle toho co jsem viděl nebo o čem jsem slyšel).

Betonová zahrada (1993)

Citlivý a psychologický snímek do světa(domu) kterému velí jen sporozenci (4) kterým umře otec a záhy i matka... Tu tajně pohřbí ve sklepě do betonu aby nejmladší členy nezavřeli do sirotčince...Působivý a kvalitní film který si drží svou kvalitu i díky naprosto realistickým hereckým výkonům hlavních představitelů...