Barry Lyndon (1975)

Velkolepý výpravný epos o vzestupu a pádu jednoho mladíčka pod režijní taktovkou mistra Kubricka. To jak dokázal přetvořit Thackerayovu předlohu je opravdu mistrovský výtvor. Skvělá výprava, výborná kamera, mistrovská hudba a vynikající herecké výkony dělají z Barry Lyndona něco, co se jen tak nevidí. Celé 3 hodiny, které film trvá mi uběhli jako ještě nikdy. Kdosi tu napsal že ten film je dlouhý ale že ho slupl jako malinu. S tím naprosto souhlasím. Hlavní hrdina mi v něčem trochu připomínal Forresta Gumpa.Hlavně tím, že se během docela krátké doby stal z nikoho NĚKÝM. Doporučuju všem shlédnout. Stanley Kubrick mi opět ukázal, co to znamená natočit mistrovský film ve všech ohledech a bez nejmenších chybiček. Díky Stanley !!

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Neuvěřitelný film plný lidskosti, naděje a přátelství, ale taky nenávisti a podlosti v těch nejhrůznějších podmínkách. Celé dvě hodiny jsem jen seděl a sledoval tento skost s otevřenou pusou. Emocemi tento film přímo hýří. Nevím co napsat. Všechno je tu už řečeno. Dávám 5 hvězdiček, ale je mi to líto protože Shawshank si zaslouží mnohem víc. Smekám před panem Darabontem, že dal vzniknout něčemu takovému. Mnohokrát mu tímto děkuji, protože tímhle filmem zodpověďel otázku: Proč se vlastně točí filmy?.

Mazací hlava (1977)

Mazací hlava je Lynchům první celovečerní film. Přípravy na něj mu zabraly téměř 8 let. Tento snímek byl (a pořád je) velmi šokující pro svou brutalitu. Někdo ho odsuzuje, jiný chválí. Hodnotit tento film je velmi individuální. Ale já ho považuji za geniální za jeho temnou a depresivní atmosféru, na kterou je Lynch mistr. Velmi mě nadchl, ale zároveň mi zanechal na psychice silnou stopu. Film je vlastně hlubokou sondou do nejtemnějších koutů a propastí lidské mysli. Nejde ani tak o děj, jako spíše o pocitovost. (stejně jako např. u lyrických básní) . Depresivní kamera s černobílým obrazem, industriální zvuky, šílená hudba(jestli se tomu hudba dá vůbec říci-viz soundtrack), divné postavy, surrealistické výjevy a hlavně ta atmosféra celková-výsledek: vyjímečná podívaná která mě opravdu bavila

Metropolis (1927)

Příběh se odehrává v „daleké“ budoucnosti kolem roku 2026. Daleké pro dobu kdy byl snímek vytvořen. I přes to žev té době byl ještě film v plenách dokázal Fritz Lang vytvořit monumentální dílo, které v té době předčilo vše co mohlo. Jak svou dokonalostí, tak technickým zpracováním. Toto dílo se dá považovat za jedno z prvních sci-fi v historii filmu. Metropolis-město budoucnosti-město plné nejmodernějších strojů, vynálezů, ale taky naopak město plné špíny a lidského hyenismu. Hlavní úlohu hraje syn vládce města. Vede si svůj bezstarostný buržoazní život. Jednoho dne potká dívku jmenem Marie, která pochází z ůplně jiného konce společnosti. Káže totiž dělníkům v podzemí. Od té doby věci naberou rychlé obrátky. Tímto filmem se Lang nadobro zapsal do filmových dějin. Jde o snímek nadčasový, dokonalý, určující směr. Je to neskutečná podívaná. Jak dokonale dokázal režisér zobrazit budoucnost o které neměl ani potuchy, věčný boj horních a spodních vrstev. Určitě stojí za zmínku, že Metropolis je zařazen na seznam UNESCO. Ať si říká kdo chce co chce, pro mě je to památka s velkym P a jen tak se nepropadne do hlubin filmových dějin. Pořád tu bude a stále nám bude ukazovat svou sílu.

Krtek (1970)

Další počin od pana blázna Jodorowského, který jsem měl tu čest vidět. Žánrově by se krtek dal zařadit do westernu. Děj se točí kolem osamělého pistolníka, který se vydává na cestu pomsty se svým malým synem, kterého posléze vymění za ženu. Znovu (jako u fando a lys) se tu dá mluvit o jakési surrealistické road movie plné bizardností, šíleností a hnusu. Opět tu jodorowsky rozehrává svou typickou partii symbolismu a alegorie nad kterou nebudete stačit kulit oči. Vše vrcholí v žalmech, které následují po hlavním ději. Jsou o jakési "mojžíšovské" cestě muže za osvobozením postižených lidí z jeskyně. Poslední scéna mi naprosto vyrazila dech. Opravdu pochybuji o duševním zdraví režiséra, protože tohle už nemůže natočit normální člověk. Co je moc to je moc. Trochu mi to připomnělo známou pasáž z filmu Křižník Potěmkin. Nebýt závěrečné scény a ještě pár jiných nechutností dal bych 5 hvězdiček, film jako takový by si je určitě zasloužil..No nebudu víc prozrazovat. Mrkněte na to ale jen na vlastní nebezpečí. Musím ale vyzdvihnout hudbu, protože ta je skvělá.

Fando a Lis (1968)

Neuvěřitelné, fascinující, strhující, ulítlé, kouzelné.....surrealistická road movie plná symbolistních prvků, která se jen tak nevidí. Druhý film od jodorowskeho, který sem měl možnost vidět (první byl Krtek). Po skončení mi v hlavě nastal takový zmatek který jsem neměl ani při shlédnutí eraserhead... je to jak kdyby jste se dívali na jeden dlouhej nekončící sen..shodou okolností se mi noc před shlédnutím zdál sen o tom že putuji jakousi mystickou podivnou krajinou a potkávám dost zvláštní lidi. Ale tomu, co se dělo ve filmu se to opravdu nevyrovná...nemá smysl popisovat, tohle se musí vidět! Všem doporučuju udělat si cestu do města Tar!!

Šifra mistra Leonarda (2006)

Poněkud nevyvážená směs akce, drama, mystery a občas komedie. Nejdřív k hercům: téměř žádný (až na alfreda molinu v roli biskupa) neodpovídá mým představám hrdinů z knihy. Tím ale nechci říct, že by špatně hráli. Naopak- herci podali slušný výkon, hlavně Tom Hanks (ten nikdy nezklame), Audrey Tautou(Amelie ji sedla více), Jean Reno a v neposlední řadě taky Paul Bettany v roli Silase. K tomu jak se (ne)podařilo Howardovi převést knihu do filmové řeči bych měl ale výhrady. Film bohužel knize nesahá ani po kotníky. Za prvé: ve filmu nejsou tak skvěle vykresleny postavy, za druhé: film ve mě nevyvolal tolik emocí jako kniha (jestli vůbec nějaké vyvolal), za třetí: kniha vás nutí přemýšlet celou dobu co že se to skrývá pod dalším heslem, film se asi po třetině změní v trapnou honičku alá amerika. za čtvrté: při čtení jsem se dokázal dokonale vžít do osob v knize, ve filmu to prostě nešlo. no co dodat.....díky za další skvělou adaptaci....moje rada: přečtěte si knihu. jo a ještě abych neopomenul hudební složku- ta je celkem slušná....sečteno podtrženo 2 hvězdičky a to konkrétně za hudbu a herecké výkony jinak "laufr nic"

Chačipe (2005)

Tento naprosto oslňující snímek mě utvrdil v tom, že život v dětském domově je krutý a svým způsobem i zajímavý. Miroslav Janek použil kameru jako klíč k otevření brány, která odděluju náš svět od světa těchto dětí. Ukazuje je jak zvenku tak zevnitř- jejich pocity, problémy, toužebná přání, taky jejich krátkodobé radosti, které jsou střídány záchvaty smutku. My kteří máme své rodiny si nedokážeme dokonale představit to, co děti bez rodin prožívají. Chačipe nám alespoň pomáhá na chvíli se vtělit do jejich dětských dušiček a prožívat jejich radosti a strasti s nimi. Režisér není někdo kdo by je jen pozoroval nebo pomáhal, ale snaží se nám vnést kousek jejich světa do toho našeho. Tímto dokumentem jsem byl naprosto uchvácen.

Darmošlapové (1953)

Skvělé, trochu komediální drama od mistra Felliniho.Musím říci, že styl Felliniho starřích ranějších filmů mi sedné víc než novější Satyrikon, Guiletta atd. Tato citlivá výpověď o pětici mužů kteří na první pohled žijí obyčejný život obsahuje mnohem víc. Ale to je vidět až na pohled druhý. Pohled dovinitř těchto 5 mužů a lidí v jejich okolí. Postupně vám vše zapadne do sebe. No a naopak cesty 5 mužů se rozejdou. Dávám 4 hvězdičky. 1 za Lídu Baarovou a 1 za krádež anděla :))

Caligula (1979)

Ještě když jsem chodil na gymnázium, učili jsme se o tomhle v dějepisu. Naše hodná paní profesorka (nevědíc o tom, co to je zač) nám tento skvost pustila jako "studijní materiál". Asi 30 minut to běželo, všichni čučeli s otevřenou pusou a nechápali, co to má být. Po te pulhodince se paní profesorka ozvala (v rozpacích) s tím, že : "myslím, že jako názorná ukázka nám to bude stačit, na zbytek se můžeme dodívat, až vám všem bude 18 (byli jsme mám pocit v druháku)." Dodnes se tím bavíme na třídních srazech. Myslím, že jako "názorná ukázka", si to zaslouží ty zatracené 2 hvězdičky.