Soumrak mrtvých (2004)

Britská tak trochu romantická komedie, říznutá hororem a špetkou akce. Člověk by si řekl že z toho nemůže vylést nic povedeného. Opak je pravdou. Jak říkám hlavním tématem filmu je příběh "ztroskotance" Shauna, který je přesný typ toho flákačského člověka který jen přežívá ze dne na den. Jednoho dne ho ale nechá jeho přítelkyně a on se rapidně rozhodne překopat svůj život a získat ji zpět. K tomu všemu ještě řeší svůj velice zvláštní vztah ke své matce a jejímu manželovi (nevlastní otec). Mimo to, jakoby náhodou se ve městě rozšiřuje nákaza která mění lidi v zombiky. Jak říkám zombici jsou tu odsunuti na druhou kolej. Hlavne v prvni polovině. Ke konci ale vše graduje a já jsem se jen nestačil divit čím vším se dá zlikvidovat zombie. No víc nebudu prozrazovat. Doporučuju protože jde o zajímavou směsici žánrů která se povedla.

1984 (1984)

Radikálně měním hodnocení ze 3 na 5 a to z jednoho obrovskyho důvodu. Tím důvodem je knižní předloha od Orwella. Film jsem předtím viděl bez přečtení knihy a to není moc dobrý zážitek. Popravdě jsem toho spoustu nepochopil a hodně věcí mi uteklo. Prostě jsem si film neužil tak jak jsem si představoval. Teď je ale vše jinak protože jsem přečetl knihu, která je mimochodem vynikající a musím uznat že lepší než její filmová adaptace. Tím nechci nijak zatraacovat film . Naopak chci ho vyzdvihnout, protože Radford převedl knihu na plátno asi nejlepším možným způsobem a to včetně celé její atmosféry a dusna kterým je skrznaskrz protknutá. Všudypítomná špína, strach, špionáž, chapadla ideopolicie která dosáhnou všude a uprostřed toho láska a síla lidského srdce a ducha která se snaží porazit mnohem silnějšího nepřítele kterým je Strana a všichni její přívrženci. I pesto je kniha mnohem více podrobnější a poskytuje čtenáři ( i případnému budoucímu divákovi který se chce podívat na film) spoustu informací které dávají dohromady celek 1984. Film je takový spíše výcuc, chcete li výtah ale samozřejě velice působivý a to hlavně díky naprosto fascinujícím exterierům a interierúm a díky herecké kreaci Johna Hurta který mě přesvědčil o tom že opravdu hrát umí hlavně ve scénách mučení na konci filmu. Tam opravdu vypadá děsivě. Prostě vynikající film, bezkonkurenčně. Myslím že lépe to přefilmovat nešlo. Pro budoucí zájemce o tento film ale radím : nejlepší kombinací je nejdřív kniha potom film. Když si pustíe nejdřív film přijdete o velice silný zážitek který vám 1984 poskytne. Zkrátka bez knihy film nefunguje tak jak by měl.

Naqoyqatsi (2002)

Poslední část trilogie. Slyšel jsem chválu ale i kritiku jako že už jde jen o slabý odvar předchozích dvou dílů. Nechtěl jsem si dělat předsudky protože vím že dvojice Reggio a Glass by určitě nezklamali. Čekal jsem prostě až to uvidím sám. A nadšení se samozřejmě dostavilo. Tentokrát si Reggio dal téma ČLOVĚK a SPOLEČNOST a musím říct že se mu to povedlo.Hlavně musím vyzdvihnout druhou polovinu protože tam je fascinující záběr jeden za druhým. Nechci zatracovat první půlku ale na to opravdu nestačí i přesto že má krásných a magických záběrů a vizualit až-až. K hudbě výhrad nemám-ta je opět na jedničku... Hvězdičkové hodnocení ale musím o jednu hvězdu snížit vzhledem k předchozím dílům. Těžko se mi to říká ale tento díl je asi nejslabší i přesto že je stejně fascinující a uhrančivý.

Choking Hazard (2004)

Jako první mě napadá srovnání s Evil Dead či Braindead. Posléze to ale zavrhuji protože jak Choking Hazard tak Evil Dead ( či Braindead) jsou natolik originálními záležitostmi že srovnávat je prostě nejde. Marek Dobeš stvořil zkrátka "jeden velký úlet". Pravdou ale je že velice kultovní úlet o kterém se už napsalo tisíce vět a prodebatovalo taky nemálo. Při vší snaze recenzentů se nedá vyjádřit slovy to co se na vás vyvalí po zapnutí tohoto filmu. Kdo neviděl neuvěří, kdo viděl buď miluje nebo už nechce vidět znovu. Ještě je tu ale třetí skupina ke které se řadím i já. Viděl jsem jednou, pravděpodobně mi to už na celý život stačí ale na druhou stranu na tento film nikdy nezapomenu a bude pro mě vždycky ten nesmírně originální a ulítlý Choking Hazard, který se sice neřadí mezi velikány jako zmiňovaný Evil Dead ale v naších končinách je to ojedinělý počin na poli zombie hororu / komedie.

Bílá vdova (2000)

CItlivá ale zároveň velice vtipná komedie. Ne každému tento druh britského humoru sedne ale mě to opravdu bavilo...

Krotitelé duchů (1984)

Legendární film o trojici statečných kteří se jako jediní postaví zlu které zužuje NY city. Na konkrétnější hodnocení je potřeba to vidět protože je to přece jenom hodně let dozadu co jsem to naposled viděl takže až uvidím přidám i hvězdičky..

Dům u hřbitova (1981)

Italská hororová škola a její představitel Fulci v plné síle. Fascinující horor s docela obyčejným námětem který v v dnešní době tak často kopírují američtí filmaři a vznikají tak věci jako 3:15 zemřeš a jiné. Tohle je ale sakra něco jiná šťáva. Dusivá podzimní atmosféra, dům strašidelný už od pohledu, všudypřítomný strach co se skrývá za dalším rohem a perfektně vymodelované gore vraždy, které jsou tak věrné že bych i věřil že se herci/herečky pro dobro záběru nechali podřezat. Film plný skvělých scén jako třeba ta poslední ve sklepě s Freudstainem. Zkrátka Italové jako Fulci, Argento či Soavi uměli své řemeslo na jedničku a téměř žádná dnešní produkce v tomto žánru se jim nevyrovná. A snad jen rada na konec: Nikdy nenechte děti lézt samotné do pivnice :) nikdy nevíte co tam na ně čeká.... Bezkonkurenčních 5 hvězd.. How

Krajinka (2000)

Poetický a trochu výpravný snímek o obyčejných lidech kteří si normálně žijí. Velice zvláštní je ale Šulíkova zvláštní režie a kamera (kameramana neznám). I přesto že jistá orgiginalita tu je tak jsem se nějak tímto filmem prokousal a nezanechalo to ve mě větší stopy. Zkrátka nic převratného..

Temnota (1982)

Typický představitel italského hororu který ale poněkud netypicky zachází do thrilleru a detektivky. Typické jsou ale pro Argenta vraždy se spoustou krve a geniálním stylem viz třeba scéna kdy krev ochrstne krásně bílou stěnu a vytvoří rudý oblouk. A scéna se psem je nazapomenutelná.

Závrať (1958)

Povedený thriller s mysteriozní atmosférou a naprosto nepředvídatelným dějovým zvratem. Zkrátka když to někdo v režiserském křesle umí není co dodat...