Botostroj (1954) odpad!

Ulhaná a překrucující propaganda, která svoji naivitou a hloupostí připomíná The Room - chvílemi je k popukání a jindy zas odporná. Je zajímavé, že ve skutečnosti komunisté dělali přesně to, z čeho obviňují "vydřiduchy z Botostroje".

Willy Messerschmitt (2002) (TV film)

Jeden z těch dokumentů o dabovaných legendárním Pavlem Rímským a Pavlem Soukupem. Tentokrát o jednom z největších konstruktérů WW2. Ať už byli nacisti jakkoli politicky opovrženíhodní, musí se jim nechat alespoň 2 věci: skvěle vypadající uniformy a technologické skvosty na zemi i na vzduchu.

Zašlapané projekty (2008) (seriál)

Když zazní pravda, je to někdy osvěžující a někdy jako ledová lázeň. Zde zní "na plnou hubu" bez okolků - možná protože už je to dávno a pamětníci, někdy už na sklonku života, si neberou servítky. Ukazuje se tu v celé kráse, jak to dopadá, když se upřednostní společenská / ideologická politika před ekonomickou politikou - neslavně. Je překvapivé, kolik takových případů bylo. Když pak režim vynálezce či podnikatele třeba ještě strčil do vězení, tak se člověku vztekem skoro vaří krev. Je pěkné vidět komentáře zdejších morálních relativistů, kteří seriálu vyčítají "jednostrannost". Nevím, možná by chtěli hledat pozitiva na politických vraždách, srpnu 1968 či na holokaustu a negativa na vynálezu penicilinu, knihtisku a parního stroje? Je to důkaz, že člověk nikdy není v bezpečí před ideologií podobných soudruhů - ani dnes. Asi jeden z mála pořadů na naší "veřejnoprávní" televizi, který vůbec stojí za to.

Nejvýnosnější prodej (1942)

Říká se: "Není nic nového kromě toho, co bylo zapomenuto." - a tak se Češi po 100 letech znovu mohou naučit tomu, jak obchodovat. Baťa měl mnoho hodně dobrých zásad, které platily vždy a platit budou, a jejich platnost je doložena úžasným úspěchem a celosvětovým rozmachem. Film se netýká jen bot, ale je znát, že je od značky Baťa - je naplněný pozitivní a povzbudivou energií - že by člověk nejradši šel mezi lidi, pomáhat a obchodovat. Tomáš Baťa v roce 1932 řekl: "Bavme se jen knihami, které nás povzbuzují k činům. Povídka, sebekrásněji vyprávěná o neúspěšném životě, neneučí nás vítězit. Naopak taková povídka bere nám radost ze života a odvahu k činům." Film je na youtube.

Propaganda, továrna na souhlas (2017) (TV film)

Tento dokument v podstatě znovu přetřásá to, co rozebral dokument The Century of the Self (seriál) (2002)  a řekl bych, že dost zaujatě - už jen to, že tu francouzští tvůrci dávají prostor Noamu Chomskému, naznačuje, kde stojí politicky. Ale přestože k problému přistupují ze směru "capitalism bad", tak člověk může dojít k závěru - že manipulace lidmi je špatná a že by se každý měl vzbudit, převzít vlastní odpovědnost a začít přemýšlet za sebe - nebo se rozhodne volit socialisty.

Tetovaný (1968)

Tenhle film má především naprosto absurdní námět. Hned na začátku zjišťujeme, že pro protagonistu má poctivá olejomalba od malíře cenu 300 Franků (v roce 2022 asi 4 EURO), zatímco jednoduchá čáranice vytetovaná na zádech jeho modela pro něj má cenu postupně 1, 2, 3, 20 a 50 milionů (13.400, 26.800, 40.200, 268.000 a 670.000 dnešních EUR) jen na základě tvrzení, že tetování dělal nějaký Modigliani. A onen tetovaný model těmito nabídkami pohrdá. Takže následuje bláznivé přesvědčování a vzájemné poznávání. Postupně z této mise naprosto sejde, příběh se trochu hroutí a na konci se na tetování zapomene a zůstává jen přátelství - jestli jsem to dobře pochopil. Jinak to nese hlavně Funésovo a Gabinovo situačně komediální herectví.

No Safe Spaces (2019)

Tenhle film adresuje maligní problém, který se šíří celou západní společností. Nevím do jaké míry ho film zveličuje - nebo jestli je ten problém v USA už fakt tak extrémní? Protože je to celé takové sestřihané (možná účelově?) pro nepozorného diváka a jakoby po americku zaujaté, namířené na jeho emoce a pathos. Takže možná by se dal zpracovat i lépe - úplně nejlépe nesestříhanou a volnou diskusí, ale alespoň něco. Jelikož jde o politiku, tak dost záleží na úhlu pohledu diváka - ale snad každý vidí rozpolcenost americké společnosti. Nejde jen o svobodu slova, ale o osobní zodpovědnost, úroveň vědomí a odvahu žít vůbec život. A to se odráží všude - ve všech vztazích a institucích - nejen ve školách, ale i v zaměstnání/práci, ve státní sféře, zdravotnictví, víře i v rodině.

DVTV (2014) (pořad)

V počátcích možná působili sympaticky a svým přístupem skoro přelomově. Avšak stále znovu se ukazuje, že své rozhovory vedou předpojatě / zaujatě, povrchně a arogantně. Když se "moderátorovi" host nelíbí, tak ho "moderátor" nenechá mluvit a zároveň se ho pokouší různě pošpinit. Odstrašující příklad uzavřené, omezené a rozdělující "komunikace".

Zvíře (1977)

Tenhle film je čistá mánie. Francie zlaté éry, Belmondo v nejlepších letech, Raquel Welch v odhalujících kostýmech, parádní soundtrack. Příběh je upřímný, smělý a svižný, ale také jednodušší a morálně pokleslejší. Hlavní hrdina jednak podvádí sociální službu a dále má naprosto toxický vztah se "svou" ženou - nenechá se odmítnout, je schopen stropit scénu a překročit všechny hranice, je to prostě psychopat. Na druhou stranu je to asi zároveň nosný námět filmu a docela sranda. ¯\_(ツ)_/¯

The Century of the Self (2002) (seriál)

Dokumentární miniseriál, který vede diskusi o principech lidské psychiky a tom, jak tyto principy mohou být snadno zneužity korporátní a vládní propagandou, udělat z neznalého člověka nemyslícího a svolného konzumenta. Tvůrci tímto odhalením dávají modernímu člověku šanci se tomu bránit a možná i odvahu vystoupit z tupého davu. Je snad něco cennějšího? Je to výborný redpill, podobně jako Free To Choose Miltona Friedmana. Oba totiž jdou přímo ke kořenům selhání dnešní nemocné společnosti - rozpoutávají diskusi a poukazují na možná mylné názory starých "odborníků", na kterých byla ta společnost stavěna, a na to jakým směrem ji lze zlepšovat, vyvíjet, jen když změníme vlastní myšlení.  Obojí by se mělo pouštět v televizi v hlavních vysílacích časech, v autobusech student agency, v kinech a místo reklam před videi na youtube. A obojí je zdarma na youtube - The Century of the Self. Obojí taky možná zklame toho, kdo hledá jasné odpovědi, protože místo toho dostane spíš historická fakta, souvislosti a spoustu nezodpovězených otázek. Možná je odpovědí víra každého z nás - v dobrého a rozumného svobodného člověka a v sílu volného trhu nebo v hloupou masu, kterou si je potřeba podrobit, a centrálně řízený trh, a cokoli mezi tím.