Dívka (2012) (TV film)

Horší než Hitchcock s Hopkinsem. Vulgární a příliš jednostranně zaujatý obraz mistra napětí.

Spolubydlící (2011)

Pane jo, už dlouho jsem neviděl takovou slátaninu... Ale i ty jsou občas potřeba. Nejhorší je, že jsem se nebál a už od začátku bylo předvídatelné, jak to dopadne. Žádné překvapení, nuda.

Zabil jsem svou matku (2009)

Syn je fracek, matka je kráva, blbost v rodině je zřejmě dědičná. Autor asi moc četl Freuda (a pokud ho nečetl, tak by měl navštívit nějakého psychoanalytika!). Ale je to hrozně pěkně natočené, zábavné a nevšední. Přímo se vybízí srovnání s Imaginárními láskami, které z tohoto souboje vycházejí jako trochu slabší.

Lana Del Rey - Blue Velvet (2012) (hudební videoklip)

To už jde na ČSFD hodnotit i videoklipy? Okay... Tady se mi moc líbí ta pochmurná atmosféra 60. let, krásná Lana a ten smutný námořník, co na posteli trhá okvětní lístky. A tenhle cover klasického hitu z 50. let se povedl. Když se nad tím zamyslím víc, napadá mě, že záběr na trpaslíka, který odpojí mikrofon a jak Lana přestane zpívat, je lehká narážka na její vystoupení v Saturday Night Live, kde se ukázalo, že naživo tahle kráska zas tak zpívat neumí. Ale Laně to nevadí: pokrčí rameny a užívá si dál svou retro náladu. A proto ji máme tak rádi. Dodnes si pamatuju, jak na podzim 2012 v Praze stály reklamní tabule s Lanou pro HM, které tu písníčku tiše vyhrávaly.

Terapie láskou (2012)

Když se sejdou dva mentálové... Film vyniká nad průměrné romanťáky snad jedině nevšedními hrdiny a zajímavým soundtrackem. Jo a ještě vlastně Jennifer Lawrence, protože to je fakt kočička!

Nespoutaný Django (2012)

Tarantino si zachovává svůj styl. Už jsme viděli jak zpracoval gangsterku, válečný film a teď western. Vážně bych chtěl vidět tarantinovské sci-fi a muzikál (proč ne oboje v jednom?). Spousta krve, dlouhých konverzačních scén, nádherných záběrů na krajinu a zvláštní poetiky (krev na bavlníku mě upoutala už v traileru) ale na rozdíl od Čtyř pokojů nenudí. Škoda natahovaného konce. Zajímavé je i "rasové" poselství - upřímně nechápu, proti čemu černošští aktivisté bojují, když jde v podstatě o kritiku bělochů a amerického Jihu?

Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012)

Pro milovníky Frankensteina a dalších starých hororů je to opravdová lahůdka - najdete si tam tisíc drobných vtípků a narážek. Burtonovský styl - černý humor, dlouhé nohy, vyzáblíci a groteskní postavičky - je dovedený k dokonalosti, hudba hollywoodská v tom nejlepší slova smyslu. A že to je vlastně jenom parodie? Pravda, ale povedená, vkusná a se srdcem.

Hitchcock (2012)

Anthony Hopkins a Scarlett Johansson (pro kterou mám obzvlášť slabost) v jednom filmu a to ještě ve filmu o tom, jak mistr hororou dělal Psycho? Popravdě jsem sice čekal víc dobových souvislostí a atmosféry, ale závěrečné ječení lidí v kině mě ohromně pobavilo. Akorát teda ta zápletka s Almou a jejím románkem a s tím psychiatrem, kterého Hitch viděl a ostatní ne, si tvůrci mohli odpustit, kazí to dojem.

Bídníci (2012)

Uvažuji mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Film nadprůměr, ale například Helena Bonham Carter nebo Baron Cohen by tam vůbec nemuseli být. Jinak scény z barikád jsou parádní, líbilo se mi, že se jedná o temnější a ne tolik nasládlý muzikál. A z Aarona Tveita něco bude - v jeho scénách z něj srší charisma jako z ohňostrojů, když Francouzi 14. července slaví pád Bastily.

Polibek (1929)

Už chápu, proč se Gretě Garbo říká "božská". Navzdory tomu, že se jedná o němý film (mimochodem její poslední němý film), zde pomocí výrazů své krásné tváře dokáže říct úplně všechno. Lásku, vtip, utěšování, zármutek... Jde o klasické drama manželky, která nemiluje svého manžela a hledá tak potěšení v mužích okolo, dokud nepadne jeden zásadní výstřel. Díky Garbo však jde o nadprůměrný filmový zážitek. Prostě mě bavilo se na ni dívat. Ať žije lev MGM!