Liška a pes (1981)

Doposud asi nejslabší disneyovka, jakou jsem viděl. Nevyniká to příběhem, animací, vtipem ani hudbou, vše je průměrné až podprůměrné. FIlm vyloženě pro děti, i když ne úplně ty nejmenší, ty by z toho mohly mít trochu mindrák. :-) (Blu-ray, orig.)

Je třeba zabít Sekala (1998)

Vladimír Michálek natočil válečné drama, které se s přehledem zařazuje mezi to úplně nejlepší, co ve filmovém průmyslu po revoluci v České republice vzniklo. Skvělý výběr herců, prostředí, vynikajíí hudba, dostatečně zajímavý příběh a pečlivě budovaná atmosféra, všechny tyto ingredience jsou zahrnuty. Není toho moc co vytknout, pár drobností by to bylo, takové ty klasické berličky a drobná klišé, ale nic, co by narušilo celkový výborný dojem z filmu. Možná by si film zasloužil ještě o něco delší stopáž. (Blu-ray, orig.)

Shrek 2 (2004)

Oproti jedničce je zde sice navíc skvělý Kocour v botách, ale to je asi jediný upgrade. Ostatní je v podstatě to samé v bleděmodrém, čímž nemyslím nic špatného, výborné scénky jsou zde k vidění stále, soundtrack je taky fajn. Něco mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale když jsem jedničce dal čtyři, musím tu jednu ubrat. (HD, orig.)

Říše slunce (1987)

Mistrovské Spielbergovo dílo, které mohu po druhém zhlédnutí v originále a vysokém rozlišení konečně plně docenit. Nevím, kde začít s chválou, jestli u výpravy, kamery, hudby, skvělých hercích či velice citlivě natočeného děje. Christian Bale je už ve svých 13 letech naprosto fantastický a velkou zásluhu na tom určitě má i Spielberg. Za jeho otřesný český dabing, který evidentně sráží hodnocení i oblíbenost tohoto skvostu, by ti, co se na tom podíleli, zaslouzili přes držku. Krásný a inspirativní film, který o válce vypovídá mnohem více, než většina akčních řežeb se stovkami mrtvol. (HD, orig.)

Gilda (1946)

Celkem jednoduchá zápletka, celé dění však svou přítomností neustále oslňuje úchvatná Rita Hayworth. Jestli se k někomu hodí označení femme fatale, tak jednoznačně ke Gildě. Pěkné 3 hvězdičky. (SD, orig.)

Shrek (2001)

I po letech skvělá zábava pro děti i dospělé (pro ty snad ještě víc). Shrek prostě baví, zejména první polovina je našlapaná hláškami, odkazy a parodiemi na jiné filmy. Samotný děj však originalitou úplně neoplývá a druhá polovina často sklouzává do klasických pohádkových kolejí, proto nechám hodnocení na velmi pěkných 4 hvězdičkách. (Blu-ray, orig.)

Zjizvená tvář (1983)

Přímočará gangsterka v hlavní roli s nejlepším možným hercem od jednoho ze tří nej režisérů filmů s mafiánskou tématikou. Tak proč to tedy není za jasných 5 hvězd? Zaprvé, příběh je vlastně docela obyčejný, není zdaleka tak propracovaný, jak by mohl být (s Goodfellas, Kmotrem, Tenkrát v Americe se to vůbec nedá srovnávat). Zadruhé, kromě Al Pacina se zde nevyskytuje žádná další zajímavá postava s charismatem nebo něčím, čím by zaujala. No a zatřetí, vskutku mizerná hudba, která spíš otravuje, než aby navozovala a dolaďovala atmosféru. Ještě, že se De Palma pro další své filmy vzpamatoval a Giorgia Morodera už nenajal. Se vším ostatním spokojenost, některé scény a hlášky jsou dnes už legendární a závěr je vskutku masakrózní. (Blu-ray, orig.)

Kundun (1997)

Na životopis je Kundun docela těžkým filmem, který určitě nesedně každému. Po formální stránce však není jako obvykle Scorsesemu možno vytknout nic. Kamera, výprava, výběr herců atd., naprosto bezchybné. K tomu vynikající hudební doprovod od Philipa Glasse, co víc si přát? Asi jen tu větší přístupnost divákovi. V určitých chvílích mistr Scorsese zbytečně exhibuje, na úkor obsahu a plynulosti. Objektivně velmi zásadní film a v tomto případě i dobře, že je angažovaný. Díky za něj! (Blu-ray, orig.)

Anastázie (1997)

Jsou to sice slabší, ale přesto 4 hvězdičky. Byl jsem dost překvapen, když jsem zjistil, že se nejedná o disneyovku. Skvělá hudba a písně, docela originální příběh, který je založen sice na historické fikci, ale přesto si myslím, že je přínosnější, než většina animáků. Docela příjemné překvapení. (Blu-ray, orig.)

Batman (1989)

Těžké hodnocení - nostalgie vs. krutá realita. Poté, co člověk viděl téměř dokonalou Nolanovu trilogii, je těžké vidět Burtonova Batmana tak, jako dřív. K tomu navíc tento snímek docela očividně stárne, děj je vlastně docela klišovitý, dialogy toporné, někdy až sklouzávající do trapnosti. Nicméně originalitu a skvělého Jacka Nicholsona (spíše postava Jokera, sám Nicholson chvílemi docela přehrává, se mi zdá) tomuhle filmu odpárat nelze. Burton to pojal po svém, ale v jeho filmografii se jedná pro mě spíše o podprůměrné dílo. (Blu-ray, orig.)