Jak ukrást Dagmaru (2001)

Občas jsem se zasmál, když mi došlo, že tvůrci si dělají legraci sami ze sebe.

Jay a mlčenlivý Bob vrací úder (2001)

Dlouho jsem přemýšlel, co se změnilo od doby “Dogmatu”, protože vyznění snímku je o celé řády nižší: Koncepce postav zůstává stejná, prožívané eskapády vyúsťují obdobně a na poměry sympatická schopnost některých dělat si legraci ze sebe samých zůstala taktéž zachována. Přibyly ale variace na americký “vylučovací” humor, opice a pak bezvýchodnost příběhu, který vlastně nemá ani v rámci bláznivé a parodické komedie žádný směr. To však znamená, že ony všelijaké nepatřičnosti ční ještě palčivěji a nutně ubírají na hodnocení.

Královský slib (2001)

Pohádka pro mne nečekaně staví na poetice, krásné přírodě a poutavě romantické zápletce, o to víc ale zklamávají hrozivé herecké výkony, laciné provedení a dopředu odhadnutelný scénář, což je nesmírná škoda.

Lara Croft - Tomb Raider (2001)

Papundeklová pohádka disponuje přehnaným scénářem a umělou hlavní hrdinkou, která nedělá chyby, ale pouze se podivně šklebí... Leč musím uznat, že některé prvky dobrodružství jsou působivé a akci neschází tempo a přehlednost.

Mlhy Avalonu (2001) (TV film)

Nečetl jsem knižní předlohu, ale vyprávění s pohledu tradiční čarodějnice a záporné postavy mne zaujalo. Triky, výprava a scénář odpovídají televizní produkci, i herecké výkony ujdou (až na Artuše; kdy už konečně někdo překoná výkon S. Conneryho?). Každopádně největší lahůdkou je pohrávání si s náboženskými symboly a podařené ztvárnění prolínání dvou odlišných kultur.

Moulin Rouge (2001)

Nádech zlatých časů Paříže, kdy secese s dekadencí vládly světu umění a syfilis byla podivné slovo sucharů. Zábavné, prvoplnánové a nesmírně dojemné... a také třpytivě krásné - na můj vkus až příliš.

Mulholland Drive (2001)

Uznávám, že zamýšlet se nad poetikou D. Lynche je zábavné a že závěr mne v kladném slova smyslu překvapil a vykolejil na mnoho dlouhých minut. Ale pak jsem si vzpomenul na lepší díly "Městečka Twin Peaks" a došlo mi, že tohle všechno už jsem někde viděl, že absurdita je sice osvěžující, leč poněkud si s ní nevystačíme, a že mnohovrstevnatost vlastně není tak zábavná, jak by si jeden mohl myslet. Bez debat se jedná o úžasné umělecké dílo, které se vymyká svou nedourčeností a přímo vybízí k interpretování, nad nímž se člověku zavaří mozkové závity, avšak abych pravdu řekl, tohle není důvod, proč sleduji filmy... A navíc mám zlý (a určitě nepravdivý) pocit, že tvůrce se bavil lépe nežli divák, když lepil nesoustavné těše se, co z toho představivost vytvoří.

Mumie se vrací (2001)

Přežeňte povedenou jedničku a dostanete dvojku... Přesto je tu spousta skvělých hlášek, scén a momentů, na které si lehce vzpomenete ještě mnohe let poté.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Patrně z mých slov bude odkapávat patos a zbytečné nadšení fanouškovo, ale vzhledem k roku mého narození musím (jen hrdě a skromně) konstatovat, že Společenstvo prstenu pro mne byl vskutku přelomový film a významnou měrou utvářel můj kdysi mladistvý a naivní pohled na svět. Teprve skrze tento snímek jsem objevil knihu a její vpravdě geniální fikční a myšlenkový svět. Nyní po mnoha letech, rozhoupán pochopitelnými událostmi, konečně píši komentář a přemítám, co mohu říci - nic, co už by nebylo řečeno. Jen upozorním, že z čistě filmového hlediska je o krapínek lepší původní verse pro kina, zdajíc se sevřenější, údernější a nezavstavujíc se na každém místečku, kde sice fanouškovské srdce tepe, ale rytmus snímku se vytrácí.

Pearl Harbor (2001)

Extrémně přehnané ve všech směrech, ale na druhou stranu do poloviny zábavné. Ono pokračování o "nutném" americkém protiútoku totiž působí jako jiný film, který sráží hodnocení i náladu. (Mimochodem, do poloviny jsem fandil Japoncům.)