Habermannův mlýn (2010)

Hned ze začátku si rýpnu - nakolik se na vyznění filmu podepsaly peníze od sousedů? - Nyní vážně: Že válka pokřivuje charaktery, si lidstvo v umění připomíná již dlouho a o druhé světové válce vlastně nic jiného ani neříkáme. Problémem u díla, které samo v sobě implikuje převažující estetickou funkci, bohužel je, když se snaží zůstat nezaujaté. Nezaujatost sluší vyváženému dokumentu nebo historické přednášce, nikoli však historickému dramatu. Herzův film je zalidněn množstvím postav, ale žádná z nich není pro diváka jednoznačně kladná nebo záporná a tento fakt (přes všechny výtky ohledně realističnosti vyprávění a nedourčenosti pro interpretaci) škodí. Po technické stránce však vynikající počin.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Několik fascinujících momentů a pár vtipů, ale nic víc. To, co bylo na první polovině knihy zajímavé, se sem nevešlo (ač stopáž je šílená a rozdělení na dvě části zbytečné); to, co bylo v knize nudné, si sem cestu našlo. V podstatě druhý prolog (po Princi dvojí krve) k hlavnímu finále, které se chystá už od konce pátého dílu. Potěší jen stylizace čarodějného světa, kterou si Yates razí už od zmíněného pátého dílu.

Insidious (2010)

Přiznám se, že od snímku, který předchází tak zlověstná pověst, jsem čeka více. J. Wan nezapře své kvality a i z poměrně jednoduchého žánrového kousku s velice pomalu, ale o to důkladněji budovanou atmosférou dokáže vytěžit maximum, leč variance na duchařské historky tentokrát nedopadla úplně nejstrašidelněji, protože se v závěru zvrhla ve standardní fantasy z Astrální sféry, jež prostě nevyděsí... Buď to, nebo jsem již úplně otupěl.

Iron Man 2 (2010)

Je možno přes vícero vtipu odpustit poněkud těžkopádnější a šroubovanější vyznění než u předchozího snímku - a snad i zapomenout v okamžicích, kdy se objevuje jistá ruská rusovláska -, ale trestuhodné nevyužití záporného hrdiny M. Rourka, který se objeví snad jen ve čtyřech pořádných scénách, to už přejít nelze. - Po třetím shlédnutí poněkud upravuji své hodnocení směrem vzhůru. Příběh je totiž vystavěný s jistou vnitřní provázaností pečlivěji, než by se mohlo zdát, a jediným záporem proto zůstává přehršel hrdinů, z nichž většina nedostává dostatečný prostor působíc, že pouze navazují na ostatní snímky universa.

Jak vycvičit draka (2010)

Příjemný animák, který vyniká především roztomile zpracovanými reáliemi vikingů.

Jonah Hex (2010)

Zvláštní je, že filmy podle komiksů DC (vyjma Nolanova Batmana, samozřejmě) se nevedou, ale konkurenční Marvel pálí jednu komiksovou laskominu za druhou. Čím to je, vždyť obé sází na tradiční směsku akce, humoru, pěkných dívek a trochu fantastiky. Problémem tohoto konkrétního pokusu o western je nedostatek scénáře, který pouze vrší krátkodeché scény bez hlubší fascinace fikčním světem a zcela míjí pokusy o motivaci hrdinů, kromě očekávatelné "pomsty". Mimochodem - Megan Fox v korzetu...

Kaboom (2010)

Á... tak postmoderna si začala dělat legraci sama ze sebe... nebo to myslí vážně?!

Kajínek (2010)

Jako kriminální thriller (akce bylo přece jen málo) z českého prostředí to funguje výborně a dobře se na to dívá, leč je tu jedno ALE: Celkový dojem z filmu kazí ta oblíbená i proklínaná větička "podle skutečných událostí". Kdyby si ji tvůrci odpustili a změnili i jméno hlavní postavy (tak jako to udělali skoro u všech ostatních postav) bylo by to mnohem živelnější. Takhle divák očekává něco mezi investigativní reportáží a dokumentem s trochou filmařské invence a musí být zklamán. (Odpadlo by i morální dilema, jestli fandit odsouzenému vězni.) Jenže bez Kajínka by zase tolik nefungovala reklama... Můžu jen doporučit odmyslet si, že je to "podle skutečnosti", a nechat se vést dějem, dobrými hereckými výkony (i když Vilhelmová je občas až protivná) a kvalitní kamerou a hudbou. Pak je to zábava.

Kick-Ass (2010)

Celou dobu jsem se fascinovaně ptal sám sebe, proč to někoho nenapadlo dříve? A kdyby se snad vyskytly otázky, všechno vysvětlí hláška: "Mám toho dost, jdu pro bazuku!"

Kniha přežití (2010)

Sympatický hlavní hrdina, ještě sympatičtější antihrdina a dobře vystavěný fikční svět (tentokráte bez mutantů, zombií a všeho hnijícího) - toť všechno, co tento film má. Očekávaný závěr s příliš konkrétním náboženským nádech mne naneštěstí ještě znechutil.