Polosvět (2015)

Výborně napsané i zahrané. Divák neví dopředu ani minutu, jakým směrem se bude děj vyvíjet- kromě toho, že mrtvola je nalezena hned v úvodu filmu. Ale to kdo, kdy, jak a proč se ukazuje až v samotném závěru. Ale vůbec to není kriminální (ani kriminálně psychologické) drama

Černá díra (1979)

Zábavná science fiction (ne až tak pro děti - jako první film Disney Studio dostal rating PG) se slušným hereckým obsazením (Maximilian Schell jako dr. Reinhardt je působivý) . Příjemné překvapení. Mimochodem - pro film byla vytvořena sekvence "zelené mřížky", která se objevuje v úvodních titulcích. Jednalo se o nejdelší sekvenci počítačové grafiky, která se do té doby ve filmu objevila.

Život a doba soudce Roye Beana (1972)

Mimoádně zábavný (anti)western od mistra scénáristy Johna Milliuse se skvělým Paulem Newmanem. (Bean se omlouvá manželkám šerifů: "Chápu, že jste měly výhrady proti tomu, že jsem vás nazval děvkami. Omlouvám se. Omlouvám se. Žádám vás, abyste si všimli, že jsem vás nenazval bezduchými štětkami, smilnicemi ani nízkými žumpami. Ale řekl jsem "děvky". Tomu se nevyhnu. A za to přeřeknutí se omlouvám.") V době, kdy Američané točili westerny jako na běžícím pásu, se tento hodně, ale hodně lišil. Mimo jiné i díky té neuvěřitelné plejádě hollywoodských es v epizodních rolích (včetně medvěda Bruna, zvířecí herecké hvězdy, jenž hrál v několika filmech a dožil se skoro 20 let).

Kleopatra (1963)

Každý, kdo přišel o možnost vidět na 70mm natočený film v panoramatickém kinu, přišel o hodně (a dnes už to asi nedohoní). Příběh a skvělé herecké výkony (Rex Harisson je nezapomenutelný) je jedna rovina, ale neméně úžasná kamera, davové scény a dekorace (výprava jako celek) jsou druhou, neméně rovnocennou složkou (právě proto je kinozážitek nenahraditelný). A ještě něco. Ve filmu nejsou žádné digitální trikové efekty. Nezdá se mi, že by ho to ochudilo...

Lassie se vrací (1943)

Tento film nemohu hodnotit jinak než pohledem třináctiletého kluka, jenž poté, co přečetl knížku Erica Knighta (edice KOD -"Knihy odvahy a dobrodružství) viděl její filmovou podobu v brněnském kinu ČSFÚ  Ponrepo na velkém plátně a v barvách. První shlédnutá adaptace je vždy nejlepší !

Krásná hašteřilka - Divertimento (1992)

Divertimento není jen zkrácenou podobou "La Belle Noiseuse" (1991), Rivette přestříhal své záběry s několika důležitými rozdíly v úhlu pohledu - tento je více z pohledu Marianne. A poster vyobrazený nahoře u titulu není k "Divertimentu"!

Vysoká pojistka (1984)

Novinářka Barbara se kvůli anketě „Francouzi a sňatek“ rozhodne podstoupit několik schůzek naslepo prostřednictvím seznamovací kanceláře. Nejdříve se sejde se synem majitele instituce, který se vydává za lékaře a do Barbary se hned zakouká. Paul opouští snoubenku Catherine a chce žurnalistku požádat o ruku. Ta se však již zamilovala do Juliena, jiného klienta seznamky. Zanedlouho se koná jejich svatba a šťastní novomanželé odjíždějí do Maroka. Paul se ale náhodou dozví, že Julien je dvojnásobný vdovec  – jedna se utopila a druhá spadla ze skály…

Hořčice mi stoupá do nosu (1974)

Název filmu je francouzský idiom, jehož význam je přibližně "ztrácím nervy" nebo "vidím rudě". Ale s tím doslovným překladem to distributor moc netrefil (narozdíl od Pierre Richarda, který je výborný)

Don Juan 73 (1973)

Jeanne žije v Paříži a věří, že je reinkarnací Dona Juana. Navštíví kněze (mladý Mathieu Carriere) a řekne mu, že zabila člověka. Brigitte Bardot a Jane Birkin jako lesbické milenky - poslední film Brigitte Bardotové je zároveň  nejodvážnějším v její kariéře. Dnes už ale tak zdaleka nepůsobí...

Předehra ke slávě (1950)

Filmový opus u nás (i mezinárodně) skoro neznámého režiséra, v hlavních rolích s  neznámými herci - a přesto jeden z nejpůsobivějších dramat, jako asi umí natočit jenom Francouzi. Výkon desetiletého dětského herce je strhující. Film promítalo v Brně kino Ponrepo v roce 1974 (nebo 75).