Deník Bridget Jonesové (2001)

"Předsevzetí číslo jedna: samozřejmě zhubnu dvacet kilo. Předsevzetí číslo dvě: najdu si pěkného a rozumného přítele a nebudu si nadále vytvářet romantické vazby k alkoholikům, workoholikům, šmírákům, megalomanům, citovým sráčům a úchylům." Těmito a dalšími samomluvami nás po celý film častuje B.J.  Skvělé dílko s typickým britským humorem.

Blízká setkání třetího druhu (1977)

Naprostá sci-fi filmová klasika pro všechny, kteří vidí (či chtějí vidět) setkání s mimozemšťany jako pozitivní přínos pro lidstvo (narozdíl např. od Independece Day Rolanda Emmericha). Na 70mm panoramatickém plátně vizuálně úchvatný film, dodnes mi utkvěl v paměti

Kapesné (1976)

Osudy Patricka, chlapce vyrůstajícího bez matky, který se právě začíná zajímat o ženy, a jeho fyzicky týraného kamaráda, který žije v chudobě, se mísí problémy řady dětí a jejich rodičů. Na táboře si Martine všimne Patrickova pohledu. Učitel jí to vysvětlí: "Život je těžký, ale je nádherný." Truffautovo cameo - jako otec Martine, v úvodních scénách filmu sedí v modré košili v kabrioletu

Klan Gucci (2021)

Dramaticky dobře vystavěný příběh, a volba herců (včetně jejich masek) lahůdka. Nejcivilněji vypadali Driver a Irons, ostatní ale na první pohled k nepoznání. Ale typově k postavám sedli. Jinak Ridley Scott stále válí a dokazuje schopnost vypořádat se s jakýmkoliv žánrem.

Vražedné stíny (2022) (TV film)

Někde v polovině mezi dvěma extrémy (odpad - *****). Jiří Svoboda umí točit divácky atraktivní filmy a i zde je náplní napínavé pátrání osamělého hrdiny hledajícího pravdu, jenž by ho osvobodila. Atraktivní herecké obsazení, několik napínavých a dramatických scén a překvapení na závěr. To že se u Svobody některé režijní postupy opakují nemusí být nutně na závadu - vždy uměl podat svůj příběh.

Pozadí událostí - Pozadí událostí (2022) (epizoda)

Pro mě film stojí a padá na perfektním výkonu Marthy Issové (škoda že až od druhého dílu). Jinak snad ještě dobře vykreslená hysterická genderová korektnost ve vztazích na vysoké škole, kterou vyvolává nově zvolená děkanka. Kriminální zápletka není až tak podstatná, ale sehraje také důležitou roli katalyzátoru ve vztazích mezi členy olomoucké pátračky.

Bullet Train (2022)

Zápletka jako "puzzle" filmu je chytrá, i odkazy na hrdiny akčního komiksu jsou zábavné, občas i hlášky "berušky". Ale jinak ta směsice akčních scén nevyznívá příliš akčně, odkazy na Tarantina či Ritchieho jsou do očí bijící. Jediným osvěžením je Sandra Bullock, bohužel až v samém závěru filmu. Ale setkat se se s Pittovou Beruškou jako s hrdinou dalších pokračování bych už ani nechtěl

Minari (2020)

Hrozně pomalý rozjezd. Divák jaksi tuší že každé pozitivní sdělení  během filmu je vyváženo negativními až  tragickými dopady. Přesto konec filmu nevyznívá smutně a dává tušit novou naději...

L'Amour en herbe (1977)

... aneb první hříchy jsou nejhezčí. Michel Galabru je výborný v roli otce mladého Marca

Promlčení (2003)

Zajímavý a Michaelem Cainem dobře zahraný film. Rozhodně si ale N. Jewisona nebudu pamatovat pro tento jeho (poslední) opus. Jinak se zde ale sešla slušná herecká smetánka...