• Krátkometrážní

Nebojácní (1981)

Horor so satanskou tématikou o Luciferovi, ktorý sa snaží na Zemi nastoliť chaos. Z filmu mňa ako fanúšika punkrocku a new wave zaujal snaď len soundtrack zložený z kapiel ako Sex Pistols, Ramones, Talking Heads, Patti Smith, Rezillos, Richard Hell (zaznie tu slávny song Blank generation) či Boomtown Rats. Ale film samotný za veľa nestojí. Snaď len brutálna scéna s vybíjanou stojí za pozornosť, ale inak je film strašne nudný a uťahaný a neobsahuje nič čo by sme nevideli predtým. Ostatne v mnohých momentoch dosť vykráda slávneho Omena. Herci sú tiež dosť nevýrazní a krajne nesympatickí. Myslím že tento film je zabudnutý oprávnene.

Zdanie klame (2009) (studentský film)

Tento dokument je unikátna výpoveď o súčasnom punku. Hromada tupých alkoholikov, ktorí vykrikujú prázdne frázy a ani nevedia čo to znamená. Žiadny rozumný názor, pretože na to nemajú ani mozgovú kapacitu. Ja osobne som zo súčasnej "punkovej" generácie veľmi zklamaný a podľa môjho názoru je punk už dávno dead. Už dávno nemá punc rebelie a skorej pripomína bezdomovectvo. Čo je úplne najsmutnejšie že oni sa tým bezdomovectvom ešte pýšnia.

Jednorozený (1990)

Experimentálny počin s absenciou akýchkoľvek dialógov, deja či nejakej zápletky nám predkladá bizarné obrazy, ktoré som mal veľký problém pochopiť a dovysvetlili mi ich snaď len titulky kde je ukázané aká postava mala koho symbolizovať. Za zmienku stojí jednoznačne brutálny a mrazivý úvod kde sa akási čudná postava (podľa titulkov symbolizuje Boha) začne rezať britvou. Aj napriek značnej originalite však film dopláca na svoju štylizáciu: obraz je často nečiteľný a často ani neviete čo sa na plátne deje. A u obrazov, kde sa to dá rozpoznať zasa len vidíte čudné postavy v plášťoch s kapucami ako niekoho mrzačia či znásilňujú. Ale hlavne je celý film strašne nudný a jeho posolstvo mi stále uniká. Možno chcel režisér len za každú cenu šokovať, možno sa film spája s otázkami viery. Neviem. Ale ja som si tento film neužil.

Okno do hřbitova (2011) (seriál)

Mám rád hororové poviedky pána Švandrlíka a čítal som všetky, ktoré kedy napísal, ale z tohto seriálu som dosť sklamaný. Tie chabé herecké výkony a dieravý scénár by sa snáď dali prehrýzť keby sa jednotlivé poviedky držali svojich predlôh. Už len treba "Králíci se nedočkali", "Vzkaz od nebožky" či "Filmová zkouška" sa predlohy vôbec nedržia a takto by som mohol pokračovať. Jednotlivé epizódy v rámci akejsi pochybnej atraktivity prekrúcajú predlohu naruby. Pre mňa je tento seriál premárnená šanca.

Sid Vicious - My Way (1978) (hudební videoklip)

Napriek tomu že som fanúšik punkrockovej muziky, tak Sida Viciousa som nikdy neuznával. Strapatý vychrdnutý feťák, ktorého ten jeho milovaný heroin nakoniec v jeho 21 rokoch odrovnal. Lenže zatiaľ čo taký Johnny Thunders (ktorý dopadol rovnako) tu po sebe aspoň zanechal hromadu skvelej muziky, Vicious bol len obyčajný nýmand bez talentu, ktorý ani na tú basu čo zvieral v rukách hrať nevedel, na slávnom albume Nevermind the Bollocks nahral len jeden song. Pesnička "My Way" je originál od Franka Sinatru. Na tento legendáry song sa Vicious v tomto klipe snažil urobiť cover, ale je to hrozne natočené a jeho "spev" je otrasný. Jednu hviezdičku navyše dávam len preto, že tento song odznel v mojom obľúbenom filme The Goodfellas.

Otesánek (2000)

Otesánek je adaptácia pohádky od Karla Jaromíra Erbena, ale v Švankmajerovom pojatí sa film mení na značne úchylnú záležitosť, ktorá má navyše neznesiteľnú dĺžku. Na jednu stranu tu máme skvelé herecké výkony a dobré triky. Na druhú stranu mi jednotlivé zábery pripadaly až nechutné. Je mi jasné že tu režisér kritizuje konzumnú spoločnosť, ale také filmy ako Lekce Faust, Spiklenci Slasti či jeho krátkometrážne filmy mali jasnú myšlienku, ktorú tento film postráda a v divákovi zanechá skorej trpkú pachuť.

Max Payne (2008)

Počítačová hra Max Payne, ktorá prišla na videoherný trh v roku 2001 bola unikátnou kombináciou neo-noirového thrilleru a nefalšovaného akčného béčka. K tomu všetkému bol pridaný absolútne strhujúci príbeh osamelého muža na ceste za pomstou. Príbeh vo veľkej miere ťažil svoju atmosféru aj zo zasneženého New Yorku. Filmová adaptácia v podaní režiséra Johna Moorea (Behind Enemy Lines, Omen) je však v porovnaní s hrou absolútne diletantskou adaptáciou, ktorá nevie kam skorej skočiť. Dotyčný príbeh, kedy Max Payne pátra po vrahoch svojej rodiny sa totiž obmedzil len na zmätené pobiehanie sem a tam, bez akýchkoľvek napínavých scén. Čo je ale úplný trapas, chýba tu aj poriadna akcia. Prvá vcelku slušná akčná scéna totiž príde až po hodine filmu!!! Navyše vďaka nízkemu ratingu PG-13 je tu len veľmi málo krvi a prestreliek. Aspoň že vydarená vizuálna stránka mi dala spomenúť na počítačovú predlohu a ostatne aj Mark Wahlberg v hlavnej úlohe svoju rolu zahral vcelku obstojne. Lenže čo z toho keď zvyšok filmu je len nudnou splácaninou bez akéhokoľvek potenciálu. Súhlasím s tým, čo napísal kOCOUR, a síce že statické príbehové obrázky, ktoré tvorili príbeh v hre, pôsobia filmovejšie než film samotný. Pre mňa ako pre fanúšika hry obrovské sklamanie a pevne verím, že sa dočkám rebootu.

Magnificat (2011)

Mladá žena Lynn zistí že je tehotná a má podivné vidiny s pocitom že ju niekto prenásleduje. Krátkometrážny film s Mary Elizabeth Winstead v hlavnej úlohe a v réžii jej manžela Rileyho Stearnsa je podivná vykrádačka Polanskeho filmov Repulsion a Rosemary´s Baby. Režisér síce naznačí určitú tajomnú atmosféru, ale v výsledný dojem z filmu je veľmi rozpačitý a celé sa mi to aj po druhom pozretí javí jak jednoduchá amatérska zlátanina.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Som veľmi sklamaný a nasraný zároveň. Piate pokračovanie mojej obľúbenej akčnej série nie je nič viac než len prehliadka hromady rozbitých aut a scén, ktoré popierajú fyzikálne zákony. McClane sa tu vydává do Moskvy, aby zachránil svojho syna, ktorý sa ocitol pred súdom. Avšak zistí že jeho syn Jack je agentom CIA a má za úlohu ochrániť dôležitého informátora, ktorý má kľúč k prísne tajným dokumentom o černobylskej havárii. Nakoniec však zistíme že všetko je inak a kto je tu hlavný záporák sa dozvieme prakticky až na záver. Ale to už po prežitom martýriu celého filmu je divákovi úplne jedno ako skončí, hlavne aby už skončil. Jednotlivé akčné scénky ako treba zbesilá honička aut na začiatku filmu či útok helikoptéry Hind 24 na mrakodrap sú scény nahodené na plátno bez ladu a skladu a aj samotná smečka teroristov sú len nezaujímavé ksichty. Séria Die Hard bola vždy založená na civilnosti hlavného hrdinu, ktorý mal vždy tú smolu že sa ocitol v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Tu sa však z McClanea stáva priam terminátor, ktorého nič nezastaví a ktorý vesele preskakuje sklenenou výlohou a na silnici likviduje jedno auto za druhým. Tvorcovia celý film efektne zaklincovali záverom, ktorý sa odohráva v meste duchov Pripyať a naša nesúrodá dvojica tu absolvuje sériu prestreliek bez akéhokoľvek nápadu a švihu. Nehovoriac o nelogičnostiach ako napríklad že cesta z Moskvy do Černobylu sa dá absolvovať za pár hodín či štandartné klišé ako hádka otca a syna. Vo výsledku tak Die Hard 5 pripomína skorej nejaký tuctový akčňák do ktorého si akčný hrdina menom John McClane len odskočil jak cameo a ktorý nemá s pôvodnou sériou vôbec nič spoločné.