Red (2010)

Nedá se říct, že bych se přímo nudil, nicméně očekával jsem přece jen trochu víc, než nějakých subjektivních 70%. Mohl bych dát i 3 hvězdičky, ale za ten nápad a odvahu se přesunu ke čtyřem. Méně slov by filmu jen prospělo, některé dialogy si svou doslovností přímo říkají o zavraždění scénáristy jedním z hrdinů filmu. A v tom případě prosím BEZE SLOV a za zvuků smyčců z Psycho.

Souboj Titánů (2010)

Ještě jsem to neviděl, počkám až po přejítí těch největších vichřic diváckého zájmu. Podotýkám, že původní filmovou verzi báchorky opravdu miluji, jen bych chtěl všechny zastánce i odpůrce upozornit na to, že ani ta vesměs oblíbená klasika nemá s původní řeckou bájí společného víc, než jen základní syžet (například žádný Pegas, nýbrž okřídlené střevíce, a tak dál). Pokud však tato verze opravdu rezignuje na příběh lásky, asi spokojen nebudu. Možná. Třeba.

Spartakus (2010) (seriál)

Jak bych to tak řekl... Jediné, co mně bylo trochu proti srsti, je lehce komiksové zpracování filmové stránky seriálu. Jinak jsem byl ovšem potěšen výborným scénářem, i tím, že Thráka hraje skutečně herec, který minimálně připomíná Rumuna. Navíc žádný z gladiátorů nemá parametry Arnoště Švarcepéra, což k uveřitelnosti jejich dlouhotrvajících bitek velmi přispívá (kyselina mléčná je totiž pěkná sviňa). Jednu zásadní výhradu však přece jen mám. Nevím, proč je v seriálu majitel gladiátorské školy v Capui pojmenován jako Lentulus BATIATUS, když ve skutečnosti jeho jméno zní Lentulus BABIATUS. Tohle mě tedy dráždilo přímo nesnesitelně, i přes výborný výkon Johna Hannaha. Za mne mírně přes 90%.

Twilight sága: Zatmění (2010) odpad!

Ehm... hmmm. Tak to tedy pardon. Jedinou tázku ve mně tento kousek vyvolal: PROBOHA, PROČ???

Anatomie lži (2009) (seriál)

Jen z pouhé úcty k Timovi dám za tři. Přátelé, tento seriál je opravdu zručně natočená blbina. Ani to napětí mezi šéfovou a Timem nemá nijak zpracovaný racionální nebo iracionální základ (dokonce ani genderově to není vychytané :-)). Motivace hlavních i pohlavních hrdinů nejsou ani nahozené, zkrátka když to srovnám třeba se seriálem Na doživotí, což je nesmírně blbě nadabovaná věc, které se však mé zde zmíněné výtky prakticky netýkají, drží se ho tato série tak maximálně vší silou za paty. Dal bych dvě. Ale je tam Tim, tak budu hodný. 55%.

Andělé a démoni (2009)

Vcelku nechápu, jak je možné s takovým režisérem a s takovými herci natočit takhle nepřehlednou a strašlivě vážně se beroucí tuctovku pro pitomé diváky. Snad by tomuto slabému filmu prospěla trocha komediálního nadhledu, i když - nevím.

Avatar (2009)

Jako velký příznivec sci-fi literatury i filmu jsem vyrazil na tento film s mírnými obavami. Barnumské upoutávky mě totiž většinou spíše odradí a halasné předpremiérové výkřiky o revoluci v kinematografii mně taky zrovna moc nepřidaly. A co jsem si odnesl? Velmi pěkný zážitek z výborně realizované 3D podívané na plochou historku okresního formátu. Na rozdíl od mnoha dalších diváků jsem v ději nějak moc nezaznamenal zelenou agitaci, co však bylo horší, to byla stokrát přemletá klišé vykradená značně okatě z mnoha dalších filmových opusů a v některých případech i z literární klasiky žánru. Scénář byl strašně upovídaný, hudba snad nepřestala hrát ani na deset vteřin (strašná choroba americké filmové tvorby posledních let) a film měl být podle mého aspoň o půl hodiny kratší. Nestává se mi to často, ale poté, kdy jsem si už zvykl na hrátky s 3D, se o mě dvakrát pokoušela lehká dřímota. Ty tři hvězdičky jsou málo, ale čtyři by podle mého už byly zase příliš mnoho. Za technickou stránku si Cameron zaslouží podtrženou jedničku, ale tím to pro mě taky skončilo. Navíc ta pohádková krajina létajících hor vypadala téměř přesně tak, jako obaly alb skupiny YES ze sedmdesátých let, čili opět nic nového pod sluncem. Z mého pohledu tedy suma sumárum nešlo ani tak o film, jako o biják, pro mě osobně nejlépe stravitelný jako odpolední představení po delší rodinné procházce přírodou. Mám za to, že za deset let už si na tento počin vzpomene málokdo, protože podobných spektáklů v Americe vznikne přehršel. Cameron má rozhodně na víc a je mi líto, že svůj talent v posledních dvou filmech takto rozmělňuje.

Bratři (2009)

Nevím, čím to je, ale ve spoustě psychologických filmových scén mně Američani připadají, jako by byli z jiné planety. Fakt už tam chybí jen opakované "musím být sama sebou" jinak milé a vcelku uvěřitelné Natálie. Herci hrají velmi dobře, ale co naplat - kde nic není, ani smrt nebere. Ty 3* jsou tam hlavně kvůli nim. Za sebe osobně - podruhé bych za to ty peníze nedal.

Bruno (2009)

Všechno je to tak nějak podle principu TADY POZOR - PŘIJDE VTIP, NEZAPOMEŇTE SE ZASMÁT! Víc trapnosti, než vtipnosti. Mě to neoslovilo a podruhé si to nedám. Borata jsem si podruhé dal, potřetí už k tomu taky nenacházím důvod. Prostě humor tohoto typu, který jako by vypadl z oka Little Britain (to naopak miluju), se na jiném prostoru, než ve skečích do tří minut, vytratí, jako pára nad hrncem.

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Strašně dlouhá a příšerně pateticky ukecaná záležitost. Krásné záběry. To je ovšem asi tak to jediné, co stojí za to.