Žvahlav (1977)

Kouzelně neopakovatelná ptákovina, která jistě může zklamat ty, kteří se v Pythonovském humoru ztrácejí, nicméně ty, které desítky let oslovuje, musí naprosto nadchnout. A předesílám, že nemám rád ryby.

Zloději času (1981)

Miluji Gilliamovu schopnost snít a ze svých snů vyškolit diváky jakéhokoli jeho filmu. Takže téměř všechny hvězdy jsou na jeho vrub, protože scánáristicky jde o poněkud těžkopádnou záležitost, roztrhanou do jednotlivostí, která jako celek ne tak úplně drží pohromadě. I tak jsem byl ovšem velice spokojen a 80% zcela jistě dávám. Kdyby už pro nic jiného, tak pro tu Věž zcela nepochybně. Ta předběhla svou dobu nejméně o dvacet let.

Dobrodružství Priscilly, královny pouště (1994)

Čuměl jsem, jak péro z gauče. Přes všechny komediální vložky a absurdní úbory představitelů hlavních rolí je tohle opravdové drama, jen tak mimochodem doplněné muzikou. Sílu by film neztratil ani bez ní, já se prostě královsky bavil a odnesl jsem si spoustu materiálu k přemýšlení o jinakosti a toleranci (intoleranci) v hlavách majoritní populace. Sice jsem měl mírný pocit, jako bych už něco podobného někdy někde viděl, ale to může být jen tím, že jsem velký fanda Gilliama a Lynche a některé partie jako by svou náladou a absurditou vypadly z některých jejich filmů. 95%.

Kinsey (2004)

Na americký film velmi neotřele odvážné téma i jeho zpracování. Neeson opět zase jednou po dosti dlouhé době dává vzpomenout na své nejlepší výkony a hned je to na kvalitě filmu znát. Jen škoda, že tenhle kousek ztrácí ve druhé polovině ten skvěle najetý drajv. Nicméně je to poctivá práce a chutný pokrm. 80 - 85%.

Zeměmoří (2004) (TV film)

Jako milovník literární předlohy jsem byl velmi zklamán. Pro neznalé ale může jít o vcelku slušný a poměrně vkusně natočený fantasy film, který neurazí. Ale ani nenadchne.

Americké psycho (2000)

Nic jsem o filmu nevěděl a královsky jsem se bavil. Vraždění za zvuků Phila Collinse - to bylo opravdu neuvěřitelné. Pro mě osobně docela nečekaný bonbónek, sice už někým jiným trochu ocucaný, ale stále ještě chutňoučký.

Bílé písky (1992)

Hrozná nuda. Už za měsíc jsem nevěděl, jak se ten film jmenoval a o čem byl. Tedy pravda, viděl jsem to tehdy jen na VHS, ale v tom to nebylo. Miki Rourka sice není žádný velký herec, ale stejně jako Willem neměl prostě co hrát. Někdo tady dole psal, že scénář byl "plidký". Ano. To je přesné. :-)

Hořící Mississippi (1988)

Velice dobré zpracování v té době ještě poměrně ožehavého tématu. Ne tak dobré, jako obdobné téma zpracovávající V žáru noci, ale i tak vřele doporučuji. 85%.

Muž na Měsíci (1999)

Musím se přiznat, že je mně tohle americké jevištní bavičství dosti cizí a poněkud mě rozčiluje. Připomíná mi to takový německý humor, mnohdy nechápu, čemu se ti lidi v sále (případně před TV obrazovkou) vlastně smějí. Ovšem zpracování životního příběhu Andy Kaufmana, o kterém jsem do tohoto filmu neměl ani ponětí, bylo opravdu mistrnné a dokonce jsem byl konečně ochoten přiznat, že Carrey je asi opravdu herec. Za sebe dávám takových 85%, protože nezapomínám ani na báječného Danny De Vita.

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Strašná nuda. Po jedničce jsem zhlédnul i dvojku a na trojku se tedy rozhodně nechystám. Ačkoli se pokládám za filmového hltouna a nenasytu, který snese i leccos dosti slabého, děkuji pěkně, ale příště raději s někým jiným.