Griffin a Phoenixová (1976) (TV film)

Neznám lepší roli Petera Falka, než je tato. Asi i proto, že je jednou z mála těch opravdu dramatických. Přiznávám, je to v podstatě doják, jenže postavený jako hledání toho pozitivního, co ještě v životě na smrt odsouzených zbývá. Jill byla více než důstojnou partnerkou a tenhle kousek prostě ani na chvilku nesklouzl do lacinosti a klišé, tak obvyklých pro obdobné americké filmy konstruované jako nákladné spektákly dojící slzy z co nejširšího spektra diváctva. Snad i proto, že film byl nízkorozpočtový a původně televizní.

Skandál v katolické škole (2002)

Nenápadný, ale velmi nápaditý film s báječnou atmosférou a velmi dobrými hereckými výkony, který má v české verzi velmi zvláštní až pitomý název, který neodpovídá ani ději, ani originálu (jak je v našich krajích zvykem). I v důsledku této skutečnosti je pak schopen celou řadu lidí od sledování odradit, což se stalo i mně. Jsem velmi rád, že jsem odpor vůči hloupému názvu překonal, a věřím, že se totéž povede i mnoha dalším, protože tohle stojí za to vidět.

Růžový panter (1963)

Bezva legrácka se skvostnými Sellersem a Nivenem. Příběh je takový trochu příliš střapatý, ale jako základ legendární série bláznivých krimikomedií funguje velmi slušně. Navíc je příjemné, že nešikovný není jen Sellers, ale i Niven, což přináší celou řadu možností, jak lupiče - génia vystavit nepříjemným situacím. A je velká škoda, že Niven se už v dalších dílech neobjeví (tedy kromě Stopy, ale tu už moc nepočítám).

Cesta kolem světa za osmdesát dní (1956)

Tenhle film mě provází od nejútlejšího dětství jako báječný biják bez jediné chyby. Postupem času jsem já stárnul, ale David Niven a spol. nezestárli ani o fous. A já jsem pořád tak trochu kluk, takže 5* už z tohoto důvodu dávám bez jediného zaváhání.

Na Větrné hůrce (1939)

Nemohu si pomoci, ale tomuto filmu zatím další adaptace předlohy jen marně funí na záda. Je až s podivem, že v ještě předválečném filmu vznikly tak neskutečně moderní herecké výkony, které ani po více než půl století nepůsobí fádně, trapně nebo dokonce lacině. Úžasné.

Vražda na večeři (1976)

MŇAM! Absolutně dokonalé. Už jen ten originální nápad byl geniální, a provedení prostě nemělo chybu. Málokdy se bavím od prvních minut až do naprostého konce, ovšem zde to tak přesně proběhlo. Skvělá parodie s ještě skvělejšími herci.

I.Q. (1994)

Docela milá ptákovinka s nádhernou Meg a výborným Walterem. Žádné veledílo nečekejte, ale pár příjemných fórků, zejména v rámci debat "dědků", velmi potěší, a ta Meg byla opravdu velmi, velmi k nakousnutí. 75%.

Kdo seje vítr (1960)

Nadčasovost tohoto snímku je neuvěřitelná. Když si člověk představí, v kolika státech USA se dodnes vedou spory (a to i soudní) o platnost či neplatnost Darwinovy teorie v kontextu s Biblí... Skutečně velmi silné drama, a přestože se odehrává z valné části v soudní síni, neztrácí tempo ani dech byť i jen na kratičkou chvilku.

Dny vína a růží (1962)

Velmi silný zážitek, který se opravdu jen stěží dá vymazat z paměti. Natočit romantické drama o alkoholicích (v závěru už tedy spíš to drama), to už vyžaduje celého člověka a Blake to opravdu zvládnul. Herecké výkony představitelů hlavních rolí mu v tom ovšem vydatně pomohly.