Městečko prokletých (1995)

John Carpenter nám opäť nastolil skvelý film, ktorý je tentokrát viac namočený v scifi žánri a má výborný príbeh, ktorý však vďační predlohe a to knihe od Johna Wyndhama. Normálne ju mám chuť prečítať! Filmu opäť dominovala silná atmosféra, ktorá sa dala krájať, napätie ukážkovo narastalo a deti boli riadne creepy, pripomínali mi detváky zo Mláďatá.

Mal de ojo (2022)

Príbehu síce trvá kým sa rozbehne, no potom ide na plné obrátky. Mal som z neho nervné pocity a zažíval som hrozné chvíle spolu so sestrami. Film ma do seba úplne vtiahol a mal som chuť skočiť a postaviť sa ich babičke. Tá bola desivá, creepy a odporná, čiže skvelá. Záverečný twist odhalil karty a musím povedať, že táto Mexická vec sa vydarila. Ako bonus sú skvelé masky. Hlavne čarodejnica bez kože, tam sa museli maskéri vyblázniť!

Mlha (1980)

John Carpenter je majster hororovej atmosféry a to dokázal aj tu. Atmosféra sa dá pomaly krájať, zlo je ukážkovo ukryté v hmle a zároveň je neuchopiteľne desivé. Kúsok mi to až pripomenulo Lovecrafta. Dedinka a jej spôsoby mi zase pripomenulo majstra Stephena Kinga a záver je čerešnička na torte. Skvelý retro horor!

Vlk viking (2022)

Rozhodne jeden z lepších „vlkodlačích“ hororov. Oceňujem, že príbeh je rozdelený do dvoch častí – sledujeme starého vlkodlaka a zároveň aj vznik nového. Film sa nebojí prejsť aj do drsnejších scén a niektoré scény sú slušne mrazivé a plné napätia. Dokonca aj podoba beštie vyzerá dobre aj napriek tomu, že je celá digitálna, čo sa nedeje často. Dielu kazia kvalitu menej kvalitní herci a dosť veľa logických prešlapov. Žena strieľa do vlka, on aj tak ide pomaly k nej, bez dravého útoku, injekcia zaberie podľa vôle scenáristu... Ako celok – slušná žánrovka.

Venuše (2022)

Začnem negatívne. Hlavním mínusom filmu je, že hrá na dve strany. Gangsterka s krádežou drog, pátranie po zlodejke, sprisahanie vo vnútri mafie na jednej strane a kozmický „lovecraftovský“ horor na druhej strane. Podľa mňa by bol film oveľa lepší, kebyže sa celá „kriminálna“ časť vypustí a prehĺbi sa hororová strana príbehu. Pretože tá je skvelá! Námet mi hneď pripomenul „Sny v čarodejníckom dome“ od Lovecrafta alebo „Hotel Broadsword“ od Laird Barrona v kombinácii s rituálnym hororom ala Rosemary´s Baby. Táto polovica filmu má skvelú atmosféru, desivé scény a doslova si pýta väčšiu pozornosť. Potom však príde záver a zhodí kvalitu snímku o jeden level. V posledných troch minútach prestane mať všetko zmysel a konanie ľudí je doslova na random móde. Škoda. Jaume Balagueró nám naservíroval výborný kozmický až „lovecraftovský“ horor, ktorý zbytočne zamiešal s gangasterkou o krádeži drog. Ako čistý horor by film fungoval lepšie.

Někdo klepe na dveře (2023)

M. Night Shyamalan natočil ukecaný psychologický horor. Veľmi sa mi páčil námet filmu – moderný pohľad na biblickú apokalypsu. Tentokrát sme sa žiadneho zvratu nedočkali, no dostali sme film s jasnou, ucelenou a komplexnou myšlienkou. Taktiež herecká stránka filmu bola skvelá a zahrali to znamenite, dokonca aj Dave Bautista bol prekvapujúco uveriteľný.   Čo však filmu škodilo? Rozhodne prepálená stredná časť snímku s konverzáciami. Zaslúžili by si zostrihať a snímku by pomohli aj mini „backstory“ vedľajších postáv.   Dielo nebolo dostatočne odvážne, vraždy sa vždy diali mimo kameru, čo bolo na škodu, pretože práve tie „úmrtia“ boli zásadné pre vývoj filmu a kebyže ich ukážu v plnej kráse, snímku by to len pomohlo a pôsobilo by to údernejšie.   Každopádne ide o najlepší film od M. Night Shyamalana od diela Split, no na druhú stranu, na režisérové najlepšie kúsky sa nechytá. Skvelý námet a originálna myšlienka dostali facku od prehnaného množstva konverzácii a zbabelosti skutočne vstúpiť do hororu.

M3GAN (2022)

V podstate som dostal, čo som čakal. Novodobú verziu Chuckyho, len bez čierneho humoru, béčkového hororu (čo ja beriem ako negativum), charizmy a talentom na kreatívne vraždy. Ide vlastne o komerčnejší model, ktorý má svoje plusy, ale aj mínusy. Poďme k pozitívam. M3GAN bola od začiatku veľmi creepy, pri jej behu mrazilo a celkovo prvú scénu vraždy hodnotím ako najlepšiu scénu filmu. Atmosféra, napätie, beh a ucho. Nemám, čo vytknúť. Lenže potom začne logika haprovať. Máme film s bábikou s, povedzme, nad ľudskou inteligenciou a ona sa správa horšie ako ja. Druhá vražda bola hotový facepalm (utopiť prúdom vody, really?), taktiež nezmyselný únik z budovy na konci. Zožeriem jej, že sa z ničoho naučila šoférovať, ale pri jej výške 120 centimetrov nechápem ako dotiahla na pedále. Takto by som vedel pokračovať... Filmu škodí rating PG 15. Teda bežnému fanúšikovi hororu a snímok sa zamerieva na tínedžerov. Vraždy sú o ničom, ploché a nezaujímavé, o horor sa vlastne len hladí a nikdy sa k nemu nedopracuje. Niektoré scény si doslova pýtali, čo pýtali, prosili na kolenách, o pridanie viac brutality. Lenže, to nebolo cieľom. Škoda. Vzhľadom na veľký úspech očakávam pokračovanie, čo bolo na konci filmu aj načrtnuté. Ja sa však teším na iné horory, pretože M3GAN je horor určený skôr tínedžerom a nie ľuďom, ktorí túžia po skutočnom masakri či hrôze.

Swallow (2019)

Nepríjemná, no zároveň výborná psychologická dráma, ktorá si z hororu berie nepríjemné a zimomriavkové pocity pri pojedaní nejedlých vecí. Zároveň prekladá otázky ohľad úlohy ženy v rodine, ovládaní svojho partnera, toxickom vzťahu, či zmenám počas tehotenstva. Moderná a nepríjemná dráma.

Zrcadlo, pověz mi... (1990)

Skvelý retro horor! Výborne vygradovaný príbeh s excelentným temným záverom, ktorý sa pekne napojí na úvod filmu. Atmosféra funguje od začiatku a bavila ma aj hlavná postava, outsiderka na strednej škole. Príbeh bol zároveň mysteriózny a nechýbali ani litre krvi, čierna mágia, hrozivý démon v závere a nešetrilo sa ani obeťami. Odporúčam všetkými desiatimi!

There's Something Wrong with the Children (2023)

Prvá tretina je „povinná vata“, kde sa dokopy nič neudeje. Po vrátení sa detí ku chate začne časť plná čudesných výrazov, jumpscarov a budovania „znepokojivosti“. Následne príde, fakt vydarená, časť, kde sa krvavý kolotoč rozbehne. Dobrá práca s atmosférou, napätím a dokonca aj s originálnejším námetom, dokonca som si myslel, že príde finále s bodyhororovým či príšerovým vyvrcholením. Lenže záver je totálne fiasko. Nedáva tam dokopy nič zmysel a pýtam sa, či takéto scenáre nemajú svojich „betareaderov“, aby sa vychytali zbytočné blbosti, pretože tu niektoré scény nemali hlavu ani pätu. There´s is something wrong with children nakoniec skončil pred bránami priemernosti.