• Romantický

Lekce neslušného chování (2008)

Trailer hodně sliboval, první polovina filmu hodně vyplnila, konec ale zlenivěl a proměnil svižnou komedii v drama o pádu britského impéria ... 3* (i když komorník Furber a Poppy by si zasloužili minimálně 4*)

Italština pro začátečníky (2000)

Tady se dostávám na tenký led, severská kinematografie mi moc neříká. Tenhle kousek mě ale nadchnul. Hrozně ráda na něj vzpomínám, takže mě s každým zhlédnutím znova a znova překvapí všechen ten smutek. ... A pak na něj zas s láskou vzpomínám.

Z Lark Rise do Candlefordu (2008) (seriál)

Jedna vesnice, jedno městečko a spousta příběhů. BBC se drží toho, co jí opravdu jde, převést klasický (místy možná líný) příběh a přetvořit ho v podívanou, kterou si člověk nejen vychutná, ale bude se k ní chtít neustále vracet. Jednotlivé příběhy jsou nápadité, poprášené kouzelnou dobovou pověrčivostí a okořeněny dávkou toho správného anglického humoru. I když „hlavní“ postavou je Laura (skvěle vybraná a její kloboučkové kreace v první sérii jsou prostě úžasné), první a druhé sérii naprosto vévodí charismatická poštmistrová Dorcas Lane. V dalších sériích pak dostávají větší prostor i další postavy, vyzdvihla bych zvláště úžasnou Ruby Prattovou a samozřejmě nezapomenutelného Thomase. PS: Na první (vánoční díl) 2.série nekoukejte, pokud budete sami doma, nebo se alespoň pořádně zamkněte. ;-)

Lítám v tom (2009)

Na tenhle film jsem šla po přečtení mnoha recenzí, přesto mě překvapil. Jeho klady spočívají v záporech dnešní doby, což ho tlačí do velice hořko-sladké roviny. A hodnocení? Myslím, že do značné míry záleží na tom, zda si je člověk ochoten přiznat, že v tom lítá.

Rok ďábla (2002)

Podle mě nejlepší český film. Nemám ráda ten "náš" tragikomický styl a Rok ďábla je téměř jeho opakem. Pravděpodobně se celou dobu nebudete otřásat smíchy, nebudete ani potřebovat zásobu kapesníků na případné slzy. Možná to hned ani nezpozorujete, ale za tu hodinku a půl vás tenhle film nabije pozitivní energií na týdny dopředu. Pravda, pokud vám při poslechu Nohavici, Plíhala či Čechomoru naskakuje vyrážka nechte si tento skvost ujít ;-).

Pýcha a předsudek (2005)

Počin, který moderním přístupem převedl klasický příběh na plátna aniž by ho zbavil starých mravů, jak je líčí Austenová ve svých románech. Moje poklona patří hlavně kameře. Dlouhé záběry a průlety diváka vtáhnou doprostřed celé té staroanglické nádhery. Jde zkrátka o kouzelný film, který člověka přesvědčí o tom, že v Anglii prší, jen když je to třeba.

Star Trek (1966) (seriál)

Po prvním zhlédnutí mě napadlo: „Tohle je nejlepší parodie na Červeného trpaslíka, co jsem kdy viděla.“ Pravda nejsem ortodoxní, sleduji to s úsměvem na rtech, těším se na každý „vizuální efekt“, ale pro ty skvělé repliky a v některých případech až neuvěřitelné nápady nemůžu jinak než 4*.

Gosford Park (2001)

Gosford park patří k filmům, které musí člověk vidět víckrát, aby je vůbec pochopil. Každý pohled, každé skřípnutí dveří, každý záběr má svůj význam, jen o něm možná ještě nevíte. Jsou to jedny velké puzzle, které mě nikdy nepřestane bavit skládat.

Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi (1990)

Divadelní hry většinou na plátně působí mírně nevyrovnaně. Stoppardově dílu ale filmový střih, který si v divadle přirozeně nemohou dovolit, dodal další rozměr „šílenosti“ a „absurdnosti“, vše o dobrém slova smyslu. Úžasný je Gary Oldman jako Rosencrantz a to zvlášť, když hraje Guildensterna.

Star Trek (2009)

Závislost je nebezpečná věc. S každým zhlédnutím musím přidávat hvězdičky - po prvním jsme byla na ** (popravdě, ten začátek je fakt hroznej), po pár dílech TOS jsem mnohé "docenila" a hupsla jsem rovnou na ****, momentálně lavíruji na 4,5 ... některé věci se prostě odpustit nedají (zrození Kirka, zvukové projevy Nerona). Dodatek: Počet zhlédnutí nepočítaně.