Super (2010)

Super mi přijde jako snad největší experiment v superhrdinovském žánru ( to samé jsem si myslel o Kick-Ass, ale tomuhle to neleze ani po kotníky ). Je zde obsažen snad největší kontrast mezi realitou a fantazií a komedií a dramatem, co jsem kdy viděl, celkem i těžce jsem si na to zvykal, než přišla ona osudová chvíle, kdy 5 lidí během minuty dostalo hasákem do hlavy, pak už mi bylo jasné, že mám před sebou něco luxusního, a měl jsem taky pravdu. Rozjelo se to nehorázným způsobem a v životě bych něco takového od filmu s názvem Super nečekal. Jediný problém filmu je, že to není ani trochu reálné, ale jako reálné se to po celou dobu snaží vypadat. Pokud tohle přehlédnete a máte rádi překvapení, originalitu, nadrženou Ellen Page a rozjebané kebule hasákem, čeká vás nezapomenutelný zážitek :-)

X-Men: První třída (2011)

Celá série X-Men se už od prvního dílu drží na velice vysoké úrovni, proto jsem ani nepředpokládal, že by tento prequel něčím zaostával a opravdu všechna má očekávání se splnila na výbornou. U posledního dílu a Wolverina jsem už trochu začínal mít obavy, jelikož i přes svou vysokou kvalitu mi tam pořád něco chybělo, First Class se ale zase vrátil do starých kolejí a co víc, bezpochyb patří mezi konkurenty na vůbec nejlepší díl z celé série. Sice film moc originality nepobral a pevně se drží osvědčených principů z minulých dílů, ale stejně jako u předchůdců to funguje skvěle a je to jen dobře. Dvouhodinová stopáž a ani jedna slabá chvilka, sympatičtí herci a parádní vizuální stránka. Nic tomu nechybělo, hodnocení je tedy jasné.

Wrecked (2010)

Těchto filmů s podobnou tematikou je poměrně dost a každý mě zatím bavil. Asi to chce hodně velké umění, aby z toho někdo udělal něco tak neskutečně nudného, kde se po celou dobu neděje vůbec nic, když jsem se tedy ke konci dozvěděl, co se doopravdy stalo, už mě to ani trochu nezajímalo a byl jsem rád leda tak za to, že to můžu konečně vypnout a poslat do věčného zatracení magickými klávesy shift a delete.

Triangle (2009)

Tak jsem se konečně dočkal, už jsem začínal mít pocit, že skoro všechny nové filmy ( kromě Source Code a Adjustment Bureau ) jdou totálně tam, kam slunce nesvítí, tohle mě ale tak nečekaně nadchlo, že musím tu jednu hvězdičku přihodit už jen z principu. Christopher Smith už pro mě zaperlil s jeho dřívější Severance a díky Triangle mu odpouštím za ještě dřívější neskutečnou dementní kokotinu Creep, kterou jsem měl možnost zhlédnout nedávno, když jsem se pro jednou rozhodnul zavzpomínat na staré dobré časy a pustil si v noci nějaký ''pořádný'' horor. Takhle vypadá pořádný schízácký film, ne jako ty ostatní, které se vám zhnusí, jelikož se to hlavní dozvíte vždy až nakonci, to ne, Triangle to na vás vybalí skoro už od samého začátku a i když je to každému hned jasné, co se bude dít a plno věcí není těžké odhadnout, chvilkový pocit ztracení se jistě dostaví a celé to graduje stále víc a víc, až si začnete říkat, čím to vlastně všechno začalo a co kdyby atd., až se z toho v závěru stane jeden celek, který mě ani trochu nezklamal. Dále co se mi neskutečně líbilo, byla vizuální stránka a především úžasná hra se světlem. HD nebo full je pro tento film jistě povinnost. Reálnost v tomhle případě mě ani trochu nezajímá, film zabavil skvěle a tíživá atmosféra filmu jen prospěla, plno lidí není schopno tohle chápat, a proto tipuju těch 65%, ale s tím nikdo nic neudělá, debilů je hafo. A nakonec další plus za Melissu George ( vzpomínky na Alias ). Ve shrnutí - Naprosté překvapení, které mi připomnělo, že ještě není všem dnům konec a za to je 5* právem na místě.

Metro (2004)

Začalo to jako celkem povedená komedie o hovnech, dokud se neobjevily první hororové prvky, mohlo to tak zůstat až dokonce a určitě bych se bavil víc než u toho, co z toho nakonec vzniklo. Další nudný horor, kde hlavní hrdinka téměř bez problému prochází přes mrtvoly, jako by jí to ani trochu nevadilo a snad nejtrapnější záporák, jakého jsem kdy viděl, kterého prostě nemůžou domlátit na hadry, když k tomu maj nespočet možností, i přesto že to je 50 kilový chcípák a místo toho radši od něj zdrhaj s brekem. Slabota... Celkem mě to ale překvapilo, Severance se neskutečně povedlo P.S.: Hlavní hrdinka už asi George Clooneyho nebude mít moc ráda :-)

Hele kámo, kdo tu vaří? (2005)

Další tuctová teenagerská komedie, ve které se něco zajímavého začne dít klasicky až u konce, který byl v Mitchovo podání naprosto luxusní. No a to bude zanedlouho asi jediné, kvůli čemu si na Waiting vzpomenu.

Brotherhood (2010)

Na pouhých 76 minut je to opravdu povedené dílo se vším všudy, co k thrillerům patří a co zabaví až do samého konce, takže k vychvalování je toho u Brotherhood poměrně dost. Před pár lety bych rozhodně neváhal a hodnocení zvýšil, ale teď mi to celé už připadá jako o něco lepší tuctovka, na kterou si za pár let už ani nevzpomenu.

Sucker Punch (2011) odpad!

Tak takhle to dopadá, když si režisér dosud úspěšných pár filmů o sobě začne toho moc myslet a napíše si vlastní scénář. Že je Sucker Punch totálně o ničem a celé je to jedna velká vykrádačka nejrůznějších her a filmů, to by se ještě dalo přežít, přece jenom je vizuální stránka dost nadprůměrná, stejně tak jako většina hlavních hrdinek. S dementními filmy jsem zatím neměl problém ( viz. Strange Wilderness ), ale když to někdo natočí tak hrozně nudně a ještě svou naprostou neschopnost skrývá pod všemi možnými efekty, slow motion záběry a prdelí hlavních hrdinek, tak to mi už celkem připadá jako nehorázný fail. Pokud hledáte zábavu tohoto typu, zahrajte si radši Painkillera a Sucker Punch si pusťte leda tak trailer. Zack Snyder to asi s tím Painkillerem přehnal a hrál ho i od druhého dílu, no a tohle je ukázka, co to s člověkem může udělat. Tak mu držme palce, ať přestane hrát kokotiny a nechá scénář někomu rozumnějšímu.

Zdrojový kód (2011)

Pochybuji, že ještě tento rok vznikne scifi thriller na stejné úrovni, jako je právě Source Code. Zas po dlouhé době mě něco dokázalo přesvědčit o tom, že i pouhá hodina a půl stačí filmu téměř k dokonalosti. Perfektně promyšlený scénář, skvělé herecké obsazení a ani jediná chvíle nudy. Společně s Adjustment Bureau zatím bezkonkurenčně nejlepší scifi tohoto roku. Hold když se smíchá scifi s realitou a funguje to, nemůže být snad nic lepšího.

Princ a pruďas (2011)

Natalie Portman a Zooey Deschanel, dvě nejoblíbenější herečky a aby toho nebylo málo, tak ještě ve fantasy, kombinace, kvůli které je snad 5* jasná volba. Čekal jsem od toho opravdu hodně, ale nakonec se mi z toho dostal pocit akorát tak největšího zklamání. Je to ve většině případů sice vtipné a jako komedie to rozhodně neurazí, ale očekávání je prostě očekávání tenhle obyčejný průměr ho ani zdaleka nesplnil. Světlých chvilek přitom film obsahuje celkem dost ( hlášky, epický pohled na Nataliin skok do vody, minotauří trofej atd. ), ale scénář jako takový je naprosto dementní a s originalitou je nějakých padesát let pozadu a je víceméně k smrti nudící. Co film ve velké míře zachraňuje, je pouze herecké obsazení a to je snad všechno, kvůli čemu se na to vyplatí koukat.