M*A*S*H (1972) (seriál)

asi se vymykám převážné většině diváků, ale tenhle seriál mně nějak nezaujal. Možná pro svou rozvleklost, nebo také pro styl humoru, který není mým šálkem čaje. Ale rozumím tomu, že spoustě lidí se seriál líbí, ale dvě hvězdy v tomto okamžiku považuji za maximum, kterého jsem schopen.

Egypt (2005) (seriál)

tento seriál je jiný, než běžná produkce o Egyptské historii. Není suchou přehlídkou faktů a dokumentárních záběrů, ale není ani jen typickým přikladem hraneho filmu. Je to jakási pozvánka k dalšímu poznávání Egypta a jeho dějin. Mnohé informace již známe, přinejmenším ze školy. Něco na způsob jídelníčku v dobré restauraci. Známe řadu (ne-li všechny ingredience), je nám jasný i název menu, ale přesto jsme v očekávání, co nám bude naservírováno. A v tomto případě musím uznat, že "šefkuchař" se v tomto případě vytáhl. Myslím, že film bude spoustu lidí inspirovat nejen ke shlednutí dalších filmů, ale i přečtení dalších knih. Také k tomu, že Egypt nejsou jen pláže a potápění. Ale i uvědomění se, že to co se dnes skrývá za značnou dávkou turistické archeologické komerce ještě v nedávné minulosti leželo bez povšimnutí. Tento seriál se prostě vyvedl.

Saturnin (1994)

I když pokus o převedení knižní podoby do podoby filmové je vždy poněkud riskantním podnikem, lze v tomto případě podle mne hovořit o vcelku zdařilé dílku. Zejména v případě Oldřicha Víznera filmová podoba předstihuje podobu knižní. Typově ideální mně pak vycházel Ondřeh Havelka a Lubomír Lipský. Tetu Kateřinu a Milouše mám však ve svých představách vyfabulované jinak. Některé záběry (zejména z dědečkovy vily) jsou skutečně dokonalé a skvěle evokují představu doby, ve které se Saturnin odehrává. Jiné však naopak působí poněkud prostě a bez nápadu, jenom jako kašírovaná kulisa. Ale i přes tyto drobné výhrady jsem se skutečně dobře bavil a v duchu si přehrával hlášky, které znám z knižní podoby.

Monty Python a Svatý Grál (1975)

I když uznávám, že tento styl humoru může být někomu blízký, dokonce i velmi blízký, já k této skupině asi nikdy patřit nebudu. Sice jsem si myslel, že by to mohlo být rokem vzniku a tedy generačním problémem, ale bylo mně vysvětleno, že rokem vzniku má tato komedie blíž k mému roku narození než k narození mých dětí. Takže problém prý spíš je v tom, že nechápu pravý anglický humor. Hmmm, asi to tak bude. Sice se občas zasměju, občas mi některá scéna přišla vtipná a zábavná, ale celek - nic moc. Jediné, co reflektuji je, že by to měl být nejslabší z filmů MP, takže to možná bude chtít zkouknout něco jiného, a třeba tomu na chuť příjdu.

České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft (2010) (divadelní záznam)

I když hra má klasický Cimrmanovský styl, některé předchozí hry na mně přece jen působily intenzivněji. I když i v této hře je spousta vtipných narážek, slovních přesmyček a hravého humoru, jazykové hříčky v jiných představeních jsem vnímal jako mnohem nenucenější. Působí na mně tak, že děj samotný vyvolává slovní hříčky. Zde to na mně působí poněkud opačně. Ale mnohé jsou naopak takřka geniální - živá kopirka, přesila jako rozhodující strategická výhoda atd. Váhal jsem mezi 4 a 5 hvězdami, ale s ohledem na to, že jiné hry považuji přece jen o kapánek lepší, volil jsem nakonec takto. Ale rozhodně je to představení, které stojí za to vidět, či lépe řečeno - nelze nevidět :-)

Večeře pro jednoho (1963) (TV film)

Virtuální pohybová kreaei Freddiho Frintona. Nicméně hlavní scéna "zakopávání o hlavu" se už nakonec příliš opakovala. Nicméně kladně musím hodnotit to, že autoři dokázali udržet nápad a jeho realizaci v přiměřené délce, takže vzniklo dílko, zcela ideální pro silvestrovský večer. Podle většiny hodnotících má na víc než tři hvězdy, nicméně to není typ humoru, které je právě mně blízký, a proto jsem kapánek nespravedlivý ve svém soudu.

Společný výslech (2011) (pořad)

Pořad označený jako Talk-show, ale nejsem si docela jistý, jestli toto označení je právě pro tento dokument to nejpřesnější. Docela mně nevyhovalo prostředí - fakticky prázdná místnost snad měla evokovat vězeňskou celu, a dodat trošku emotivnější atmosféru, ale to jen samotná prázdnota nemůže dosáhnout. Obsahová stránka byla jistě již ovlivněna zdravotním stavem prezidenta Havla, a v mnohém se musel přizpůsobovat arcibiskup Duka, u kterého jsem tak nějak pocitově toto přizpůsobování se cítil. Souhlasím s uživatelem Mariin v tom, že největší hodnota tohoto díla bude dokumentační a historická, nedomnívám se však, že by to byl dokumen o prázdnotě a tápání naší země. Toto dokumentovat (prokázat nebo vyvrátit - už i s ohledem na zdravotní stav prezidenta Havla) už nemohl, a myslím si přímí účastníci dějinných událostí by to ani dělat neměli. Z jejich strany jde vždy pouze o jednostranný pohled, a to nejen v politice.

Dobrý voják Švejk (2009) (TV film)

Myslím, že jej nelze hodnotit naší optikou podle zažité tradice "kreslený Švejk = Lada". Je to obdobné, jako kdybychom chtěli natočit českou verzi seriálu Méďa Béďa nebo Pepka námořníka. I když je Haškova kniha podstatně zjednodušena a schází mně tam řada pasáží a bonmotů, které miluju, v některých případech jsem jejich vypuštění i pochopil (například Putimská anabáze bez alespoň základní geografické orientace ztrácí mnoho ze svého půvabu a zřejmě by zůstala nepochopena). V některých momentech bylo vidět, že autoři sami poněkud tápou (např. ve scéně s jedoucím vlakem je na důstojníckém vagonu český státní znak), ale celkový pocit jsem z filmu měl dobrý.

Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (1949)

klasika, patřící ke standardnímu filmovému vzdělání. Ale až na herecký výkon Oldřicha nového nic, co by mně upoutalo. A už vůbec nic, co by mě vedlo k tomu se na film znovu podívat.