Valachiho svědectví (1972)

V pubertě bych to asi ocenil víc, dnes mě to nijak neoslovilo. Což platí i pro herecké výkony řady vedlejších postav.

Čas zastavit se (1988)

Pro mě výborný film. Ukazuje lidi z různé perspektivy, že když má někdo levičácké názory a udělá díky tomu i celkem velký průšvih, nemusí to být v jádru špatný člověk a zajímavě ukazuje i spoustu jiných vlastností lidských povah. Lidské, výborně zahrané včetně dětských rolí, scénky, které mi hýbaly emocemi, velice zajímavý námět.

Verdikt (1982)

Na mě tento film zapůsobil. Nemá dechberoucí spád, jede svým tempem, ale jede dobře. Oceňuji přirozenost, s jakou je vyrobený, nejen Newman, ale i všichni ostatní se na tom úspěšně podílejí.

Spojenec (2006)

Pro mě je tento film ukázkovým příkladem naivně konzumního béčkového akčňáku, který se snaží budit jiný dojem nasazením přemíry hereckých osobností (podobně jako třeba série Dannyho parťáci). Chybí tomu prostě cit pro přirozenost, proto často děj působí tak, že těžko říct, jestli to má být drama nebo fraška. Ty laciné chlapácké dialogy mohl odvykládat prakticky kdokoli jiný a výsledek by se nezměnil. I Jodie Foster tam vypadá toporně, protože to ani jinak nejde.

Poznáš muže svých snů (2010)

Allen jako střižený, se svým karikaturním pohledem na lidi a jejich vztahy. Podle mého jedna z těch lepších allenovek poslední doby. Vidím v tom i symboliku, jak je život vrtkavý, když jej stavím na své závislosti na někom jiném.

Moře lásky (1989)

Přečetl jsem si komentář od Djkoma a nemám k tomu víc co dodat. Je to tak.

Lovec hlav (1976)

Laciný béčkový akčňák se vším, co dělá film béčkovým: pitomě naivní, odlidštěný, zbavený jakékoli stopy dramatu či hloubky, protože v něm stojí všemi mastmi mazaný světák pan bezchybný a nezranitelný proti samým pitomečkům, to vše v uměle sešroubované dějové linii. Belmondo prochází všemi "nástrahami" samozřejmě a nevzrušeně jako nůž máslem a aby lacinost bila do očí ještě víc a pořád, dostane parťáka, který je naprosté jelito, aby bylo pořád koho tahat z průšvihů. Filmu chybí aspoň náznak uvěřitelnosti i napětí, protože všechny situace jsou vyhroceny ad absurdum. A až film začne chtít hrát na city, dělá to stejně nemotorně, jako vše ostatní.

Gauneři (1992)

Tarantinovská "drsná" klasika jako vyšitá. Za mne mnohem hlubší než se na první pohled může zdát. S přirozenou samozřejmostí ukazuje uvažování, slovník i témata debat gaunerů. Paráda.

Saturnin (1994)

Pro mě je tohle hodně zpackaný mix kvalitních scén s lacině přehrávanými. Ty laciné jsou tam navíc příliš často na to, aby nad nimi člověk dokázal mávnout rukou nebo aspoň přimhouřit oko. Sám Saturnin v podání Oldřicha Víznera je toho typickým příkladem, obdobně trapně působí prakticky vše, kde se objeví afektovaná teta Kateřina. A nejen ona. Pro mě velké zklamání, protože polovina filmu působí přirozeně, ale každou chvíli je to doslova podělané nějakou sfušovanou scénkou. Myslím, že Saturnin zasloužil mnohem citlivější přístup než tuhle frašku pro nenáročné.