Vedlejší účinky (2013)

Výborný film, kde člověk nikdy netuší, co přijde za chvíli. Pro mě po delší době skutečně kvalitní kousek, který jsem si užil.

The Big Trail (1930)

I s přihlédnutím k době vzniku mi tato "výpravná epopej" přijde jako kostrbatý slepenec scének, kterému chybí to hlavní - spád (viděl jsem tu "plnou" verzi, existuje ještě jedna mírně sestříhaná). Jasně, vše, co mi nesedlo, je dáno hlavně ranou dobou vzniku tohoto filmu, kdy se všechny složky filmové produkce teprve utvářely. Mé hodnocení by tedy bylo vyšší, kdybych jím nechtěl primárně vyjádřit mé pocity jako diváka, a bral ohled i na podmínky, v nichž film vznikl. Nejvíc si cením, že jsem mohl vidět mladého Johna Wayna v jeho první větší roli.

Červená řeka (1948)

Westernový road movie. Místy možná protahovaný zbytečně dlouhými pohledy na stáda krav, víc stříhání by mu prospělo, nadstandardní délka 133 minut je zde možná na škodu. Místy film působí trochu naivně, hlavně na konci, ale to vše patří ke stylu doby, kdy vznikl, vše se tenkrát dělalo takové výpravnější a okázalejší. Z dnešního pohledu dobrá nenáročná podívaná, pro vyznavače westernu tak trochu i povinnost vidět tuhle klasiku.

Piráti! (2012)

Zpočátku mě film mírně vyděsil, ale pak se to celkem srovnalo a nakonec z toho bylo celkem uspokojivé pokoukání. Znám lepší, rodinné animáky mám rád, tohle pořád tak trochu balancovalo na hraně mezi laciností a kvalitou, takže ty tři hvězdy mi přijdou tak akorát. Dal bych i tři a půl, kdyby to šlo.

Obvyklí podezřelí (1995)

Do tohoto filmu jsem šel po zkouknutí jeho vysokého skóre zde na csfd.cz. A pak jsem už jen kroutil hlavou. Naivní béčková slátanina přecpaná lacinými chlapáckými hláškami a gesty. Ruku v ruce s tím jdou i nepřesvědčivé herecké výkony — do toho filmu je prostě nemožné se ponořit. V pubertě by mi to možná přišlo cool, ale tu už mám za sebou. Každá druhá věta z úst prakticky kohokoli jen zvyšovala utrpení, které mi tenhle film kontinuálně působil. Scény tak uhozené a průhledné, že jsem dlouho věřil, že to je jen z nějakého důvodu předstíraná úvodní parodie, která se změní a všichni to začnou brát vážně. To se ale nestalo. Větší pitomost jsem neviděl už dlouho.

Hlad (2008)

Úplně mě minul záměr, proč jsem na to měl hodinu a půl koukat. Čili proč se to jmenuje film.

12 opic (1995)

Přes přesvědčivý výkon Bruce Willise a geniálně zahraný magor v podání Brada Pitta mi ten film nějak nesednul. Možná jsem jen na něj nebyl ve správném rozpoložení a unikaly mi podstatné detaily, dost jsem se v něm hlavně v první polovině ztrácel. I proto dávám čtyři a ne tři hvězdy, protože v tom možná hraje roli má momentální nekompatibilita.

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej (2007)

Krásně zpracovaný scénář o lidských slabostech, kalkulu, strachu, zoufalství a hledání cesty z něj. A jak se každý plán dokáže nečekaně zamotat. Pro mě parádní zážitek s poctivými hereckými výkony a skvělou režií. Sidney Lumet je většinou má krevní skupina a tady mi sedí perfektně.

Kód Enigmy (2014)

Morten Tyldum umí pracovat s lidskými city a povahovými rozdílnostmi, defekty, s jejich střety a projevy. K tomu výborná kamera, atmosféra i herecké výkony. Já si to prostě dobře užil.

Lovci hlav (2011)

Pro mě skvělý skandinávský film. Výborný příběh, často typicky seversky surový, nečekané zvraty i vyvrcholení. Za mě tedy úplná spokojenost a poctivých pět hvězd. Odpovídá tomu i zpracování a herecké výkony.