Toni Erdmann (2016)

Jedinečný film, ktorý sa vidí možno tak raz za dekádu. Jednotlivé scény nie sú samy osebe možno až také silné, ale keď sa to všetko spojí... ten film vypovedá o niečom nesmierne hlbokom v živote človeka, a to veľmi netradičným spôsobom. Scéna s objatím v kostýme je jedna z najdojemnejších v tomto tisícročí.

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Nebolo to také príšerné, ako to z hodnotení vyzerá. Čakal som absolútnu zhovädilosť, napokon som bol viac-menej iba indiferentný. Keby na tom bola nálepka Star Wars, ktoré taktiež nikdy neboli originálne, polka z tých ľudí, čo to tu jednohviezdičkujú a odpadujú, by to žrala ako prasce šrot.

Crash (2004)

Takéto hranie na city som už dlho nevidel. Má to asi tak o 50 emotívnych scén viac, než by ten film mal mať na to, aby bol dobrý. A pritom ich pokojne mohli 50 vyhodiť, aj tak by ešte asi 100 zostalo.

Synecdoche, New York (2008)

"Není to ani tak film, je to prostě všechno." Tak pod toto sa podpisujem. Adept na najlepší scenár všetkých čias.

Bod varu (2021)

A. Fucking. Masterpiece.

Teď se nedívej (1973)

Reputácia tento film predchádza, a veruže je na to dôvod. Jeden z najlepších slow-burn thrillerov VŠETKÝCH ČIAS, na vrchole medzi snímkami ako Wicker Man či Angel Heart. Všetko to budovanie atmosféry a čakanie sa napokon dokonale vyplatí a ten strih, tá réžia sú aj dnes špičkové. A hudba!

Poslední noc v Soho (2021)

Toto by prisámbohu mali dávať v scenáristickej škole ako odstrašujúci príklad toho, ako totálne presrať third act filmu, ale že najviac, ako sa len dá. Mimoriadne dobré prvé dve tretiny, dôkladné budovanie atmosféry a napätia, dávkovanie "hrôz"... a potom sa to všetko zrazu zvrhne v zbesilé, bezcieľne pobehovanie v daždi pred bubákmi, ktoré smeruje k presne tomu klišéovitému, najviac basic záveru, ktorého ste sa v duchu báli, že ho Wright snáď použije, ale zároveň ste neverili, že ho Wright NAOZAJ použije, a ktorý by sa hodil možno do jedného z tých akožehororových zabijakov prázdnych večerov na Netflixe, ale v porovnaní so zvyškom filmu tu vytŕča ako päsť na oko.

Poslední večery na Zemi (2018)

Asi ešte nikdy som nevidel vydarenejší pokus o znázornenie toho, ako fungujú sny, než v posledných 50. minútach tohto skvelého filmu.

Holy Motors (2012)

Adept na jeden z klenotov svetovej kinematografie. Azda najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe, aký som kedy videl, a toľko významov, že miestni jednohviezdičkári zrejme do toľko ani nevedia napočítať. Potreba predstierať, masky, ktoré si denne nasadzujeme, život ako jeden veľký herecký akt, túžba byť niekým iným, pudenie zažívať stále niečo nové, hoci možno sprostredkovane... Šokujúce, skrz-naskrz originálne, hlboké, bravúrne.

Mrtví neumírají (2019)

Jedna hviezdička za ten stacked cast, aj keď je tých hercov na takúto tupú zhovädilosť škoda.