• Krátkometrážní

Kafka (1991)

O Kafkovi kafkovsky a vůbec ne špatně! Velice zajímavý počin od Soderbergha, když vezmeme v potaz, kdy snímek natočil. Irons hrál Kafku (všimněte si, že nikdo mu neřekl Franz) opravdu dobře a díky noirovské Praze zůstávám ještě u 4 hvězd.

John Wick (2014)

Akční snímek roku! Opravdu je to tak! John Wick je klasický temný mstitel, jenž byl vzbuzen ze svého odpočinku...a to se prostě nedělá!:o)) Keenu Reeves si vybral po pár letech konečně zas vydařený projekt (hned jsem si vzpomněl na Street Kings, Constantine či kultovní Matrix, dokonce bychom mohli srovnávat s Neesonovým Taken). Role, kde Reeves nemusí mnoho mluvit a především jednat, mu sednou na tělo. Herecké osazenstvo je velice dobré, potěší i několik vedlejších postav (Dafoe, McShane), někdy se dá přímo mluvit o cameo-roli (Bridget Regan, John Leguizamo). Hudba výborně dodává snímku na atmosféře. Co se opravdu povedlo, tak jsou dialogové scény, které gradují na maximum. K tomu ještě výborně natočené akční scény. Zdařilý střih a zajímavá choreografie z tohoto filmu dělají akční lahůdku áčkových vod. Jediné čím tento snímek míří do béčkovosti je přímočarý scénář, avšak ostatní složky filmu to extrémně vyvažují. David Leitch a Chad Stahelski jsou velice talentovaní, takže se moc těším na jejich další projekt. (Viděno v AMC Cicero, IL, USA.)

Muž odnikud (2010)

Filmy s tajemnými mstiteli šly vždycky na dračku, dokonce i tento jihokorejský byl velice úspěšný. Když pomineme skutečnost, že úvodní část byla taková utahanější, tak již dostaneme brilantní akční snímek, který stojí především na výborných bojových scénách (závěrečné střetnutí je opravdu skvělé) a dobrém hlavním protagonistovi. Příběh není nějak objevný, avšak v rámci žánru můžeme říct nadprůměrný. Hlavní hrdina si ale neměl stříhat vlasy, hnedka jeho charizma kleslo na polovic:o)). Pěkné 4 hvězdy.

Harvard Man (2001)

Nezávislý režisér James Toback nebude zrovna můj šálek kávy. Ze snímku mě nejvíce bavila komediální část, i když film je spíš kriminální drama ze studentského prostředí, kde jde hlavně o sex, drogy a prachy (někdo zapomněl na rock´n´roll, oh ne!). Jestli je Harvard opravdu takový, tak se začínám bát! (Opravdu tam můžete v pohodě spát se svoji učitelkou?) I když Sarah Michelle Gellar bych tam rád potkal:o)).

Chraň nás od zlého (2014)

Atmosférická pecka s výbornou hereckou sestavou. Derrickson ten hororový nádech opravdu umí natočit, že pak několik dní nepůjdete do sklepa! Bacha na kočky, démony a latinské nápisy :o)).

Hercules (2014)

Rattner se po delší době vytáhnul. Natočil, dle mého mínění, velice zábavnou akční podívanou, která ovšem mytologii Herculese využívá po svém, avšak to jsme věděli již rok dopředu, jak to scénáristé v Hollywoodu upečou:)). Snímek táhne především banda kolem Johnsona - zejména Sewell, McShane a naprosto šílený Aksel Hennie, který má první pořádnou roli v blockbusteru. Sice snímek obsahuje několik klasických cliché scén, ale kvůli zábavnosti a dobrým akčním scénám si to 4 hvězdy ještě zaslouží! Klidně bych zvládnul další pokračování:-).

Na cestě - Na cestě po Českém ráji (2007) (epizoda)

Velice zjednodušený pohled na překrásný Český ráj! Je mi ovšem jasné, že do 26 minut se nevejdou všechny přírodní a kulturní krásy tohoto kraje, ale vkládat tam Dětenice, které nepatří vůbec do tohoto regionu, je opravdu velká chyba nebo pěkně hnusná reklama! Sice se scénárista snaží být stále vtipný a díky rétorickým dovednostem Bartošky a Donutila je to pro diváka jistě uvěřitelné, avšak je toto potřeba, když se jedná o dokumentární pořad?

The Price of Milk (2000)

Nový Zéland je překrásná země, avšak zrovna tam normální filmy úplně nenatáčejí! Harry Sinclair natočil mix pohádky a romance s velice surrealistickou vložkou. No prostě opravdu hodně zvláštní mix, ale překvapivě je to dosti zábavné (např. mytí nádobí při koupeli). Karl Urban už byl za mlada sympaťák. Lepší 3 hvězdy.

Zmizelá (2014)

Snímek Gone Girl mě naprosto dostal (skoro až odrovnal)! Výborné herecké obsazení, perfektní režie, dokonalý scénář s velice znepokojivými scénami včetně závěrečné pointy. K tomu všemu ještě Fincher skvěle určoval tempo filmu, přitom mu zdatně sekundovala hudební složka od Reznora a Rosse (jejich třetí spojení je znovu dokonalé!), které skoro za 140 minut nepolevilo a z knižní předlohy vycuclo maximum. Zcela jasných pět hvězd! Film roku 2014.

Fargo (2014) (seriál)

Překvapivě skvostný seriál z prostředí zamrzlé Minnesoty, dokonce pro mě o dost lepší než původní filmové zpracování. Noah Hawley má Coenovce dobře nastudované. Ani nevím přesně proč, ale ta městská poetika mi hrozně připomíná kultovní Twin Peaks (a to není vůbec chyba!). Billy Bob Thorton a Martin Freeman jsou herecky naprosto perfektní (možná slovo boží je vhodnější)! Druhá série je úplně jiná, dokonce snad i lepší (a ta retro kamera je luxusní)! Třetí i čtvrtá série mi přišly o něco slabší, ale i tak tam bylo hodně zajímavých momentů. Celkově však zůstávám na stále 5 hvězdách!