Alfa a Omega (2010)

V tohtoročnej konkurencii animovaných filmov je ťažké obstáť akémukoľvek príbehu, a preto sa Alfa a Omega zdá byť horším filmom, než akým v skutočnosti je. Samozrejme, nemôže dosiahnuť kvality takých animovaných hitov, ako sú Ako si vycvičiť draka či Legenda o sovích strážcoch, ktoré majú vynikajúcu knižnú predlohu. Pod nižšiu kvalitu tohto príbehu sa podpísalo i materské štúdio Lionsgate, ktoré nemá dostatočné skúsenosti s týmto žánrom, a bezpochyby i nižší rozpočet. Na druhej strane, ak hodnotenie priblížime priemernej kvalite animovaných filmov, Alfa a Omega túto úroveň dosahuje. Príbeh je vcelku prepracovaný, cesta hlavnej dvojice domov v sebe skrýva vtipné i citlivé momenty. Starší i mladší vlci sú sympatickí a príbeh názorne ukazuje, že spoločenské rozdiely pri najdôležitejších okamihoch nezavážia, dôležité sú iba činy. Najväčším nedostatkom je animácia, ktorá nie je dostatočne prepracovaná a nesiaha ani po kolená vyššie spomenutým filmom. Film bol videný v 2D, kvalitu priestorového obrazu pri hodnotení tak neberiem do úvahy. Vcelku kvalitný príbeh i hudba vyrovná nedostatky v animácii a efektoch, a tak je trojhviezdičkové hodnotenie podľa môjho názoru namieste. (19.12.2010)

Anna's Dream (2002) (TV film)

Autori ANNINHO SNA sa snažili hrať na city, tak ako to už vo filmoch podobného žánru býva. Nedomysleli však, či vytvoria drámu alebo komédiu, hodnoverný film alebo film umelecký, avšak nesprávny po faktickej stránke. Výsledkom je nemastný - neslaný odvar tradičných myšlienok o postihnutých ľuďoch a ich vyrovnávaní sa s každodenným životom. Herci by sa rovnako hodili do nejakej Disneyho komédie pre deti - do svojich postáv nepridávajú žiadnu charizmu, keďže ňou sami neoplývajú. Snímku teda nemožno považovať ani za náučnú, ani oddychovú a práve táto rozplotenosť umožňuje iba podpriemerné hodnotenie. (8.1.2011)

Arthur a souboj dvou světů (2010)

Posledný z filmov o Arthurovi s názvom ARTHUR A VOJNA DVOCH SVETOV je natočený na základe poslednej časti knižnej tetralógie, ktorá je po úvodnej knihe najkvalitnejšie napísaným dielom. V podobnom duchu sa nesie i film - Luc Besson po obsahovo prázdnej dvojke pochopil, že veľkolepo sa tváriace heroické činy nezaberú, a tak radšej stavil na humor, priateľstvo a dobrodružnú púť na rozhraní animovanej a hranej snímky. Vtipných nápadov je tu, podobne ako v knihe, neúrekom, iba spomeniem napr. požiarnika, ktorý nikdy nevyliezol na rebrík či Arturových rodičov, ktorí svojim naivným pohľadom na zlého Maltazarda často zmenia vážne okamihy na zábavu. Otravnejším je už Selenin brat, ktorého kúsky už po prvých dvoch častiach novinkou nie sú, ale keď vystupoval v knihe, z filmu ho predsa vysadiť nemohli. Záver je mierne uponáhľaný a chýba nejaká pointa, ktorá by film dôstojne zakončila (scéna s Maltazardom v zaváraninovom pohári nie je to pravé orechové). Avšak, práve preto, že sa tretí Artur netvári byť dokonalejším a významnejším filmom, než akým v skutočnosti je, sa približuje na úroveň prvej časti a neklesá do fádnosti, v ktorej by sme našli tú druhú. (29.12.2010)

Benji's Very Own Christmas Story (1978) (TV film)

Ak sa všetky Benjiho Vianoce niesli v podobnom duchu, v akom ich zobrazil tento krátkometrážny film, tak toho psa úprimne ľutujem. Necelú pol hodinu strávime spolu s ním v nezaujímavom meste síce s peknou, avšak ničím výnimočnou vianočnou atmosférou. Stretneme sa s nie veľmi sympatickým Mikulášom, ktorý k rozvážaniu darčekov potrebuje technický podporný tím a pritom ani v najmenšej miere neevokuje posla Vianoc. Áno, istá prezentácia rozmanitých vianočných obyčajov je pozorovateľná, no o samotnom Benjim a jeho majiteľke sa nedá povedať takmer nič, keďže v krátkej stopáži nedokážu zaujať či niečím vyniknúť. Tá istá krátka stopáž však má aj jedno pozitívum - film rýchlo skončí a rovnako rýchlo zapadne prachom aj v archívoch TV JOJ +, ktorá ho v premiére vysielala, aj v mysliach divákov. (5.1.2011)

Benji 2: Dobře utajený kód (1977)

Z Benjiho gréckeho dobrodružstva by si mali brať príklad mnohé súčasné filmy o psích hrdinoch. Film je postavený na zmysluplnom deji, je vidno, že k jeho vytvoreniu pristupoval režisér s istou zodpovednosťou. Akoby aj nie, keď bol majiteľom hviezdy v hlavnej úlohe - sučke, ktorá Benjiho hrala. Okrem Benjiho sa na scéne objavia i iné zvieratá, niektoré v roli kladných, iné záporných charakterov, všetky však film obohacujú. Film však nestojí iba na roztomilosti domácich miláčikov, ale i na ucelenom príbehu s humorným nádychom, na ktorého konci zločincov, ako inak, dostane polícia. Hodil by sa však taký preklad originálneho titulu, ktorý by obsahoval aj Benjiho meno... Takisto platí, že autori nemali vysoké ambície, a tak vyššie hodnotenie si dokážem predstaviť iba u skutočných milovníkov podobných dobrodružstiev. (26.12.2010)

Bitevní loď (2012)

Svetová invázia v námornej verzii. V zásade je Battleship jedným z ďalších nie veľmi precízne premyslených sci-fi veľkofilmov s tematikou mimozemskej invázie, ktorého hodnotenie sa okrem subjektívnej mienky odvíja od toho, či je divák priaznivcom podobných filmov alebo nie. Ja mám tento žáner v obľube a preto udeľujem štyri hviezdičky, rovnako ako Svetovej invázii. Veľkým nedostatkom snímku je však absencia širšieho kontextu, do ktorého by bola invázia mimozemšťanov zasadená. Možno na to v jednom filme nebol dostatočný priestor, i tak je však celý príbeh málo prepracovaný (a tá potitulková scéna naznačujúca prípadné, i keď málo pravdepodobné pokračovanie, bola skutočne mizerná). Samozrejme, propagovanie USA bolo prítomné na každom kroku, čo je pochopiteľné, i keď v závere sa mohli tvorcovia aspoň trochu mierniť. Je však jasné, že kvalitný moderný veľkofilm s inváziou UFO, nástupca Dňa nezávislosti na seba stále necháva čakať. Zhliadnuté na DVD [originálne znenie] (8.8.2012)

Bitva u Gettysburgu (2011) (TV film)

Na rozdiel od veľkolepého (a zväčša opomínaného) historického veľkofilmu sa tvorcovia tohto snímku vybrali viac dokumentárnou cestou, čo prináša väčšiu autentickosť, ale aj menej dobrodružné a pútavé rozprávanie (a menší počet divákov). Našťastie však neskĺzli do sterilného výkladu historických udalostí, i keď zachovali chronologickú presnosť udalostí (o.i. členením dokumentu podľa jednotlivých dní, v ktorých sa bitka konala). Oceňujem, že bol zohľadnený pohľad obidvoch strán na konflikt, ktorý vhodne reprezentovali vojaci zapojení do bitky. Vďaka tomuto poňatiu môžu diváci nahliadnuť aj do "každodenného" života vojakov a, hlavne, dokážu sa vžiť do emócií, ktoré prežívali. Tento dokument si skutočne zaslúži prídomok "historický" a oplatí sa ho vidieť, i keď mapuje iba veľmi krátku etabu bojov vo vojne Severu proti Juhu. Pre získanie komplexnejšeho pohľadu na udalosti v rokoch 1861-1865 odporúčam podobný, i keď trochu ťažkopádnejšie nakrútený historický dokument Lee & Grant, ktorý analyzuje konanie dvoch najvýznamnejších generálov občianskej vojny (jeden z nich, generál Robert E. Lee stál na čele armády Konfederácie aj pri Gettysburgu, bitku preto spomína aj táto snímka). Zhliadnuté v TV [HISTORY Channel] [český dabing] (10.7.2012)

Centurion (2010)

Ďalšie sklamanie pre tých, ktorí očakávali príbeh verný historickým faktom, avšak, pokiaľ ide o dejovo i vizuálne zaujímavý rýchlo napredujúci dobrodružný film na pozadí historických kulís, tak CENTURION tieto podmienky bezchybne spĺňa. Záhady okolo zmiznutia Deviatej légie sa neobjavujú prvýkrát v tomto filme - objavili sa i v POSLEDNEJ LÉGII. Tvorcovia využili túto legendu a drsné prostredie Británie 2. storočia n.l. a vytvorili vzrušujúci príbeh. Na môj vkus bol dej príliš zhustený a dal sa roztiahnuť bez toho, aby začal nudiť. Takto však zaujme aj tých, ktorí majú radšej akčné než historické filmy. Ak ho teda nevnímame ako historickým faktom verný film, ide zatiaľ o jeden z najlepších dobrodružných filmov tohto roku. (30.8.2010)

Čarodějky ze země Oz (2011) (seriál)

Ak vezmeme do úvahy produkčné zázemie tohto štúdia, na tieto pomery ide o prekvapivo dobrú minisériu, vhodnú pre vysielanie vo sviatočnom čase. V prvom rade zaujme pútavým príbehom čiastočne sa odohrávajúcim vo svete čarodeja z Oz. Hlavná hrdinka je sympatická a učí sa cez svoje chyby, podobne ako ďalšie postavy, ktorí sa v iných príbehoch musia vyrovnávať so svojimi nadprirodzenými schopnosťami. Scenár si síce nezaslúži nomináciu na cenu Emmy, kým však pri televíznom seriáli by sa asi zápletky rýchlo minuli, na štyri časti (resp. dvojdielny celovečerný film) postačí. Posolstvo o víťazstve dobra v závere pekne vynikne a asi všetkých poteší, keď zlá čarodejnica oľutuje svoje chyby. Atmosféru dotvára sebavedomá, ale v niektorých miestach i citlivá hudba. Jediným negatívom sú vizuálne efekty, ktoré sú kvôli iste obmedzenému rozpočtu v niektorých miestach bolestne nedostatočné. To síce znižuje vizuálnu úroveň zážitku, ale nemá vplyv na obsahovú stránku. Ja túto zložku oceňujem a úsilie (alebo šťastie) tvorcov odmeňujem štyrmi hviezdičkami. (22.5.2011)

Čarodějův učeň (2010)

Vzrušujúca a vizuálne bohatá cesta čarodejným svetom, avšak bez štipky originality. Výber scenáristov nebol práve najvhodnejší... Problémom je, že i keď sa vo filme nachádzajú ako silné momenty, tak i zábavné scény, nie je tu ani okamih, akému podobný by sme nenašli v nejakom inom filme. Hlavným hrdinom je dospievajúci chlapec, ktorý má dar byť najsilnejším čarodejom. Avšak žiadny logicky zmýšľajúci divák neuverí, že magické umenie tento hrdina ovládne za pár hodín cvičenia v pivnicvi so svojím majstrom, pričom svoju výuku študent často prerušuje kvôli iným záujmom. Keď mal film dostatočnú dĺžku vhodnú pre podobné snímky, musí sa skončiť porážkou najvyššieho zla. A tak zrazu Dave dokáže čarovať i bez prsteňa, bez ktorého podľa pravidiel tohto čarodejného sveta nedokáže čarovať nikto. K ovládnutiu tejto schopnosti potrebuje zopár sekúnd. A keď pri súboji s najvyšším zlom jeho majster zomrie, Dave si zmyslí a oživí ho, aby bol šťastný koniec úplný. Z tohto procesu vzniká dojem, že učeň sa vlastne vôbec nemusí učiť. Filmu taktiež nepomáha hudba, ktorá v niektorých častiach bola akoby prehrávaná z Narnie či podobných fantazijných filmov. Autori sa jednoducho nesnažili vytvoriť niečím jedinečný svet, iba kombinovali už "existujúce". A táto chyba vyššie hodnotenie jednoducho neumožňuje. (11.8.2010)