Ano, šéfe! (2009) (pořad)

Na české poměry rozhodně nadprůměrná reality show a zajímavá sonda do prostředí a zákulisí českých restaurací. Pohlreich zcela viditelně kopíruje styl G. Ramseyho, protože v mnoha "civilních" rozhovorech se projevil jako úplně normální člověk, na rozdíl od toho nerváka, kterého předvádí v TV. Ale to rozhodně není špatně, dělá show a vytváří tlak a pro diváka je to velmi zábavné.

Na nože! (2010) (pořad)

Špatné. Kromě toho, že se nejedná o originální koncept (to by tak nevadilo), tak má i tragické zpracování. Doporučuji se podívat na americkou verzi Masterchef s Ramsey, kde můžete vidět, jak se to má správně udělat. Tady se Prima (asi v nějakém flashbacku k Vyvoleným) pokusila nakombinovat tyto dvě reality show a vyšel z toho paskvil, kdy ať jste kuchař jak dobrý chcete (o kvalitě všech účinkujících raději pomlčet, je vidět, že česká gastronomie nemůže být nikdy na světové úrovni, když nám vaří v kuchyních něco takového a to by měla být vlastně elita), ale stejně vás mohou vyřadit třeba spoluhráči (jak se stalo v jednom díle). Pohlreich je určitě odborník, ale Vaněk a ta ženská nejsou profesionálové, ale působí jako samo-vzdělaní amatéři. O nudných úkolech, které mnohdy s kuchařským uměním souvisí jenom velmi nepřímo, raději pomlčím. Pro mne rozhodně zklamání. O to větší, když tomu předcházela zajímavá reality show Ano, šéfe!

MasterChef (2010) (pořad)

Tak tenhle pořad jsem si stáhl v reakci na pořad Primy "Na nože!" a musím říci, že takhle má vypadat show z kuchařského prostředí. Nejen to, že i ten nejhorší soutěžící v USA předvedl daleko více než nejlepší tady u nás, ale hlavně je to opravdu o kuchařském umění a ne nějaká rádoby reality show ve stylu Vyvolení. V porotě sice hraje prim Ramsay, ale ostatní dva porotci nejsou pouhými přitakávači, ale jejich poznámky míří opravdu k jádru věci (což je oproti české porotě jako nebe a dudy). Nemluvě o celkově lepší kameře, grafice a střihům.

Pro hrst dolarů (1964)

Takového Clinta máme rádi. Žádné mazlení se a sentiment, ale drsňácký vzhled a ještě horší manýry, v koutku cigáro přes které drtí nějaké ty poznámky k chroptícím prostříleným banditům, válejících se v prachu u jeho nohou. Ano! Takovéhle westerny máme rádi :)

Pro pár dolarů navíc (1965)

Clint Eastwood natočil už i lepší westerny, na druhou stranu kolik bylo natočeno lepších westernů celkem? Moc jich nebylo a spočítal by je na prstech jedné ruky i člověk, který pracuje celý život na pile.

Vikingové (1999)

Námět poměrně zdařilý, vezme se nějaká temná legenda a pěkně se to přibarví poetickým vyprávěním cizince v cizí zemi (který se naučí cizí řeč za pár večerů u táboráku - kam se hrabe Einstein). Ovšem tím veškerá pozitiva končí. Bojové scény jsou naprosto nepřehledné, děj se vleče jak dýchavičný autobus na Sněžku a když už si myslím, že teď se to konečně pořádně rozjede, tak je najednou konec. Kde je nějaké finále?

Noční můra v Elm Street (2010) odpad!

Můžete u hororu usnout? Mne se to málem podařilo. Tenhle film jsem musel vidět nadvakrát, protože v jeden kus to byla až přilišná nuda. Až na konci filmu mne napadlo, že jsem se vlastně zapomněl bát. Jenže ono nebylo čeho. I když je Fredy chcípák a naprosto "oničemák", tak hlavní postavy mu zdárně šlapou na paty a v druhé polovině filmu jsem Fredymu už držel palce, aby už je všechny konečně sejmul a byl od nich klid.

Paranormal Activity (2007)

Záleží na úhlu pohledu, na který film budete nahlížet. Můžete na něj koukat jako na fandovský snímek pár nadšenců do hororu (protože to celé stálo 15 tisíc USD, což tollik u velkofilmů stojí tak toaleťák v mobilním WC :)) a pak dostanete obrovský kus profesionální práce (s ohledem na cenu) a vděčný příběh ala Blair witch, který je natočen pro diváky, kteří milují, když se bojí. Pak na to lze koukat i na jako velkofilm se vším všudy, protože vydělal více než 200 mil USD (a kolik takových filmů je?) a z hlediska vložených nákladů jde možná o nejziskovější film vůbec. Pak tomu samozřejmě můžete začít vytýkat nehodnověrné chování herců (ona je děsná pipka) a tak trochu salonní triky. Ale já mám rád horory a rád se u filmů bojím a Paranormal Activity to splnilo více než vrchovatě.

Solomon Kane (2009)

Něco takového tady dlouho nebylo. Naprosto nekompromisní nářez, žádné hrdinské eposy, kdy se hlavní hrdina rozhodne mstít na základě nějakých vyšších cílů a záběry na nějaké to zvěrstvo v minulosti je řešeno pouze dramatickou hudbou a záběrem na vyplašené holuby. Tohle ale není příběh Solomona, který je drsný jako smirglový papír a tvrdý jako křemen. Tady se bez milosti vyvraždí sympatická rodinka (pěkně zblízka), podřízne malý kluk a až potom tedy Solomon vyměkne, aby s sebou na divokou jízdu do pekla, vzal tolik nepřátel kolik jenom zvládne. Do toho špetka té syrové magie a depresivního prostředí české krajiny, ušmudlaných nepřátel, které Solomon kosí tak, jak to ani Arnold za časů Barbara Conana nezvládal (ten měl jenom jeden meč :)). Jo, příběh i prostředí je depresivní a naděje v celém filmu není ani ždibínek a chápu, že tohle pod nos mnohým prostě nejde (obzvláště některým recenzentům), ale musíme se koukat na film v rámci hranic dané kategorie a pak dostaneme rozhodně kvalitní kousek, který splnil očekávání fanoušků. Jasně, herecké výkony by mohly být lepší (i když J. Purefoy je bastard k pohledání), triky také, ale o tom tenhle film přece není. Vzpomeňme si na Barbara Conana jako prapůvodce tohoto typu filmů a srovnávejme. Pak z toho Solomon Kane vyjde nadmíru dobře.

Svítání (2009)

Tak skvělý nápad - svět upírů, kde lidi jsou silně nedostatkovým zbožím a žije se hlavně v noci - byl sražen naprosto nudným a zmršeným zpracováním na úroveň béčkového televizního filmu. Film obsahuje obrovské kvantum nesmyslů, kdybych měl všechny popisovat, tak bych tady asi strávil dva dny, ale i překvapivě pár vynikajících nápadů ("Vy asi nebudete kávový typ" :)) a to nemluvě o tom konci, který je pro další pokračování otevřenější než tunel Blanka pro propadnutí stropu. Celkově ovšem zklamání non-plus-ultra.