Tenkrát na Západě (1968)

Nesmrtelná harmonika a Ch. Bronson ve westernu, který si nehraje na žádnou romantiku a je etalonem tohoto druhu filmu. Možná jenom některé filmy s Clintem Eastwoodem se blíží v kvalitě a atmosféře, ale tenhle film nikdy nezapadne.

Zelená míle (1999)

Je vidět, že Darabont má věznice v malíku :) Tenhle příběh je někde na pomezí drama a milého lidského příběhu (který skončí na elektrickém křesle). Film umí pohladit po duši, ale i vyvolat velké emoce (hlavně postava Douga Hutchisona, kterou máte chuť přivázat na elektrické křeslo bez odkladu).

Sedm (1995)

Pane jo! Strhující Morgan Freeman a Brad Pitt v jedněch z nejlepších rolí. Mistrně stupňovaná zápletka a poměrně šokující rozuzlení, které má do klasických amerických happy endů zatraceně daleko.

Schindlerův seznam (1993)

Bohužel pro film znám i historické souvislosti Oskara Schindlera a z tohoto důvodu se mi nelíbí až přílišná glorifikace jeho osoby ve filmu. Proto dávám tak nízké hodnocení. Pokud bych se koukl na film bez této znalosti a pouze hodnotil filmařské umění a herecké výkony, tak film by určitě obstál minimálně na čtyři hvězdy.

Kmotr (1972)

Přestože si filmy rozhodně zaslouží nejvyšší možné hodnocení, tak za sebe musím říci, že kniha mne chytla více. Ale pokud se na film podívám bez souvislosti s knihou (a její atmosférou), tak se jedná o vynikající dílo, právem řazené mezi klasiky světového filmu.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Jack Nicholsona si pamatuji hlavně z posledních let, kdy hraje nerudné stárnoucí seladony. V tomhle filmu (zamlada) zazářil tak, jak to nikdo nečekal a možná to bylo překvapení i pro Miloše Formana, který se tímto filmem nesmazatelně zapsal zlatým písmem do knihy Best of Hollywood.

Forrest Gump (1994)

Úžasně odzbrojující příběh prosťáčka, který si dělá velmi jemnou a inteligentní legraci z amerického snu. Vynikající výběr hlavního herce, protože Tom Hanks je ve své roli prostě skvělý! Vidět a zemřít :)

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Komentáře / Hodnocení většinou využívám k tomu, abych filmu vytkl to, co se filmařům nepovedlo. Jenže u Vykoupení z věznice Shawshank mne nepadá vůbec nic, kromě naprosto bezvýznamných detailů. Myslím, že je to opravdu zaslouženě Nr. 1 na CSFD.

Motýlek (1973)

Jako obvykle bývá knižní předloha lepší než samotný film, ale je pravdou, že se filmařům povedlo nosnou myšlenku na plátno vložit, spolu se skvělým Steve McQueenem se tenhle film určitě řadí ke klasice kinematografie.

Once (2007)

Ve světě plných megalomanských projektů tenhle film nejen nezapadl, ale naopak vyletěl nahoru aby zazářil. Je to takový milý, malý film o jednom malém, ale milém příběhu. Jasně, že celý film drží nad vodou hudba a že vlastní příběh je jenom taková epizodka o ničem, jenže o tomhle to přece celé není. Právě to, jak je film civilně natočen, jak (ne)herci hrají a o to více si užívají scény s hudbou (perfektní hlavně irská hospůdka a "jammující" osazenstvo) - a navíc ten Oscar! Už málokde je vidět taková čistá radost z ocenění jako když si pro Oscar doslova přiskotačila tahle dvojice.