Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

POZOR, TENTO KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY. Takže... První půlka filmu byla trochu méně záživná, ale ani netvrdím že jsem se nudil. Druhá půlka už byl téměř nepřetržitý akční boom, který střídalo jen několik zajímavých filozofických momentů. Teď k postavám. Ben Solo alias Kylo Ren se konečně začíná stávat slušným záporákem a moment, kdy zabil Snoka, byl opravdu překvapivý. I Rey se nám dost slušně vyvíjí a líbí se mi, že alespoň prozatím oficiálně nepoužili rodičovské klišé. Co se týče Luka, to je pro mě trochu zklamání. Tedy spíš jeho smrt je pro mě zklamáním. Jako zapšklý muž, který ztratil veškeré ideje, mi skvěle seděl a herecký výkon Marka se mi moc líbil, o tom žádná. Ale že následně zemřel víceméně jen tak z nudy, i když jeho "souboj" s Kylem byl jen astrální projekce...to je pro mě trochu hořké sousto. Upřímně, jeho smrt jsem čekal, ale také jsem čekal že to bude nezapomenutelný moment, například v nějakém legendárním souboji. Ale nedá se nic dělat, už je to tak. Líbil se mi vývoj vztahu mezi Benem a Rey. Oba se od EP. VII herecky zlepšili a z Kyla se konečně začíná stávat slušný záporák, jak jsem již zmínil na začátku. Celkově mám z epizody VIII dobrý dojem a byť to není dokonalé dílo, ze světa SW je to jedna z těch výrazně lepších epizod. Za mě tedy převažuje spokojenost, a už se nemohu dočkat zavěrečné epizody trilogie.

Viking (2016)

Po technické stránce je film vypiplaný ve všech detailech. Herecké výkony netřeba nějak rozpytvávat, nikdo mě vyloženě nezklamal a postavy knížete a jeho pobočníka Svenelda byly zahrané vyloženě skvěle. Co bych filmu vytknul, je velká chaotičnost děje a taktéž chaotické jednání většiny postav. Po většinu filmu člověk vůbec nechápe, proč některá postava udělala to či ono, a mě k pochopení pomohla jen celkem značná znalost historie Kyjevské Rusi. Příběhy postav nejsou příliš rozvedené a tak si s výjimkou Svenelda a Vladimíra k nikomu nejde vypěstovat nějaký větší vztah. Normálně bych dal takovému filmu maximálně tři hvězdy, ale dávám 4, hlavně kvůli tomu, že kvalitních rubaček ze slovanské, potažmo varjažské (vikingské) historie moc nenajdeme, a když, tak jen v televizní produkci, která toho mnoho nenabídne.

Zelená míle (1999)

Tento film, stejně jako jeho předlohu je velmi těžké popsat slovy. V úvahu by přicházeli snad jen superlativy, jako geniální, neskutečné, nebo ještě lépe boží zázrak. Udržet u tohoto snímku své emoce na uzdě a neprosmrkat polovinu filmu vyžaduje maximální sebezapření a u některých scén si dovolím říci, že je to dokonce nemožné. Herecké výkony skvělé, věčná škoda že geniální Michael Clarcke Duncan, budiž mu země lehká, nedostal za tento film Oscara, to je podle mě velká nespravedlnost. Zkrátka a dobře, nepopsatelné dílo.

Válka o planetu opic (2017)

Chápu, že tomu, kdo očekával čistokrevnou akci, nemusí závěrečný díl trilogie úplně sednout, ale za mě naprosto okouzlující blockbuster, který se zaměřuje téměř výhradně na opice a jejich emoce. CGI naprosto dokonalé, skoro až naprosto realistické. Příběh je poměrně jednoduchý, ale skvěle vystavěný a gradující a navíc podtržený perfektními hereckými výkony ústředního dua Andy Serkis a Woody Harrelson. Celý film navíc podtrhuje skvělá kamera a úžasný minimalistický soundtrack Michaela Giacchina. Více než důstojné završení "opičí trilogie". EDIT: Po třetím zhlédnutí během tří let upravuji své hodnocení na plné. Ty emoce mě dostali až k pláči.

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Jsem spokojen, až překvapen. Po průměrné čtyřce jsem toho mnoho nečekal, ale světe div se, on je z toho jeden z nejlepších dílů série. Herecký ansámbl myslím svou roli zvládnul slušně, opět vládl Geoffrey Rush. Rozpočet se podařilo zúročit na výbornou a monumentální kulisy a skvělá akce, která nepřerušeně válcuje téměř celou druhou půli filmu jsou pro divácké oko lahůdkou. A samotný příběh je asi po jedničce druhý nejsilnější. Takže jen houšť a pokud si pirátská série nadále udrží takovou kvalitu, klidně si vychutnám i nášup v podobě dalšího dílu. Jedinné, co mi trochu vadilo, že ač uběhlo od "trojky" podle všeho cca dvacet let, postavy téměř vůbec nezestárly a mladé posily vypadají jako vrstevníci těch starších.

Život (2017)

Ze začátku to vypadalo na inteligentní sci-fi v pěkném desingovém obalu s dobrými hereckými tvářemi a slušnou zápletkou. Nakonec se to zvrhlo v klasickou béčkovou vesmírnou vyvražďovačku, ale nedá se říct že by mi to nějak vadilo. Ve finále poctivá zábava u které jsem se nudil jen v opravdu několika scénách, slušných 70%.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Paráda, paráda a ještě jednou paráda! Parádní akce, parádní hlášky, parádně vyhrocené a emoční finále, zkrátka paráda!

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Kdo čekal rozmáchlý historický epos, musel být zklamán. Ovšem kdo čekal akční fantasy rubačku říznutou trochou té historie, přišel si na své. Velmi zajímavý způsob, jak ztvárnit jednu z největších evropských legend a mě osobně se velmi líbil, jsem spokojen :)

Vetřelec: Covenant (2017)

Po prvotním shlédnutí ve mě převažuje pocit spokojenosti nad řemeslně dobře dovedenou prací. Covenant se mi jeví jako pokus o něco mezi Prometheem a klasickým Alienem. Je tu stále přítomna filozofická rovina, která je zde ale pravidelně střídána klasickou hororovou akcí, která mi tak chyběla v Prometheovi. Řekněme to stručně: Po reakcích některých lidí jsem čekal takřka průser a zklamání, ale nic z toho se nedostavilo. Necítím sice ani nadšení, jaké ve mě vyvolává klasický Alien a jeho druhé pokračování, ale to bych chtěl asi moc. Pokud Ridley půjde touto cestou a další pokračování ještě zdokonalí, budu spokojen. 75%.

Neporazitelný: Návrat krále (2016)

S filmem naprostá spokojenost. Příběh jednoduchý, ale solidní, Adkins hraje na své možnosti velmi dobře a dokonce fungují i emoce. Souboje samozřejmě chuťovka, tak skvěle natočená akce se jen tak nevidí. Vůbec by mi nevadilo, kdybychom se dočkali dalšího dílu.