Stvořitel (2023)

Jeden z najpriemernejších sci-fi blockbusterov vôbec. Divák si príde po originálnu nálož plnú nápadu a dôvtipu na pozadí postapokalyptického sveta a dostane akúsi nemastnú-neslanú a dejovo prázdnu filmovú nádobu, ktorá sa kvalitatívne naplní ozaj len do štvrťky a totálne v sebe utopí potenciál. Hlavný hrdina bez emócie a kvality a celé sa to nieslo v duchu veľmi pokazenej fantasy rozprávky. Hviezda navyše za celkom slušné digitálne efekty, ale to jednoducho nestačí. 50 %

Vánoční dobrodružství (2022)

Vo všeobecnosti sú všetky filmy o deťoch pekné a milé tak ako je aj samotná detská duša. Tu mi trošku vadil nevyužitý potenciál ústrednej veľmi sympatickej dvojice, ktorá dostala deravý a pomerne hlúpy scenár bez nejakého nápadu. To potom aj z filmu urobí len ťažký podpriemer. Žiaľ. 40 %

Sparta (2022)

Podobne ako v prvom snímku Rimini, sa Seidl rozhodol zabrdnúť do ďalšej tabuizovanej témy, a to svojským spôsobom. V mnohých ohľadoch mi preto tento režisér pripomína Larsa von Triera, ktorý nemal problém otvárať kontroverzné témy ešte kontroverznejším spôsobom. Sparta je v podstate akýmsi profesorským pohľadom na problematiku pedofílie ako takej, ktorý ale mne vôbec nesadol. Pozerať väčšinu filmu na niečo ako detský tábor a aktivity v ňom mi ozaj nepríde ani trochu zaujímavé a navyše hlavný hrdina bol neskutočne nesympatický, ale to bolo asi aj zámerom. 45 %

Falcon Lake (2022)

Artový teenage snímok, ktorý mal od hororu tak ďaleko ako ja od kozmonauta, ale ktorý zároveň ponúkol komornú drámu na pozadí romantického vzťahu. Devízou filmu je isto akási dávka mysterity, ale nebolo to plne dotiahnuté do konca a emócie prenikali na diváka len v malej miere, teda aspoň na mňa. Nie veľmi sympatická ústredná dvojica filmu taktiež nepomohla. Na jednu projekciu fajn, ale na mňa až príliš zbytočne art. 55 %

Vánoční příběh (2022)

Páni producenti, kde sa to vytratila nejaká kreativita? Mám pocit, že poslednou originálnou českou komédiou boli Pelíšky. Tento snímok recykluje kopec prevarenej vianočnej filmovej kaše zaobalenej do typického vianočného klišé. Zopár úsmevných momentov tu síce bolo, ale na lepší ako priemer to nemá šancu vydať. 50 %

Odpočítavanie, posledný film Ivana Palúcha (2022)

Kaleidoskopický pohľad na život a tvorbu významného slovenského herca a člena legendárnej generácie hercov Ivana Palúcha, ktorý nás preslávil ozaj výnimočnými postavami, najmä v podaní Adama Šangalu. Spätný pohľad na jeho umelecký život a aj zákutia, ktoré mu priniesol komunistický režim. Trošku mi tu chýbalo viac informácií z osobného života, ktoré by ešte viac dokreslili pozadie jeho myšlienok a pocitov. Každopádne ale ako faktografický doplnok pre diváka je to super. 60 %

Zachraňte tygra (2022)

Klasická rodinná dobrodružná rutina s hlavným dejovým spojením človeka a zvieraťa. Jediný rozdiel je v etnicite hlavných postáv a v nádhernej scenérii nepálskej prírody. Inak ale v zásade na jedno kopyto s podobnými filmami. 55 %

Pongo Calling (2022)

Týmto dokumentom režisér prináša civilný a tématicky nevnútený pohľad na rómsku problematiku a na jej možné spôsoby riešenia. Je tu množstvo reálnych záberov, ktoré utvárajú zaujímavú celkovú mozaiku. Škoda len, že sa tu viac nekládol dôraz na konkrétne výsledky. Každopádne ako pocta zosnulému to obstojí. 60 %

Moc (2023)

Snímok so skvelým námetom pekne vykresľujúcim aj súčasné tunajšie politické pomery, ktorý ale totálne rozbije zlá réžia a v mnohých prípadoch až podpriemerné herecké výkony. Je to škoda, lebo sme sa mohli dívať na jemnejšiu kvalitatívne podobnú verziu Svine, takto tu ale máme len veľmi slabý výplach. 40 %

Dej si pohov, mladej! (2022)

Francúzsky rodinný snímok, ktorý miestami chytí za srdce, miestami jemne pobaví a v konečnom dôsledku prinesie do popredia aj dôležitú tému. V globále ale tento film je podávaný s množstvom zbytočného klišé a s príliš jednoduchou dejovou linkou, ktorá nerozvinie jednotlivé charaktery do takej miery, aby sa s nimi divák stotožnil. Ale to je problém viacerých francúzskych filmov podobného typu. Takže za mňa príjemná jednohubka na jedno pozretie, ale nič viac. 60 %