Stávka (1925)

Na svoju dobu vcelku kvalitný film aj s ohľadom na upravenú HD verziu, ktorá bola pustená do kín. Tento archaický typ filmu si občas rád pozriem už len kvôli tomu, aby som si uvedomil, kam až sa kinematografia a celkovo technológie posunuli za 100 rokov. Dovolím si tvrdiť, že v tom čase sovietska filmová éra dosahovala svoj vrchol, čo dokazuje aj tento snímok. Zub času ale nepustí a teraz už je to skôr pre fajnšmekra. 55 %

Menu (2022)

Vcelku výživný bizár, ktorý ťaží najmä z perfektného budovania temnej a tajomnej atmosféry na pozadí rôznych ľahko satirických komentárov, pričom dve ústredné postavy doslova ťahajú celý snímok. Ralph Fiennes a Anya Taylor-Joy (na ktorú mám slabosť) by si nejaké to ocenenie zaslúžili. Tri štvrte filmu to funguje, avšak záverečné vyústenie to už celé pokazilo a celkový dojem zo snímku išiel do hajan. A Nicholas Hoult bol otravný až na zabitie. 70 %

Nezanechat stopy (2021)

Poliaci prekvapili a prišli s jedným z ďalších snímkov z čias totality, ktorí verne a skľučujúcim spôsobom zachytáva tunajší režim a jeho mašinériu v plnej kráse. Dámy a páni rusofili, takto nejako to vyzerá aj v dnešnom Rusku, kedy sú potláčané ľudské práva jedna radosť a vládna mašinéria vás zvalcuje za čo i len trošku odlišnejší názor. Tento film je dobrým mementom toho, kam sa nechceme dostať a že sloboda nie je žiadnou samozrejmosťou. Palec hore za réžiu. 80 %

Pobřežní hlídka (2017)

Nie nie, ako pocta legendárnemu seriálu asi ťažko, ako paródia na legendárny seriál slabé. Vzniká z toho teda nejaký divný miš-maš scénok z legendárnej pláže, ktoré absolútne nedávajú zmysel a dejová linka sa rozpadne prakticky na začiatku. Zopár funny momentov sa tu našlo, ale celkovo to slušne povedané šlo do sračiek. Cameo Hasselhoffa a Pamely potešilo, ale dalo sa to aj rozumnejšie zakomponovať. Každopádne palec hore za Alex Daddario, kvôli ktorej by som si to pozrel hádam aj znova, aj keď by som to pretrpel. 40 %

JFK návrat: Za zrcadlem (2021)

Plnokrvný a faktami obohacujúci dokument, ktorý vás vnesie do desivého sveta americkej politiky plnej intríg a mocenského boja. Táto nechutná vražda je neustále pod rúškom tajomstva a tento film vysvetľuje dôvody. Žiaľ, tieto skutočnosti len nahrávajú odporcom Ameriky ako takej a tým, čo velebia vraždiacu beštiu z Moskvy. Každopádne je ale potrebné o tom hovoriť, nakoľko Kennedy bol pre mnohých symbolom slobodného sveta a Stone to v závere aj emotívnym spôsobom vyjadruje. Určite jeden z najlepších dokumentov poslednej doby. 80 %

Pobřežní hlídka: Havajská noc (2003) (TV film)

Tento seriál som mal rád a preto som nemohol opomenúť ani tento rozlúčkový špeciál, ktorý vcelku emotívne dáva dokopy tie najznámejšie tváre pôvodného seriálu a združuje ich vo svojom poslednom dobrodružstve. Dá sa povedať, že taký posledný výstrelok Hasselhoffa s cieľom čo-to ešte zarobiť. Navyše celé to snaženie dáva dole neskutočne primitívna dejová zápletka, ktorá bola miestami až smiešna. Takže zmiešané pocity, ale zároveň riadna dávka nostalgie. 45 %

Láska to nebyla (2020)

Veľmi cenný a hodnotný dokument, ktorý verne rozpráva o útrapách vo vyhladzovacom tábore v Osvienčime a o tom, ako sa z dobre mienených činov môže stať neskôr aj láska. Obdivujem odvahu vtedajších ľudí sa vzoprieť osudu a snažiť sa prežiť takmer neprežiteľné. Tvorcovia pekne zobrazujú dilemu Heleny Citron, ktorá mala ísť svedčiť v prospech Franza Wunscha - v tom čase to bola ozaj Sophiina voľba. Podobných dokumentov by sa malo točiť ešte viac a malo by to byť povinné pre tých občanov, ktorí dokážu vhodiť svoj lístok novodobým náckom, resp. tým, ktorí zneužívajú pudové témy na návrat k moci. 80 %

Pobřežní hlídka (1989) (seriál)

Tento seriál je legendou, nech má akékoľvek hodnotenia a nech má každý akýkoľvek názor na neho. Nepoznám človeka, ktorý by nevedel, že takýto seriál vôbec existuje. Baywatch som hĺtal už ako malé decko a aj keď to bola v zásade prehliadka testosterónu, bavilo ma na to pozerať. Dnes s odstupom času mi väčšina častí príde z čeľade trápnejších, ale stále to hore ťahali nádherné dámy, ktoré sa v tomto seriáli postupom času objavili - od charizmatickej Eriky Eleniak, nezabudnuteľnej Pamely Anderson, ultra sexi Carmen Electra, sympatickej Brooke Burns až po čistokrvnú havajskú krásku Stacy Kamano. A nemožno zabudnúť na doslova "nesmrteľného" Mitcha Bucannona v podaní Davida Hasselhoffa. Keď opomeniem Knight Ridera, tak toto je jeho životné dielo. 60 %

Událost (2021)

Aj keď sa Francúzi opäť raz priznali k tomu, že nevedia točiť filmy s presahom emócií na diváka, tento film je v niečom výnimočnejší. V prvom rade je to zaujímavosť a unikátnosť námetu a výrazná aktuálnosť témy aj v súčasnosti, nielen v minulosti. V druhom rade je to bezpochyby mladá krásna herečka, z ktorej srší charizma a vidím v nej istú podobnosť s Judit Bárdos v našich končinách. Tieto dva aspekty dodávajú filmu istú výnimočnosť a aj preto ho vrelo odporúčam. 75 %

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Už prvý Black Panther ma nejako zásadne nenadchol a tak je tomu aj v tomto pokračovaní. Ako pocta zosnulému Chadwickovi Bosemanovi to poslúžilo so cťou a citom k jeho postave, avšak vo väčšine príbehu to bola len priemerná vata, ktorá potom viedla k očakávanému výsledku a prakticky nulovému dejovému zvratu. To, že sa do osoby Black Panthera prevtelila žena, možno trošku oživí univerzum, ale stále sa nemôžem zbaviť pocitu, že táto postavička celkovo akosi nezapadá do konceptu MCU a dosť ma tam vyrušuje. A tej premrštenej stopáži som tiež nepochopil. 60 %