Trainspotting (1996)

Celkom vkusne a uveriteľne natočený film o snahe hlavného hrdinu vyhrabať sa z drogovej závislosti. Trochu čiernobiely v tom, že život bez drog zobrazuje ako konformný a stereotypný v protiklade so vzrušujúcim, ale morálne pochybným životom drogového závisláka. Je to veľmi dobrý film, ale napr. Requiem For A Dream je silnejší a viacvrstvový. Jasné, tým že film príliš nezaháňa veci do extrémov, je pomerne ľahko stráviteľný, ale príde mi to na úkor odkazu. Vypichol by som funkčné použitie vizuálnych efektov - spracovanie drogových halucinácií je nie príliš bombastické, ale o to funkčnejšie a silnejšie.

Napříč vesmírem (2007)

Snažiť sa v muzikálovom duchu spracovať už trochu prevarenú dobu sixties je myslím dosť odvážny pokus. Z onej doby totiž ostala kopa skvelých súdobých umeleckých i faktografických dokumentov, a latka je nasadená dosť vysoko. V tomto kontexte je film milý gýčik. Je sladký, patetický, historizujúci, obohraný, a príliš to vo mne nevzbudilo záujem a chýbala tomu uveriteľnosť. Myslel som si, že aj keď by bol film povrchný, bude zhliadnuteľný aspoň vďaka pesničkám. Figu, to som ešte nevedel, že pôvodná hudba od The Beatles vo filme nezaznie vôbec, zaznejú iba akési podivné coververzie. Presladlé spracovanie mojich obľúbených "beatlesoviek" do vyprázdnenej a príliš umelej podoby súčasnej popmusic bolo posledným klincom do rakvy - práve Beatles boli kapelou, ktorá v 60tych rokoch tieto schémy popmusic rozbíjala a ignorovala. Bez pesničiek je to iba plytký a schématický film recyklujúci onú dobu do pár jednoduchých a všeobecne známych vzorcov. Škoda, no.

Karl a Marilyn (2003)

Osobitý humor a originálne spracovanie. Pri krátkej stopáži to nestihne nudiť. Dobrá stručná rozprávka pre dospelých, síce ničím hlbokomyseľná, ale aspoň spracovaná osobito a neopozerane. Animácia a celkový naivný prístup mi vzdialene pripomenuli Maxipsa Fíka - i keď ho vlastne poznám iba v statickej, knižnej podobe. Páči sa mi štýl humoru, krásne parodovanie a prznenie konvenčných ľudských činností:)

Hvězdné války podle Turka (1982)

Tento film je šmerc. Obávam sa, že v niektorých ohľadoch je naozaj ťažko prekonateľný. Dôvodom však v tomto prípade nie je iba komický efekt, ktorý tu všetci zdôrazňujú. Áno, v tomto smere je film pecka - bojové scény kde hrdina švihom svojej dlane odtína ruky obludám v kostýmoch pripomínajúcich detské ochotnícke divadlo, a do ktorých neustále hrá zvučka Indiana Jonesa sú nezabudnuteľné. Chuck Norriss je oproti hlavnej dvojici hrdinov iba mľandravá cintľavka. Celý film je jedna prekrásna psychiatria. Pre mňa osobne sú však nezabudnuteľné aj poniektoré absurdne filozofické repliky či dialógy, čosi medzi Woodym Allenom a Daniilom Charmsom. Taktiež multižánrovosť filmu je až obdivuhodná - čosi medzi historickým filmom, sci-fi, dobrodružným filmom á la Indiana Jones a splatterom v podaní detského ochotníckeho divadla. Tento film de facto nemá slabé miesta, od začiatku až po koniec je to vo všetkých týchto smeroch úžasný nářez, a najlepšie herecké výkony tam jednoznačne podávajú kone, ktoré pri pohľade na všetku psychiatriu okolo nich nehnú ani brvou... Najdôležitejší je však na tomto filme jeho parodický prvok. Film vo svojej podstate totiž nie je obsahovo príliš odlišný od svojich vzorov, ktoré viac či menej okato kopíruje, a človek si odrazu uvedomuje, aké sú všetky klišé akčných, dobrodružných, bojových a historických filmov neuveriteľne vtipné až vtedy, keď ich vidí v takejto obnaženom a technicky desnom spracovaní. Keby niekto chcel nafilmovať zamýšľanú paródiu na takéto filmy, rozhodne to nedopadne lepšie než Man Who Saves The World... Film má prehľadný dej v ktorom sa nedá stratiť, sympatický tupý humor a nemá slabé miesta. Plných päť hviezdičiek.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Oproti knihe, film pôsobí omnoho jednotnejšie, čo je jeho hlavná prednosť, ale i slabina. Prvý diel tejto knihy sa začína ako rozprávka a končí ako "vážny" fantasy príbeh. Jackson tu tie naivnejšie elementy v úvode filmu eliminoval ako sa dalo, a namiesto rozprávky z toho urobil drámu od začiatku až do konca. Práve v tomto smere film pokrivkáva, predloha je totiž miestami až príliš "naivne" písaná (nie v zlom zmysle slova), a na filme ktorý má väčšie ambície, to nezriedka vidno. Na rozdiel od nasledujúcich dielov, film je dejovo lineárny a ide o zbierku epizódok, prestreliek, súbojov a dialógov, dokopy spojených motívom putovania hlavných hrdinov. Jackson tu prejavuje cit pre atmosféru, vizuálnu stránku filmu, i budovanie napätia, ale tieto jeho schopnosti naplno vynikli až v ďalších dvoch dieloch filmu.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Aha. Obrovské, veľkolepé, prepracované... hehe. No. Z formálnej stránky je film v poriadku. Ide samozrejme o bežnú fantasy drámu, lenže v tomto prípade vskutku košatú a dlhočiznú. Filmová trilógia je v tomto smere trochu vyrovnanejšia a jednotnejšia než knižná, a "trojka" má v tomto prípade výhodu celkom svižného deja s množstvom vyvrcholení a vzájomného preplietania jednotlivých rovín. Pri výhradách, že tento film oproti predošlým dvom neprináša nič nové by som sa trochu zastavil - je známe, že trilógia vznikala ako celok, bola točená v podstate "naraz" a v tomto smere ju deliť na jednotlivé filmy je kontraproduktívne. Ak film hodnotím tak ako bol mienený, ako fantasy "megasága", ako remeselné a vizuálne orgie a bežnú divácky prístupnú drámu, päť hviezdičiek si to zaslúži. Jediná moja výčitka smeruje k zakončeniu filmu - Peter Jackson sa v tomto smere od knihy odklonil až priveľmi v snahe všetky dejové vetvy zakončiť čo najkrajším happyendom, a miestami to v tomto smere prehnal až príliš. Záverečná scéna rozlúčky je potom naťahovaná až za hranice únosnosti... ináč jeden z toho mála filmov tohto typu, ktoré ma svojho času celkom bavili.

Amadeus (1984)

Historická (historizujúca?) dráma miešajúca realitu, fikciu a mystifikáciu. Jeden z tých dobre natočených filmov, ktorý šiel mimo mňa. Napriek výbornému spracovaniu, ktoré chytí aj ľudí bez vzťahu k Mozartovej hudbe, film je v podstate bežná "čiernobiela" dráma, vzostup talentovaného človeka vs. zloduch, ktorý ho chce zničiť, génius vs. priemernosť. Pridanou hodnotou je v tomto prípade (netrúfam si posúdiť, do akej miery pravdivý) pohľad do zákulisia Mozartovej tvorby, ako i do vtedajšieho "šoubiznisu". Rozpor medzi géniom a jeho okolím však podľa mňa Forman lepšie spracoval v Mužovi na Mesiaci - Amadeus je v porovnaní s ním myšlienkovo značne priamočiarejší, prehľadnejší a jednoznačnejší.

Kafe a cigára (2003)

Cigaretám i káve sa vyhýbam. Film je ale výborný. Stojí takmer výhradne na dialógoch, a to nezriedka i dialógoch nehercov, či tej excentrickejšej časti hereckej (i muzikantskej - Iggy Pop ftw) obce. Hodina a pol novodobého kaviarenského filozofovania v rozličných formách, náhodné útržky myšlienok pospájané dokopy. Celková bizarnosť, koncept a povšimnutiahodné herecké výkony dávajú dokopy dosť schopný film s veľmi špecifickou atmosférou a naozajstným charakterom. Jeden z uveriteľnejších amerických filmov, na míle vzdialený od akejkoľvek vykonštruovanosti, schematičnosti a tuposti pásovej hollywoodskej produkcie. Človek má občas pocit, že je priamo na mieste diania. Jarmusch vie, ako na to.

Ratatouille (2007)

Jeden z tých filmov, dobre urobených, avšak nič príliš nové neprinášajúcich. Chápeme sa: animácia detailná a prepracovaná, ale ničím originálna. Šikovne napísaný príbeh, ale držiaci sa overených receptov. Čosi pre milovníkov oddychoviek. Ja medzi nich nepatrím. Tri a pol hviezdičky.

Ptákodemie: Děs a hrůza (2010)

Tak dobre. Čakal som jeden z najhoršie natočených filmov, aké som kedy videl, film, ktorý ma pobaví tým, ako je zle natočený. Viacmenej som sa dočkal. Ale najprv som sa musel prehrýzť úvodnou polovicou filmu trvajúcou vyše trištvrťhodinu (sú tam vtipné scény, ale v pohode ju preskočte). Predajca softvéru, čavo ktorému peniaze len tak tečú na účet, odrazu sa z ničoho nič rozhodne zbaliť blonďavú modelku a rozmnožiť sa s ňou. Ich neuveriteľne tupé zoznamovanie sa aspoň občas vyvolá úškrn, ináč je to iba tupá lovestory so šmakom telenovely. Samozrejme, úsilie predajcu vyvrcholí zaslúženou súložou v penzióne, po ktorej obaja oblečení zaspia. Z posúložného spánku ich prebudí pišťanie orlov. A potom sa to začne. Neuveriteľne tupá a šialená druhá polovica filmu plná fatálnych logických prešľapov, totálne nevysvetliteľného správania hrdinov a hlavne, najhoršie a najkomickejšie prevedených "špeciálnych efektov", aké som kedy videl. Popísať útočiace orly, ktoré sa nečakane vrhajú na obyvateľov prímorského amerického mestečka a usmrcujú ich, je nad moje sily. Kŕdle vtákov najprv akčne vrhajúcich sa na domy. Predajca softvéru s čajou sa cestou z penziónu v panike zastavia u kamaráta, spoločne schytia vešiaky a hor sa vtáky plašiť. Vtáky sa na nich akčne vrhajú, meter pred nimi ustrnú a bezradne mávajúc krídlami a škriekajúc bezmocne čakajú na to, ako ich hrdinovia hrdinsky zmlátia vešiakmi, čo sa aj stane. Pod vtákmi si predstavte desne nakľúčované šablóny neuveriteľne toporne digitálne zanimovaných orlov zlietavajúcich sa v pravidelných (ako podľa pravítka), lež neuveriteľne bizarných formáciách, v ktorých totálne dokonale zosynchronizovane útočia. Nasleduje halda ďalších podobne ladených scén, občas prerušovaných až neúnosne dlhými pokľudnejšími sekvenciami bez útočiacich vtákov, kde však nechýba absencia akejkoľvek logiky a občas až na pobavenie tupé konanie postáv, ktoré sa od druhej polovice filmu nepohnú bez samopalu a pištole ani na krok. Osobne ma najviac dorazila scéna, kde jeden z hrdinov vtrhne do autobusu a vyhádže z neho všetkých, ktorí sa v ňom ukrývajú pred orlami, "pre ich bezpečie". Pre istotu rovno v čase, keď sa deje nálet orlov. Všetci vylezú vonka, on začne strieľať na vtáky aby ukázal svoje frajerstvo, orly na všetkých vypustia akúsi žltú grcku a všetci v momente zomrú... tento film je neopísateľný. Je občas až neúnosne dlhý a nudný, ale tých zopár akčných scén v druhej polovici filmu to totálne bohato vyvažujú. Také záchvaty smiechu som už dávno nemal, a obávam sa že ani nebudem. Film nezamýšľane absurdný, bizarný, parodický a humorný svojim surrealistickým spôsobom. Medzi tromi a štyrmi hviezdičkami nakoniec volím štyri, ale napriek tomu by som dodal, že film je iba pre osoby s veľmi špecifickým zmyslom pre humor a veľkou výdržou:)