Simpsonovi ve filmu (2007)

Simpsonovci vo filme vznikli v čase, keď už sa tento seriál dosť silne opakoval, bolo z neho cítiť viac rutiny a prílišný chlad digitálnej animácie (s ktorým sa Futurama vysporiadala výrazne lepšie). Celovečerák v podstate trpí tými istými chorobami. Síce je o čosi vtipnejší, ale zároveň aj o čosi rozťahanejší. Štruktúra je podobná ako pri futuramovských filmoch - priblblo jednoduchá zápletka (hoci rozbitá a plná odbočiek), na ktorú sú navešané rozličné vtípky, gagy a repliky, na ktorých to vlastne celé stojí a padá. Tu to asi rovnako často stojí ako padá. Najzaujímavejšie na tomto bolo pre mňa vidieť Simpsonovcov na veľkom plátne, ináč asi žiadna pridaná hodnota voči seriálu.

Aj múdry schybí (1998) (pořad)

Pozeral som to už dosť dávno. Ak ma pamäť neklame, držalo sa to obvyklej schémy televíznej zábavy, kde tá najpodstatnejšia vec (v tomto prípade odpovede vrajže náhodne vybratých respondentov na vedomostné či občas absurdné otázky typu "vybrané slová po š?") tvorí minimum zo samotnej relácie, a zvyšok tvorí kotkodákanie moderátorov a hostí na kadejaké od veci témy (asi sa to volá "talkshow"). Ťažko mi po tých rokoch posúdiť, do akej miery išlo o zábavu a do akej miery o trápnosť, ale no, ako desaťročný som sa na tom bavil. Teraz by som si to už asi nepozrel.

Rychlé šípy (1969) (seriál)

Dobrý lo-fi seriál. Mrazivo nostalgický. Namiesto doslovného prepisu knihy, seriál je skôr kompiláciou z kníh Záhada hlavolamu a Stínadlá se bouří, ako aj z komiksových príbehov Rýchlych Šípov a iných epizódiek. Držalo ma to teda v napätí aj napriek tomu, že knihy som čítal. Výsledný efekt je pre človeka, ktorý na foglarovkách vyrastal, totálna šupa - film síce nekopíruje knihu, ale totálne verne zachytáva atmosféru foglaroviek. Temné uličky (síce kulisy, ale skvele spracované a patrične strašidelné), vojna v kameňolome vedená trinásťročnými deťmi, naháňačky so Širokom - celé je to napriek kulisám a občas priveľmi kŕčovitým hereckým výkonom fakt silné a funguje to. Naozaj poctivo urobené dielo, dobrodružné, strašidelné a nostalgické zároveň. Film kde takmer niet dospelého človeka (nerátajúc pár vedľajších postáv, a samozrejme dospelých hercov hrajúcich chlapcov na pokraji puberty:). Ešte drobné upresnenie, ide o film rozkúskovaný na 9 častí, čiže nie o seriál kde nezáleží na tom, v akom poradí človek sleduje epizódy.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Film osciluje medzi primitívnosťou a geniálnosťou. Dosť drsné pošťuchnutie do buranstva novozbohatlíkov vyrojivších sa po 89-om roku, len sa v ňom priveľmi tlačí na pílu a túto myšlienku rozvíja až neúnosne dlho - čím mi trochu pripomína aj Bruna (Sascha Baron Cohen), kde tá spoločensko-kritická rovina rovnako zanikala medzi prvotriedne nechutným humorom. Film pôsobí tak trochu ako herecká exhibícia Bolka Polívku, ktorý síce venkovského křupana stvárnil skvele, ale nebyť jeho vkladu, film asi nestojí za nič. Navyše, nech už Bohuša stváril akokoľvek geniálne, vzhľadom k stopáži filmu a rozťahanému deju už ku koncu začína liezť na nervy. Paradoxne, film je kultovka a to nie neprávom. Chytilová už natočila ďaleko lepšie filmy, ale pokiaľ chcete vidieť Polívku v najlepšej forme (rozumejte, tej najvulgárnejšej, najdrsnejšej a najburanskejšej:), musíte siahnúť po tomto, ináč ničím obzvlášť zaujímavom filme. Taký je život, no:)

Strážce divočiny (2009)

Videl som málo slovenských hraných filmov, ktoré by ma naozaj chytili, ale dokumentov sa v posledných rokoch vyrojilo hneď niekoľko. Toto je autentický prírodný dokument priamo z Tatier. Namiesto technicky dokonalých záberov cvičených zvierat točených z vrtuľníka a prázdne efektných kamerových exhibícií, toto je predieranie sa cez kosodrevinu v snahe odkryť aspoň čo-to zo života medveďov (aj iných zvierat), a pôsobí to o stupeň uveriteľnejšie. Ešte ani obvyklé choroby podobných dokumentov o divočine sa tu nekonajú - patetičnosť hovoreného komentára je tu v únosnej miere, a atmosféra takmer neskĺza do gýča. Tvorcovia filmu zháňali peniaze na film formou verejnej zbierky a používali iba prenosnú kameru so statívom, výsledkom však je film svetovej úrovne vo svojom žánri. Skôr pokľudný (miestami až meditatívny) než vzrušujúci film, ale tentokrát mi to vôbec nevadí:)

Jmenuju se Earl (2005) (seriál)

Z pásovo vyrábaných seriálov amerického typu kde jeden diel je navlas ako druhý a postavy sú neuveriteľne schematizované, toto je jeden z tých lepších prípadov. Možno sú štyri hviezdičky priveľa, ale toto je jeden z prípadov, kedy som závažnejšie nedostatky (schematizmus a opakovanie sa) odpustiť - humor je tu sympaticky priblblý a konfrontácie Ralpha a Randyho majú nápad. Hrané seriály ma bavia fakt iba výnimočne, ale toto je jedna z výnimiek.

Constantine (2005)

Triková psycho jazda, často skĺzavajúca do príliš prepchatého akčného gýča. Horor a plejáda digitálnych trikov príliš nejdú dokopy. Dosť chaotické a preprodukované spracovanie silného námetu. Nie som úplne zástancom tvrdenia "menej je niekedy viac", ale v tomto prípade by to asi pomohlo. To, čo funguje v komikse, nemusí ešte nutne fungovať aj vo filme.

Good bye, Lenin! (2003)

Nostalgická tragikomédia. Oproti podobným českým filmom (Pelíšky, Občanský průkaz) je to ťažšie uveriteľné, uhladenejšie a menej vtipné. Ale stále obstojné, jemne ironické pošťuchnutie do "ostalgie".

Přátelé (1994) (seriál)

Chvála konzumného spôsobu života. Neškodná komédia s absenciou inteligentného humoru. Humor, ktorý do ničoho nepošťuchuje. Na prvý pohľad ničím nevytŕča z bežných štandardov politicky korektnej prefabrikovanej televíznej zábavy - možno tak tým že ide o kultovku. .

Pařba ve Vegas (2009)

Zápletka je zaujímavá. Traja chlapi sa prebudia na izbe a snažia sa zistiť, čo sa odohralo minulú noc, z ktorej si totálne nič nepamätajú - celkom dobrá zámienka pre retrospektívne vyrozprávanie deja. Spracovanie je nezaujímavé, plné schematických postáv správajúcich sa mierne priblblo a priveľmi predvídateľne. Čosi takéto už dvadsať rokov dozadu parodovali Simpsonovci. Pozerateľná oddychovka, ale nič viac. Pozrite si radšej "Strach a hnus v Las Vegas".